fbpx
protez takma diş

Protez (Takma Dişler) İçin Beklentileriniz Nasıl Olmalı?

İlk kez takma diş taktırmak, bizler için hem heyecan verici hem de korku uyandırıcı olabilir. Bir taraftan, yeni bir “diş” sahibi olmaktan dolayı heyecanlanıyorsunuz, bir taraftan ise kendi dişlerinizi kaybetmekten dolayı korkuyorsunuz.

Protez, birçok yeni protez kullanıcısının zaman, para ve duygu-düşünce gibi noktalarda bilgi edinmek isteyeceği bir konudur.

Peki, nedir bu protezler öncelikle buna değinelim;

Protez Nedir?

   Takma diş olarak da bilinen protezler, dişsizliğin neden olduğu eksiklikleri gidererek ve sadece estetik olarak değil, aynı zamanda oral fonksiyonları da kazandırarak giderir. Takma dişlerin kullanımı kolay ve görünümü ise rahat ve gerçekçidir.

İki ana protez türü vardır:

   Konvansiyonel (Geleneksel) Tam Protez: Bu tür protezler, tüm dişleriniz çıkarıldıktan ve sakız dokularınız 8 ile 12 hafta arasında iyileşme gösterdikten sonra ağzınıza yapılır ve yerleştirilir. Bu sürede sakız dokularınız iyileşirken, diş hekiminiz tarafından geçici veya geçici protezler yapılabilir.

   Derhal Tam Takma Diş: Bu tür protezlerde ise, bu yolda takma dişinize çok benzer doğallıkta takma diş takılırken, işlem sırasında hasta dişsizdir. İlk, arka dişleriniz ağzınızdan ayrılır ve diş eti dokusunun 4-6 hafta iyileşmesine izin tanınır.

Kısmi Protez Nedir?

   Kısmi protezler tam protezlere fazlasıyla benzerdir. Aynı, tam protezlerde olduğu gibi, çıkarılabilir protezlerdir. Ancak kısmi protez dişlerinizin yanı doğal dişlerinize de tutunduğu için, geleneksel tam protezlerden daha azimli ve güçlü olma durumundadırlar.

Yeni Protezlerime Ne Zaman Alışırım?

   Yeni taktırdığınız protezleriniz, ağzınız onlara alıştığı ve uyum sağladığı zamandan birkaç hafta ile birkaç ay arasında tuhaf ve konforsuz olabilir. Yeni takma dişler ilk takıldığı anda ağrılar meydana gelebilir.

Diş hekiminiz takma dişlerinizi düzenlerken, rahatsız olduğunuz her konu ve durumdan onları bilgilendirmelisiniz.

Yanaklarınız, diliniz ve damaklarınız yeni protezlerinize uyum sağladıkça, gevşeklik hissi sık görülür.

Bunların yanında, olduğundan fazla tükürük ve dilinizi önceden olduğu gibi hareket ettirmede zorlanabilirsiniz. Ancak, ağzınız yeni protezlere alıştığı zaman bu olayların hepsi normal görünür.

Takma Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

   Zaman içerisinde protezlerin yeniden tutulması veya yeniden temelinin sağlanması gerekmektedir. Bu prosedürler, protezinizin iç kısmını değişen sakız dokunuza uyum içerisinde tutmak için yeniden şekillendirmek adına uygulanır.

Tüm protezlerin eninde sonunda değiştirilmesi gerekebilir. Fakat, takma dişlerinize sağlıklı ve temiz baktığınız takdirde, dayanıklılığı artacaktır. Diş protezlerinizin değişim zamanı yıllık kontroller yapılarak öngörülebilir.

Eğer takma dişe ihtiyaç duyarsanız, bir diş hekimi ile iletişime geçebilirsiniz.

Dental implantlar nasıl çıkarılır? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x