fbpx
ağız_gargarası

Ağız Gargarası Kullanımı Hakkında Akılda Tutulması Gerekenler

Pek çok insan, ağızda bıraktığı tazelik hissi nedeniyle ağız gargarası kullanmayı sever. Bu ürünler aynı zamanda ağız sağlığı açısından da yarar sağlar. Düzenli olarak gargara kullanmak; çürükleri azaltmaya, ağzı zararlı bakterilerden temizlemeye ve geçici olarak nefesi ferahlatmaya yardımcı olabilir.

Gargaranın size sunacağı faydalar, seçtiğiniz gargara türüne bağlıdır. Bazıları sadece nefesi ferahlatır, bazıları ise florür gibi bileşenler ile çürük önleyici etkiye sahiptir. Ancak çoğu gargara, dişlerde plak ve ağızda aşırı bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olan spesifik mikrop öldürücü bileşenler içerir.

Ağız Gargarası Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Ağız gargarasını nasıl kullanılacağına ilişkin adım adım talimatlar bulunur. Bu bağlamda her ürünün etiketini dikkatlice okumak gerekir. Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Yalnızca gargaranın etiketinde belirtilen veya diş hekiminizin önerdiği şekilde doğru miktarda kullanın.
 • Ağzınızı kapalı tutun ve gargarayı 30 saniye ile 1 dakika arasında ya da etikette belirtildiği şekilde çalkalayın.
 • Yutmayın. Ağız gargarasını çok miktarda yutulduğunda toksik maddeler içerebilir, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın ve gargara kullanırken çocuklarınızın başında bekleyin.
 • Florürü ve diğer faydalı maddeleri durulamamak için ağzınızı çalkaladıktan sonra 20 ila 30 dakika boyunca içecek içmekten veya yemek yemekten (ve sigara içmekten) kaçının.
 • Diş eti hassasiyetiniz varsa veya ürün çok güçlü geliyorsa su ile 1:1 oranında seyreltin.

Ağzınızı en az yarım dakika çalkalamaya mutlaka özen gösterin. Bundan daha azı, yeterli fayda sağlamayabilir. Sabırlı olun ve önemli sonuçlar görmeden önce ağız gargarasını en az birkaç hafta kullanın.

Gargara, özellikle ağız kokusunu ortadan kaldırmada ve bakteri oluşumunu önlemede mevcut rutininize kesinlikle ek faydalar sağlar. Bununla birlikte, gargarayı dişlerinizi fırçalamanın bir ikamesi olarak görmemelisiniz. Yani diş fırçalama konusunda çok tembel olduğunuz için uyumadan önce sadece ağzınızı çalkalayıp bırakmamalısınız.

Ağız Gargarası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gargaradan en iyi şekilde faydalandığınızdan emin olmanız için ağız gargarası kullanırken yapılması ve yapılmaması gereken bazı kritik noktalar vardır.

Yapılması Gerekenler

 • Alkolsüz bir gargara seçin: Bu, ağızdaki tüm yumuşak dokulara karşı daha nazik bir bakım sunacaktır. Ayrıca alkolsüz olması da ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olur.
 • Florür içerdiğinden emin olun: Florür, diş minesini güçlendirmeye ve dişleri duyarsızlaştırmaya yardımcı olacaktır. Özellikle diş çürüğü riskiniz olduğu söylenmişse bu riski azaltmaya daha fazla yardımcı olacağından, ağız sağlığı bakımı rutininize büyük bir katkı sağlar.
 • Günün herhangi bir zamanı gargara kullanın: Kendinizi sadece dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağız gargarası kullanmakla sınırlamak yerine, gargaranızı günün herhangi bir zamanında kullanın. Ağzınızdaki pH’ı, yemekten sonra nötralize etmek harika bir zamanlamadır. Bu sayede dişleriniz, asitlerin verdiği hasara direnir.

Yapılmaması Gerekenler

 • Plaklar için gargaralara güvenmeyin: Gargara plaklarınızı çıkarmaz. Bu amaç için tasarlanmamıştır. Sadece dişlerinizi fırçalamak ve dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemek bu görevi yerine getirecektir. Dolayısıyla diş rutininizin bu kısmı kesinlikle çok önemlidir. Gargara; diş bakımı rutininizin bir ikamesi değil, sadece ektir.
 • Sonrasında su ile durulamayın: Bir gargara kullandıktan hemen sonra ağzınızı suyla çalkalarsanız tüm faydalı bileşenleri daha işe yaramadan önce durularsınız.
 • Ağız gargarasını aşırı kullanmayın: Günde 1-2 kez gargara kullanmak yeterlidir. Aşırı gargara kullanmak ağızdaki mikrobiyal dengesini bozabilir, bu nedenle ağız sağlığınıza yarardan çok zarar verir.
 • Ağız ülseri ya da dişlerde yeni lekelenme oluşursa durun: Bu, gargarayı kullanmaya başladıktan hemen sonra meydana gelirse gargaranın sizin için uygun olmayabileceğinin muhtemel bir işaretidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Ağız Kanseri Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

4 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x