fbpx
Covid-19 ve Diş Etleri

Covid-19 ve Diş Etleri

Yapılan yeni bir çalışmada, Covid-19 ve diş etleri hastalığı arasında bir ilişkiye rastlandı: İlerlemiş diş eti hastalığı olan kişilerin (solunum cihazına ihtiyaç duyma ve hastalıktan ölme de dahil olmak üzere) Covid-19’dan kaynaklanan komplikasyonlara maruz kalma olasılığının çok daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. 

Araştırmacılar COVID-19 hastalarını ilginç bir kıyasla kendi aralarında karşılaştırdı. Bu anlamda yeni koronavirüs bulaşmış 568 hastayı takip ederek onları iki gruba ayırdı: Hafif semptomlu geçirenler ve yoğun bakım ünitesine kabul edilen, ventilasyon uygulanan veya nihayetinde ölüm gibi komplikasyonlarla karşılaşanlar.

568 hastadan, diş eti hastalığının en şiddetli şekli olan periodontitisli olanların ciddi COVID-19 komplikasyonlarına sahip olma olasılığı en az üç kat daha fazlaydı. Bu bağlamda 500’den fazla hastayı inceleyen araştırma, şiddetli diş eti hastalığı olanların Covid-19’dan ölme olasılığının dokuz kat daha fazla olduğunu buldu. Aynı zamanda bu kişilerin, diş sorunları belirtisi olmayan hastalara göre ventilasyona ihtiyaç duyma olasılığının 4,5 kat ve yoğun bakım ünitesine kabul edilme olasılığının 3,5 kat daha fazla olduğunu keşfettiler. 

COVID-19 ve Diş Etleri Konusunda Ağız Bakımı Yapmanın Önemi

Başından beri doktorlar, COVID-19’un özellikle yaşlı yetişkinler ve kalp hastalığı ile astım gibi altta yatan sağlık sorunları olan kişiler de dahil olmak üzere yüksek risk grupları için tehlikeli olduğunu biliyorlardı. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, diş eti hastalığını da içeren yeni risk faktörlerini ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda Covid-19 ve diş etleri hastalıkları arasındaki ilişki dikkat çekici durumda.

Covid-19 ile diş etleri sağlığını birbirine bağlayan tek bilimsel sonuç yukarıdaki örnek de değil. Geçen yıl Meksika ve İngiltere’de yapılan, sırasıyla Haziran ve Kasım aylarında yayınlanan araştırmalar da diş eti hastalıklarını, SARS-CoV-2 enfeksiyonu ve getirdiği ölüm riski için önemli bir faktör olarak tanımladı.

Diş Eti Hastalığı ile COVID-19 Arasındaki Bağlantı Nedir?

Diş eti hastalığınız olduğunda, ağzınızda iltihaplı sitokinleri tetikleyebilen ve bağışıklık sisteminin kontrolden çıkmasına neden olan mikroplar ve bakteriler ürer. Bunlar, vücutta potansiyel olarak ölümcül iltihaplanmaya neden olduğu düşünülen COVID-19’a karşı aşırı reaktif bir bağışıklık tepkisi olan “sitokin fırtınasının” arkasındaki koruyucu proteinlerdir. Diş eti hastalığı bir sitokin fırtınasına neden olmayabilir, ancak özellikle COVID-19 gibi halen araştırılmakta olan bilinmeyen bir hastalık için bir zemin hazırlayabilir. 

Hâlihazırda nefes almayı zorlaştıran bir enfeksiyona ek olarak ortaya çıkan ikincil enfeksiyonlar, ventilasyon gerektirebilir. Başka bir teori, SARS-CoV-2 için bir giriş noktası görevi gören ve ağızda çok sayıda bulunan ACE2 reseptörlerinin, diş eti hastalığı olanlarda aşırı aktif hale gelebileceği ve potansiyel olarak virüse karşı daha az direnç sunabileceğidir. 

Ayrıca dilde şişliklere, iltihaplanmaya ve renk bozulmasına neden olan “Covid dili” gibi yeni keşfedilen oral semptomlar, virüs ile ağız arasındaki bağlantıyı daha da ileriye götürmektedir.

Diş Eti Hastalığına Sahip Olmak Doğrudan COVID-19 Enfeksiyonuna Yol Açabilir mi?

Kimilerine göre diş eti hastalıklarının enfeksiyon olasılığını artırıp artırmadığına dair şimdilik somut bir veri bulunmamakta. İngiliz araştırmacılar da periodontal hastalığı, artan COVID-19 enfeksiyonu riskiyle ilişkilendirmek için yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmışlardır. Ancak, COVID-19 testi pozitif çıkanlar arasında periodontal hastalığı olan katılımcılar için önemli ölçüde yüksek bir ölüm oranı bulunmaktadır.

Ciddi periodontal hastalık ile ciddi bir COVID-19 vakası arasında açık bir ilişki olmasına rağmen bu ilişki, basit sebep-sonuç ilişkilerinden daha karmaşıktır. Pek çok sağlık uzmanı; diş eti hastalığında zaten mevcut olan bakteri ve iltihaplanmanın, yeni ortaya çıkan bir SARS-CoV-2 enfeksiyonunu iyice şiddetlendirebileceğini kabul etmektedir. Tabii diş etleri aynı zamanda genel sağlığın bir göstergesi de olabilir.

Bununla birlikte, daha fazla araştırma tamamlanana kadar hastalıklar arasında net bir ilişki kurmanın ve periodontal hastalık tedavisinin de COVID-19 komplikasyon riskini azaltıp azaltamayacağını söylemenin henüz net bir yolu yoktur.

Ayrıca bakınız: Gençlerde Ağız ve Diş Bakımı

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x