fbpx
Diş Eti Çekilmesini

Diş Eti Çekilmesi Estetik Diş Hekimliği ile Düzeltilebilir mi?

Diş Eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesini diş etlerinin, dişinizin mine ile korunmayan kısmını açığa çıkararak köke doğru geri çekildiği bir diş durumudur.Dişin “boynu” olarak bilinir.Dişinizin esas olarak oluştuğu sert madde olan sadece ”dentindir”.Dentin, dişlerinizi soğuk, sıcak, tatlı ve dokunmaya duyarlı hale getiren tüm sinir uçlarının bulunduğu yerdir.Dentin sarı olduğundan, diş etleri daha görünür ve dişlerin renksiz görünmesini sağlar, ancak daha ciddi bir risk oluşturan mineden daha yumuşaktır; dişte kalıcı hasar için daha yüksek bir potansiyeldir.

Neler diş eti çekilmesine neden olur?

Diş eti çekilmesini yaşam tarzı, diyet, kötü alışkanlıklar, genler ve özellikle üstlendiğiniz veya bunlardan yoksun olduğunuz diş hijyeni rejimi gibi birçok farklı faktörün bir sonucu olabilir.Diş eti çekilmesi, bir şeyin doğru olmadığını ve göz ardı edilecek bir şey olmadığını gösteren ciddi bir işarettir.Çok şiddetli olmadan erken farkedilirse, diş eti çekilmesi tedavi edilebilir ve daha fazla geri çekilmesi durdurabilir veya diş etini düzeltmek için düzeltici cerrahiye geçirebilir. Diş etlerinin geri çekilmesinin birçok sebebinden ilki dişeti hastalığı ve bakterilerdir. Dişlerinizi yerinde tutan çene kemiğini ve dişeti dokusunu yok edebilirler.Ancak, dişeti durgunluğuna da yol açabilecek kötü alışkanlıklardan biri, aslında çok ileri alınmış iyi bir alışkanlıktır.

Agresif diş fırçalama tehlikeli gibi görünmeyebilir, aslında iyi bir şey gibi görünebilir, ancak kesinlikle dişleriniz için kötü bir şeydir.Çok agresif bir şekilde fırçaladığınızda dişeti dokusuna zarar verme ve dişlerin üzerindeki mineyi aşındırma gibi yüksek risk alırsınız ve  bu da durgunluk ile başlar.Bazen, dişeti durgunluğuna neden olan kontrol edebileceğiniz şeyler bile değildir.Anneniz aynı sorunları yaşıyorsa ve ebeveynleri de böyle yaptıysa, bunun nedeni aile genetiğinizden kaynaklanıyor olabilir.Bu, durum için bilinen eğiliminiz göz önüne alındığında diş hijyeniniz hakkında daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kadınlarda hormonlardaki değişiklikler, diş etlerinin geri çekilmesi için bir suçlu olabilir.Kadınların ergenlik, menopoz ve hamilelik sırasında hormon seviyelerinde dalgalanma olur.Bu hormonal dalgalanmalardan  biri sırasında geri kalan diş etleri, bu değişikliklerden geçen bir kadında değişikliklere sebep olabilir.

Diş Eti Çekilmesini Estetik Diş Hekimliği ile Düzeltilebilir mi?

Estetikdiş hekimliğinde küçük diş eti çekilmelerinde maskeleme, konunun ciddiyetine bağlı olarak uygulanabilir bir çözümdür.Diş hekiminiz ciddi bir vaka olduğunu düşünmüyorsa, küçük diş eti çekilmesi maskelenebilir; diş eti kaplamaları olarak bilinen cerrahi olmayan bir prosedürle gerçekleşir.Diş eti kaplamaları arasında en iyisi diş etleriniz için takma diş olarak tanımlanabilir. Bazıları akrilikten yapılmıştır ve her gece çıkarılacak ve temizlenecek şekilde tasarlanmıştır.Bununla birlikte, bazıları seramikten oluşur ve ağzınıza sabitlenmiş kalıcı bir çözümdür, ancak bunlar çok yaygın değildir.

  Diş eti kaplamaları takma prosedürü, yetişkin ve yedek diş prosedürüne çok benzer. Diş hekimi, kaplamanın yapılacağı diş etlerinin bir kısmı üzerinde diş izlenimi bırakacaktır.Daha sonra uygun kaplama bir prototip oluştururlar, son adım, etkilenen alanın üzerine mükemmel şekilde takılırken diş etlerinizin rengiyle eşleşecek şekilde renklendirilmiş son versiyonu oluşturmaktır.

    Siz ve diş hekiminiz çıkarılabilir bir diş eti kaplamasına karar verirseniz, bakımını yapmak için özel talimatları izlemeniz gerekir ya da bakterilerin tekrar birikmesi ve belki de eskisinden daha kötü olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

    Tipik olarak, bu talimatlar, kaplamanın yemeklerden sonra veya en azından günde bir kez temizlenmesini içerir.Ayrıca, kaplamanın ağzınıza düzgün bir şekilde yerleştirilmesi gösterilecektir, böylece sadece estetik olarak hoş görünmekle kalmaz, aynı zamanda rahatça da oturur.

İhtiyacınız olan son şey, ağzınızda size yardımcı olmak için tasarlanmış ama takmak acıtıyor. Bakterilerin tekrar birikmediğinden emin olmak için düzenli olarak muayene olun ve diş hekiminizi görmeye devam edin.

Çok şiddetli diş eti çekilmeleri

  Şimdi, daha şiddetli bir diş eti çekilmesi vakası yaşıyorsanız, sorunun ne kadar kötü olduğunu belirlemek için değil, aynı zamanda bir diş temizliği için de muayene olmalısınız.

Bu temizlik önemlidir, çünkü boşlukları temizler, tartar ve plak birikimini giderir ve diş etlerinize iyileşme şansı verir.

   Ayrıca, diş etlerinin geri çekilmesine neden olan ve kendiliğinden yenilenme şansı veren bakterilerle savaşmaya yardımcı olmak için antibiyotikler de reçete edilebilir ve diş eti hattı zamanla orijinal konumuna geri döner.

   Durum korkunç ve en ileri durumdaysa, probleminizi düzeltebilecek bir cerrahi seçenek vardır.

Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirme

Bu cerrahi prosedürde, diş hekiminiz aslında diş eti çekilmesine neden olan hasarlı dokuyu katlar. Bu aynı zamanda, yerleşik bakterilerin açığa çıkmasına izin verir, böylece diş hekimi bunların hepsini temizleyebilir. Daha sonra doku diş eti üzerine geri katlanır, böylece sakız çizgisini iyileştirebilir ve yenileyebilirler.

Daha sonra diş eti dokusu diş üzerine geri katlanır, böylece diş eti çizgisini iyileştirebilir ve yenileyebilirler. Bu tedavi diş etleriniz ve dişleriniz arasındaki boşluğu azaltmak için tasarlanmıştır, böylece boşluk daha fazla durgunluğa ve hatta kemik kaybına yol açabilecek tutarlı bakterilere maruz kalmaz. Prosedür sadece bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir gülümseme için gerekli olan kemik büyümesini teşvik eden çene kemiğini uyarır.

Estetik diş hekimi dolgu yapabilir mi? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x