fbpx
protezlerin

Protezlerinizin (Takma Dişlerin) Daha İyi Oturmasını Nasıl Sağlarsınız?

Dünyadaki en kötü duygulardan biri, takma dişleriniz çene kemiğinize tam olarak uymadığında hissettiğiniz duygu olabilir. Gevşek olsun, yiyeceklerinizi çiğnediğinizde size zarar versin veya sadece dişeti dokusunda sürekli bir ağrıya neden olsun, bu sorunların çözümleri vardır. Bu yazıda protezlerin tam olarak oturmaması konusunu tartışacağız ve protezlerinizle karşılaştığınız problemi düzeltmek için atabileceğiniz adımlardan bahsedeceğiz.

Sorun # 1 – Takma Dişleriniz Çok Gevşekse, Bu Sorunu Nasıl Çözebilirsiniz?

Takma dişleriniz çok gevşekse, bu, takma dişin ilk etapta doğru bir şekilde yapılmadığı veya iyi takılan geleneksel bir takma dişi desteklemek için yeterli kemik yapınızın olmadığı anlamına gelir.

Takma diş, kötü yapılmış bir takma diş nedeniyle çok gevşekse, sorunu çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

Yumuşak Astar ekleme: Protezinizin iç kısmına bir astar malzemesi yerleştirilir. Takma diş, diş hekiminiz tarafından ağzınıza yerleştirilir ve beş dakika boyunca ısırırsınız. Bu süreden sonra proteziniz çıkarılır ve astar malzemesi biraz sertleşir. Fazla astar malzemesi diş hekiminiz tarafından çıkarılır ve daha sonra proteziniz temizlenir.

Sert Astar ekleme: Sert bir astar, kullanılan astar materyalinin farklı olması dışında yumuşak astara benzer. Diş hekiminizin, protezi laboratuvar teknisyenine göndermesi gerekebilir. Bu da kısa bir süre (genellikle bir hafta) dişsiz olabileceğiniz anlamına gelir.

Yeni bir takma diş yaptırmak: Takma dişinizin üretimi son derece zayıfsa, diş hekiminiz size sıfırdan yeni bir takma diş yapmayı seçebilir. Yeni takma dişiniz tamamen yapılana kadar mevcut protezinizi kullanabilirsiniz.

Takma dişleriniz, çenelerinizde dişeti ve kemik desteği eksikliği nedeniyle çok gevşekse, diş implantları iyi çözüm olacaktır. Bir dental implant üstü protezde (hibrid protez), iki ila altı dental implant kullanılır ve protez bu implantlarla yerleştirilir.

Sorun # 2 – Yemeğinizi çiğnediğinizde takma dişleriniz size zarar veriyorsa, bu sorunu nasıl düzeltebilirsiniz?

Çiğneme yaparken takma dişler size zarar veriyorsa, takma dişinizle ilgili bir ısırma probleminiz var demektir. Genellikle bu, takma dişinizin bir kısmının dokularınıza takma dişin diğer kısımlarından çok fazla güç uyguladığı anlamına gelir. Genellikle bu ağrı bir tarafta görülür. Bu sorunun çözümü diş hekiminizin oklüzyonunuzu veya ısırmanızı düzeltmesidir. Bunu, hangi protez dişlerinizde yüksek noktaların acıdığını görmek için renkli kağıt (artikülasyon kağıdı) kullanarak yapar. Daha sonra, ısırma kuvvetlerinin ağzınızın her iki tarafına eşit olarak dağıtılması için bu alanları alçaltacaktır.

Sorun # 3 – Takma dişler Diş Etinize Zarar Veriyorsa, Bu Sorunu Nasıl Çözebilirsiniz?

Protezlerin dişeti dokunuza zarar verdiğinde, genellikle problemin iki suçlusu vardır. Isırmanız eşit dağılmıyordur veya takma dişlerin uzantıları (flanşlar olarak bilinir) diş etine baskı yapıyordur. Makalede daha önce ısırmanızda ayarlamalar yapılabileceğini söylemiştik. Protezlerin flanşları sorunun nedeni ise, diş hekiminizin bu alanları azaltması gerekecektir. Alanlar protezlerinizle tam rahatlık sağlanana kadar sürekli olarak değiştirilir ve düzeltilir. Bu ayar, çene dokunuz yeni değiştirilmiş protezlerinize alışmaya devam ettikçe birkaç randevu sürebilir.

Parmak emmek ve emzik kullanmak dişleri nasıl etkiler adlı makalemize de göz atın!

3 2 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x