fbpx
Diş taşı

Diş Taşı Temizlemenin Etkili Yolları

Diş hijyeni, diş hekimliğinin önemli bir yönü haline gelmiştir. Dişlerinize uygun şekilde bakmanız ve onları bakterilerden korumanız önemlidir. Uygun diş hijyeni, mikrop ve hastalıktan arınmış bir ağız sağlar. Dişlerin doğal ortamını muhafaza etmeye yardımcı olur ve onları diş taşı için korur.

Diş Taşı Nedir?

Zamanla dişler birtakım maddelere maruz kalır. Bu, dişlerinizin üzerinde plak ismi verilen yapışkan bir madde tabakası oluşturur. Dişlerin düzenli fırçalanmaması tortuyu sertleştirebilir. Bu sertleşmiş plak tabakası diş taşı veya tartar olarak adlandırılır. Düzgün tedavi edilmezse ciddi diş rahatsızlıklarına neden olabilir. Diş yüzeyinde birikmesine izin verildiğinde diş etini de etkiler. Ayrıca diş eti enfeksiyonlarına ve çürüklere neden olabilir.

Diş Taşı İçin Etkili Yöntemler

Birikmeyi ve daha fazla büyümesini önlemek için bir dizi yöntem vardır. Diş taşını temizlemenin etkili yollarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Dişlerinizi fırçalamak: Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak diş hijyenini sağlamada çok etkilidir. Dişlerinizin uzak kısımlarını temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça kullanılmalıdır. Sabahları ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Dişlerinizi fırçalamak, plağın sertleşmesini ve diş taşına dönüşmesini engeller. Dişlerinizi ara sıra fırçalamak etkili olmayacaktır. Elektrikli diş fırçası kullanmak dişlerinizi temizlemede daha efektif olabilir.

Kabartma tozu veya karbonat: Kabartma tozu ve tuz karışımı diş taşlarının giderilmesi için etkili bir evde çare yöntemidir. Kabartma tozunun hafif aşındırıcılığı, diş minesindeki birikintileri ovmak için etkili olabilir. Dişlerinizi karbonat/kabartma tozu ve tuzla fırçalamak diş taşını yumuşatır ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Karışım, diş fırçası aracılığıyla dişlerin üzerine düzgün bir şekilde sürülmelidir. İşlem tamamlandıktan sonra dişlerinizi ılık suyla yıkamanız ve uygun şekilde gargara yapmanız yeterlidir. Bu ev yapımı macun, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ağız mikroplarını öldürmede oldukça etkilidir. Efektif ve anında sonuç almak için karışımı haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

Diş taşı çıkarıcı (anti tartar) diş macunu kullanmak: Diş taşlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için anti tartar diş macunu kullanılmalıdır. Bu macunlar aktif bir pirofosfat ve florür elementine sahiptir. Diş macununuzdaki bu maddeler, ağzınızda bulunan bakteri ve mikropları öldürmeye yardımcı olur. Bakterilere neden olan plakları ortadan kaldırmaktan da sorumludurlar.

Susam tohumları: Bu küçük tohumlar, tartar oluşumunun giderilmesine yardımcı olmak için basit bir araç olarak kullanılabilir. Bu yöntem için ağzınıza küçük bir avuç tohum koyun ve yutmadan birkaç kez çiğneyin. Tohumları ağzınızda tutarken kuru bir diş fırçası ile fırçalayın. Son olarak tohumları ağzınızdan temizleyin. Susam tohumları, dişlerinizdeki plağı nazikçe temizlemenin doğal bir yoludur.

İncir: Birçok yiyecek diş taşlarıyla mücadelede yardımcı olabilir. Özellikle incir yemek, tükürük bezlerinizi çalıştıracak ve bu da tartar birikimini azaltacaktır. Aynı anda birkaç incir yemeyi deneyin, çiğneme sırasında yeterince zaman ayırın ve incirlerin mümkün olduğunca diş etleriniz ve dişlerinizle temas etmesine izin verin.

Bir diş hekimini ziyaret etmek: Diş taşı, dişlerinizden tamamen çıkarılmadan önce çokça zaman alır. Hızlı bir şekilde çıkarılması için bir dişçiyi ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Bir diş hekimi hem hızlı hem de etkili olan ve teknolojik olarak gelişmiş diş taşı çıkarma tekniklerini kullanır. Diş taşı çıkarma işlemi debridman olarak bilinir. Bu süreçte uzman bir diş hekimi ultrasonik bir cihaz veya elde taşınan bir ölçekleme aleti ile uygulama yapar. Ultrasonik alet, taşı kaldırmak için su ile birlikte yüksek frekanslı titreşimler kullanır.

İlginizi Çekebilir: Hassas Dişler İle Nasıl Başa Çıkılır?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x