fbpx
all-on-four

All on four Protez (Hibrid Protez) nasıl temizlenir?

Dental implantlar her geçen gün daha popüler olmakla beraber, bugün sizlerle All on four implatları daha detaylı bir şekilde açıklamak, birkaç ipucu vermek ve adım adım all on four implantlarınızı nasıl temizleyeceğinizi anlatmak istiyoruz.

All on four implant nedir?

All-on-4 implantların nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde açıklayabilmek için önce tek bir implantı düşünmek daha kolay olacaktır. Bir diş eksikliğinde ya da yenisi gerektiğinde, küçük bir vidanın çene kemiğinize yerleştirilir. Bu, yapay bir dişin o vidaya yerleştirilmesine ve diş etinize sabitlenmesine olanak sağlar.

All-on-4 implantlar söz konusu olduğunda ise, bir köprüyü sabitleyecek ve birden fazla ya da tüm dişlerin tek seferde yerine oturmasını sağlayacak 4 vidanın alt ve üst çene kemiğine yerleştirilmesidir. Bu şekilde, tüm diş grupları tek seferde koyulmuş ve hasta için çok daha rahat bir deneyim sağlanmış olur. Ayrıca, rahatlık faktörüne ek olarak, bu şekilde birden fazla doktor randevusu yerine operasyonun genellikle bir gün içerisinde tamamlanabileceği anlamına gelmektedir.

All on four implant vidaları genellikle titanyumdan yapılır ve protez dişler daha sonra bu vidaların üzerlerine yerleştirilir.

All-on-4 implantlar diş hekimliğinde, göreceli olarak yeni gelişmelerdir ve dental prosedürlerde devrim yaratmıştır. İmplantların yaklaşık %95 başarı oranı vardır ve önceki metotların sebep olduğu rahatsızlıkları ve harcanan zamanı ciddi ölçüde azaltmıştır.

Bu yapay dişler çenenize monte edilmiş ve sabitlenmiş olduğu için çıkarmaya ve temizlemeye gerek yoktur, normal diş gibi davranabilirsiniz. Dolayısıyla, benzer şekilde bakım yapılması gerekmektedir.

All on four İmplantları Temizlemenin En İyi Yolu Nedir?

Uzun ömrünü korumak ve diş etlerinde oluşabilecek hasarları önlemek için All on four implantların spesifik bir şekilde bakımının yapılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Bu implantlar normal dişler kadar enfeksiyona açıktırlar ve diş eti hastalıklarından ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için aynı derecede özen ve ilgi gerektirirler.

Diş hekiminiz size implantlarınıza nasıl bakacağınız hakkında kapsamlı bir kılavuz vermeli ve onlara iyi bakabilmeniz için her şeyi sorduğunuzdan emin olmalı.

En başından diş hekiminizden, yeni all-on-4 implantlarınızın bakımını yapabilmek için özel diş fırçaları ve dental ekipmanları almak faydalı olacaktır. Diş arası fırçaları alabilirsiniz ve normal diş ipiyle beraber basınçlı suyla diş temizlemeye yarayan ağız yıkama edevatları da hoşunuza gidebilir.

İmplantlarınıza 3 basit adım ile bakım yapın

 • 1. Adım: Her öğünden sonra implantlarınızı temizlemeyi öncelik haline getirmelisiniz.Bunu güzelce yaptığınızdan emin olmak için her seferinde en az birkaç dakikanızı ayırın. Her durumda, aşağıdaki 3 adımı takip etmek isteyeceksiniz.
 • 2. Adım: Dişlerinizi normalde yaptığınız gibi fırçalamaya dikkat edin ve yaklaşık 2-3 dakika boyunca yaptığınıza emin olun. Mümkünse, yumuşak kılları olan manuel bir fırça ya da elektrikli bir diş fırçası kullanın.
  Çok sert bastırmamaya çalışın ve düzenli olarak tüm implantlarınızın ve dişlerinizin etrafında gezdirmek için zaman ayırın.
  Dişin ucundan diş eti hizasına kadar dairesel hareketler ile fırçalamak en iyisidir. Diş etlerinizi çok sert fırçalamamaya dikkat edin. Eğer elektrikli bir diş fırçası kullanıyorsanız, bir çoğu fırçalarken fazla baskı uyguladığınızda yanıp sönecek ya da alarm verecektir.
  Başlangıçta buna yeteri kadar vakit harcadığınızdan emin olabilmek için bir kronometre ya da zamanlayıcı kullanmak yardımcı olabilir ve yakında kendi rutininizi bulacak, her seferinde en az iki dakika fırçalayacaksınız.
 • 3. Adım: Şimdi bir ağız yıkama aleti -basınçlı suyla diş temizlemeye yarayan aletler gibi- ya da diş ipi kullanmak isteyeceksiniz. Bu diş etlerinizin etrafında ya da implantlarınızın arasında takılmış kalıntıları yok etmek içindir.
  Diş fırçalamada olduğu gibi bunu da ağzınızdaki her alanın iyice temizlenmesi için düzenli ve istikrarlı olarak yapın.
  Diş ipiyle temizliğiniz bitince ağzınızı suyla durulayın ya da eğer kanama olursa biraz tuzlu su kullanın.
 • 4. Adım: Düzenli diş hekimi kontrollerine devam edin

All-on-4 implantlarınıza evde özel bakım yapmanıza ek olarak, düzenli diş hekimi kontrollerinize devam etmeniz zorunludur.

Düzenli kontrol ve tam temizlik için her üç ya da altı ayda bir diş hekiminizden randevu alın. Herhangi bir gevşeme ya da hasar olup olmadığını kontrol edecek ve size evde dişlerinize ne kadar iyi baktığınız konusunda bilgi ve tavsiye vereceklerdir. Bu aynı zamanda yapay dişlerinizin derin bir şekilde temizlenmesi için güzel bir vesile olacaktır.

Kök kanal tedavisi ne kadar sürede tamamlanır? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x