fbpx
dişlere en zararlı yiyecekler

Dişlere En Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

İnsanlar genellikle ağız ve diş bakımlarını yaparken tükettikleri yiyecek ve içeceklerin önemini görmezden geliyor. Neler yediğimiz ağız sağlığımız için büyük önem taşıyor. Dişlere en zararlı yiyecekler ve tüketim alışkanlıklarını sizler için sıraladık.

Ne Yediğiniz Diş Sağlığınız İçin Çok Önemli

Şekerler bize çok zararsız gözükse de dişlerinizi çok fazla şekere maruz bırakmak ağız sağlığı açısından zararlı olabilir. Bu yiyecekler fazla şeker içermenin yanında, kırılma ya da dişlerde ufak yontulmalar gibi diş sağlığı aciliyeti oluşturabilecek sorunları da tetikleyebilir. Daha iyi bir alternatif mi arıyorsunuz? Şeker içermeyen sakızları arada sırada deneyebilirsiniz. 

 Buz Ferahlamak İçindir Çiğnemek İçin Değil

Kaç tane insanın buzları tamamen su içerdiği için ağız sağlığı konusunda bir zararı olmadığına inandığını bilseydiniz, muhtemelen çok şaşırırdınız. Nihayetinde buzlar şeker içermemenin yanında, bunları çiğnemek, her sert yiyecek tüketiminde olduğu gibi dişlerde zedelenmeye ve diş minesindeki hasarlara neden olabilir. Size verebileceğimiz bir tavsiye; eğer buz çiğneme alışkanlığınız varsa bunu bırakmanız olacaktır. 

Narenciye Tüketiminize Dikkat Edin

Asit içeren yiyeceklerin diş minesinde erimeye yol açtığı ve diş hassasiyetine neden olduğu bir gerçek. Bir parça limon bir bardak suyu çok eğlenceli bir hale getirse de ağız sağlığınız için her zaman en iyi seçenek olamayabilir. Sitrik asit içeren meyveler ve meyve suları aynı zamanda ağız içi yaralarına da neden olabilir. Suyu sade olarak tükettiğinizden emin olun. 

Her Kahve Sağlığınız İçin İyi Değildir

Doğal formlarıyla kahve ve çay bir çok meşrubat seçeceği arasından en iyi seçenek olabillir. Ne yazık ki, çoğu insan şekersiz çay ve kahve tüketimine karşı sıcak bakmıyor. Yüksek kafein içeren kahve ve çay aynı zamanda ağız kuruluğu problemine de yol açabilir. Sık tüketilen kahve ve çay ayrıca dişlerinizde leke oluşumuna sebebiyet verebilir. Eğer bunları tüketiyorsanız, dişlere zarar vermemesi açısından sonrasında su içtiğinizden ve içecekelere eklediğiniz diğer maddeleri en az düzeyde tuttuğunuzdan emin olun. 

Yapışkan Yiyecekler Dişlere En Zararlı Yiyeceklerin Başındadır

Sıra sağlıklı atıştırmalık seçimine geldiğinde çoğu insanın ilk tercihi kurutulmuş meyveler olur. Ancak çoğu kuru meyve yapışkan bir yapıya sahiptir. Yapışkan yiyecekler dişlerinize zarar verir çünkü çoğu diğer yiyecekten daha uzun süre dişlerinizde kalır. Eğer kurutulmuş meyveleri sık tüketiyorsanız, tükettikten sonra ağzınızı çalkaladığınızdan ve dikkatli bir şekilde fırçaladığınızdan emin olun. 

Kıtır Olan Yiyeceklerden Sakının

Kıtır kıtır bir patates cipsini kim sevmez? Ancak ne yazık ki bu yiyecekler fazla miktarda nişasta içerir ki nişastanın dişlerinize yapışıp kalan bir yapısı vardır. Fazla sert ve kıtır olan cips tarzı ürünler dişlere en zararlı yiyecekler arasında yer alır. Dişlerinize yapışma durumunda plak oluşumunu tetikleyeceği için, eğer bu tarz yiyecekleri tercih ediyorsanız ağzınızı çalkalarken ekstra özen göstermenizi tavsiye ederiz. 

Asitli İçeceklerin Yanında Su Tüketin

Uzun zaman boyunca asitli yiyecek ve içecekleri tüketmek, diş minenize zarar veren ve plak oluşumuna neden olan bakterilerin bu şekeri asit üretirken kullandıkları için, zarar verme riskini artıracaktır. Soda da dahil olmak üzere, karbonat içeren içecekler asidik olduğundan dişlerinize zarar veren içecekler arasındadır. Kola gibi kafeinli olan çeşitleri ise ayrıca ağız kuruluğuna neden olur. Eğer bu içecekleri tüketiyorsanız yanında su içmeye dikkat edin. 

Alkol Tüketiminize Sınır Getirin

Alkol, dişlere en zararlı yiyecekler ve içecekler asrasındadır çünkü fazla tüketiminde dehidrasyona ve ağız kuruluğuna yol açar. Fazla alkol tüketen kişilerin tükürük salgılarının zamanla azaldığı ve bunun da ileride ağız enfeksiyonlarına ve diş eti hastalıklarına neden olduğu gözlemlenmiştir. Fazla alkol tüketimi aynı zamanda ağız kanseri riskini de artırır. 

Spor İçeceklerine Dikkat Edin

Bu içecekler sağlıklı ve masum  gözükebilir ancak çoğu spor ve enerji içeceğinin ana maddesi şekerdir ve bu yüzden bunlar dişlere zararlı yiyecek ve içecekler arasındadır. Amerikan Pediatri Akademisi’ndeki uzmanlara göre çocuk ve genç yaştaki sporcular için uzun süreli ve zorlu fiziksel antremanlarda spor içecekleri faydalı olabilir ancak çoğu durumda gereksizdir. Bir sonraki tüketiminizde bu ürünlerin içeriğini kontrol edin ve en az miktarda şeker içeren spor içeceklerini tercih etmeye çalışın.

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Yazımıza da göz atın.

Kaynak: https://www.mouthhealthy.org/en/nutrition/food-tips/9-foods-that-damage-your-teeth

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x