fbpx
Diş hassasiyeti nedir?

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti, dişlerinizin aşırı duyarlı olmasıdır. Bu durum, dişlerinizin içindeki sinirlerin zarar görmesine neden olur. Sıcak, soğuk, tatlı, asitli yiyecekler veya içecekler yeme içme sırasında ağrıya neden olmaktadır. Diş hassasiyeti, dişlerin üst kısmındaki zararlı mikroorganizmaların etkisi sonucu oluşan diş eti hastalıkları, diş taşı, diş çekilmesi, dişlerin aşırı fırçalanması, diş macunlarının yanlış kullanılması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Diş hassasiyetleri; dişlerinizin üst kısmındaki zararlı mikroorganizmaların etkisi sonucu oluşan diş eti hastalıkları, diş taşı, diş çekilmesi, dişlerin aşırı fırçalanması, diş macunlarının yanlış kullanılması gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler arasında en yaygın olanı diş eti hastalıklarıdır. Diş eti hastalıkları, diş etlerinin geri çekilmesi ve dişlerin güçlü bir şekilde korunmasını sağlamayan boşluklarda oluşur. Bu boşluklar, dişlerin iç kısmına erişebilir ve dişlerin sinirlerine zarar verebilir.

Diş Hassasiyetinin Belirtileri

 1. Aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler sayesinde; yeme veya içme sırasında ağrı hissetme
 2. Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken ağrı duyma
 3. Çürük hissiyatı
 4. Dişlerinizin ucu üzerinde ağrı duyma
 5. Ağzınızda duyarlılık oluşması
 6. Dişlerinizin üst kısmında yanma veya elektrik şokları gibi duygular hissedilmesi
 7. Diş eti kanamaları yaşanması

Bu belirtilerin herhangi birini fark ederseniz, diş hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir.

Diş Hassasiyetinin Tedavisi Nedir?

Diş hassasiyeti tedavisinin yöntemleri çeşitlidir ve tedavi seçeneği kişinin durumuna ve nedenine göre değişebilir. Aşağıda diş hassasiyeti tedavisinin bazı yöntemlerinden bahsedeceğiz:

 1. Ağız Hijyeni: Diş eti hastalıklarının neden olduğu diş hassasiyeti için ilk adım, ağız hijyeninizi iyileştirmek olmalıdır. Bu, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş taşlarını temizlemek gibi temel hijyen işlemlerini içerebilir.
 2. Diş Macunları: Hassas dişler için özel olarak formülize edilmiş diş macunlarını kullanabilirsiniz. Bu macunlar, dişlerinizin sinirlerini koruyan kimyasallar içerir.
 3. Flüorit Tedavisi: Diş hekiminiz, dişlerinizin üst kısmına uyguladığı bir flüorit jeli ile dişlerinizin dayanıklılığını artırabilir.
 4. Koruyucu Kaplama: Diş hekiminiz, yine dişlerinizin üst kısmına uyguladığı bir koruyucu kaplama ile dişlerinizi koruyabilir.
 5. Diş Hekimine Başvurmak: Diş hassasiyetinin nedeni diş eti hastalıkları, diş taşı, diş çekilmesi gibi nedenleri kapsıyor ise diş hekiminizle mutlaka müzakere etmelisiniz.
 6. Doğru Beslenme: Aşırı asitli ve şekerli gıdalardan kaçınmak diş hassasiyetini mutlaka azaltmaktadır.
 7. Ayrıca diş hassasiyeti için özel olarak formülize edilmiş ağrı kesici, diş macunları veya kremler kullanabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki, diş hassasiyeti tedavisi için en iyi yöntem, diş hekiminizle konuşmak ve onun önerilerini takip etmektir. Diş hassasiyeti tedavilerinde; doğru ağız hijyenini sağlamak ve düzenli diş hekimi ziyaretleri yapmak hassas dişler için yüksek önem teşkil etmektedir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Sigara ve Alkolün Dişlerimize Etkileri

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x