fbpx
çocuk-diş

Çocuklar Neden Geç Diş Çıkarır?

Bebekler doğduklarında dişlerinin çoğu zaten diş etlerinin altında bulunur. İlk diş genellikle altı aylıkken kendini göstermeye başlar, ancak kesin diş çıkarma yaşı bebekten bebeğe değişebilir. Çocuklar’da ilk çıkan iki diş alt orta kısımda, ardından gelen dördü üst orta kısımdadır.  

Çoğu çocuk, 3 yaşına geldiğinde tam 20 süt dişine sahiptir. Kimi çocuklar ise yaşıtlarıyla aynı anda çıkarmazlar. Bu, birkaç faktörden kaynaklanabilir.  

Geç Diş Çıkarmanın Nedenleri 

Bazı durumlarda geciken dişler, ailede görülen bir özelliktir ve her iki ebeveynden de genetik yollarla alınabilir. Siz veya bebeğinizin diğer ebeveyni, ilk dişinizi ortalamadan daha geç çıkardıysanız bebeğinizin de geç çıkarması muhtemeldir. Dişleriniz geç çıktıysa ve bununla ilişkili başka bir tıbbi veya gelişimsel sorun yoksa bebeğiniz için endişelenmenize gerek yoktur.  

Diğer durumlarda diş çıkarmada gecikme, sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Örneğin, prematüre (erken doğan) bebeklerde de geç çıkabilir ve ayrıca mine kusurları olabilir. 

Gecikmiş dişler aynı zamanda yetersiz beslenme ve vitamin veya mineral, özellikle kalsiyum ile D vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Hipoaktif tiroid ile de ilişkili olabilir. Çünkü hipotiroidizm; halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve eklem sertliği gibi diğer semptomlara neden olabilir. Bebek, yürüme ve konuşmada gecikmeler yaşayabilir veya fazla kilolu olabilir. 

Çocuğunuzun dişlerinin standart zaman diliminde çıkmamasının ana nedenleri şu şekildedir: 

Kalıtsal Faktörler 

Ailede geç diş çıkarma varsa çocuğunuzun da buna uyması şaşırtıcı olmamalıdır. Çocuğunuzun ilk dişinin çıkmasındaki gecikmeden hem sizin tarafınız hem de eşiniz sorumlu olabilir. Ebeveynlerinize veya akrabalarınıza aynı sorunu yaşayıp yaşamadıklarını araştırın. Cevap evet ise bu durumun nedenlerinden biri olma ihtimali yüksektir. 

Amelogenezis imperfekta ve bölgesel odontodysplazi gibi nadir görülen bazı genetik anormallikler, dişlerin geç çıkmasına ve kötü şekillenmesine neden olabilir. Down sendromu, kleidokraniyal dizostoz ve apert sendromu gibi çeşitli genetik bozukluklar da gecikmeyi tetikleyebilir. 

Kötü Beslenme 

Bebeğiniz yeterince anne sütü almıyorsa veya bebek maması bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayacak kadar iyi değilse, diş çıkarmada gecikmesine yol açacaktır. Anne sütü kalsiyum içerir ve bebeğinizin dişleri ile kemiklerinin büyümesi, gelişmesi için buna ihtiyacı vardır. Bebek beslenme şekli; genellikle kalsiyum, fosfor ve A, C ve D vitaminleri gibi besinler içerir. Bunlar çocuğunuzun büyümesine, bağışıklığına ve genel gelişimine yardımcı olur.  

Kalsiyum özellikle güçlü ve sağlıklı dişler için önemlidir. Ancak kullandığınız bebek maması tüm bu besin maddelerini içermiyorsa veya bebeğiniz yeterince tüketmiyorsa, bebeklerde diş gecikmelerine neden olabilir. 

Hipotiroidizm ve Diş Çıkarma 

Hipotiroidizm, tiroid bezlerinin vücudun normal çalışması için yeterli seviyede tiroid hormonu üretmediği bir durumdur. Genellikle kalp atış hızını, metabolizmayı ve vücut ısısını etkiler. Bebeğinizin tiroidi az çalışıyorsa yürüme, diş çıkarma ve hatta konuşma gibi birkaç dönüm noktasına ulaşmada gecikme olması muhtemeldir. 

Geç Diş Çıkarmanın Yarattığı Komplikasyonlar 

  • Bebeğinizin yemeğini düzgün bir şekilde çiğnemesi için süt dişleri gereklidir. Katı yiyecekleri çiğnememe, gecikmiş diş çıkarmanın bir sonucudur. 
  • Süt dişlerinin geç çıkması durumunda kalıcı dişler çarpık bir şekilde gelişebilir. 
  • Bazen, gecikmiş süt dişleriyle birlikte kalıcılar da ortaya çıkar ve iki sıra dişe neden olur. 

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız? 

Bebeğiniz 15 aylıktan büyükse bir doktora başvurmanız gerekir. Anormal kilo alımı, genel gelişimde gecikme, anormal metabolizma ve uyuşukluk gibi diğer belirtiler de kontrol edilmelidir. Birçok insan geç diş çıkarmayı bir zekâ belirtisi olarak görür, ancak bu mutlaka böyle olmak zorunda değildir. Bazen, yüksek IQ’lu çocuklar erken olgunlaşır iken bazı zamanlarda ise geç olgunlaşırlar. 

Bebeğinizin dişlerinin geç çıkması endişe etmenize neden olabilir. Çocuğunuzu gözlemleyin ve boğuk ağlama, kabızlık veya anormal kalp atış hızı gibi belirtilere dikkat edin. Tüm bunlara cevabınız olumluysa mutlaka bir uzmana danışın. 

Ağız Kuruluğu Nasıl Önlenir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x