fbpx
dis_kaybı

Diş Kaybı Nasıl Önlenir?

Yetişkin dişleri kalıcıdır. Bir diş gevşemeye başlarsa bunun altında yatan bir sebep mutlaka bulunmaktadır. Yetişkinlerde diş kaybı olmasının yaygın nedenleri aşağıdaki gibidir.

Kötü diş hijyeni: Kötü hijyen, ağızda bakterilerin birikmesine neden olur. Bu da tedavi edilmezse potansiyel olarak diş çürümesine ve diş kaybına sebebiyet verebilir.

Zararlı yiyecekler: Gazlı içecekler, şekerlemeler ve şeker içeriği yüksek yiyeceklerin diş çürümesine neden olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Diğer potansiyel zararlı gıdalar arasında rafine unla üretilen ekmekler,  turunçgiller ve alkollü içecekler yer alır.

Diş gıcırdatma: Diş gıcırdatma (bruksizm olarak da bilinir) diş kaybına katkıda bulunabilir. Diş gıcırdatma diş minesini aşındırır ve dişleri çatlatabilir veya kırabilir. Kontrolsüz bruksizm, dişleri diş etlerinden ve kemikten yavaşça uzaklaştırarak diş kaybına neden olabilir.

Tütün kullanımı: Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre iki kattan fazla diş kaybederler. Tütün ayrıca diş çürümesi, diş eti hastalığı ve daha fazlası nedeniyle diş kaybına neden olabilir.

Yaralanma ve hastalık: Yaralanma veya hastalıktan (diş eti hastalığı dahil) diş kaybı, aniden veya zamanla meydana gelebilir. Bu durumlarda çevre dokuya verilen hasar, diş etlerinin geri çekilmesine ve kemikten ayrılmasına neden olur ve bu da diş kaybına neden olabilir.

Diş Kaybı Nasıl Önlenir?

Diş kaybının önlenmesi, iyi ağız hijyeni ve düzenli diş muayeneleri ile başlar. Çoğu durumda diş kaybı, uygun ve zamanında diş bakımı ile durdurulabilir, hatta tersine çevrilebilir. Kötüleşen nefes, ağrı, diş etlerinde kanama veya dişlerinizde hasar fark ederseniz hemen diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli kontroller dişlerin yıllarca korunmasına yardımcı olabilir. Ağız koruyucuları bruksizme karşı koruma sağlar ve derinlemesine temizlik, diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur.

Diş Kaybı

Tatlılardan uzak durmanız gerektiğini zaten bilmelisiniz. Ayrıca uzmanlar, beslenme düzeninize çürümeyi önlemeye yardımcı olacak yiyecekler eklemenizi önerirler. Çiğ sebzeler, yiyecek artıklarını temizlemeye yardımcı olmak için harikadır.

Düzgün Fırçalamayı Öğrenin

İnsanlar dişlerini günde en az iki kez fırçalamalıdır. Ayrıca doğru tekniği kullanmaya da özen göstermeniz gerekir. Çok sert fırçalamak diş minesini aşındırabilir ve diş etlerinize zarar verebilir.

Her Gün Diş İpi Kullanın

Diş ipi için birkaç seçeneğiniz vardır. Bazı insanlar geleneksel diş ipini tercih ederler. Bazıları ise çeşitli esanslardaki modelleri daha çok sever. Bu temel ağız hijyeni adımını ertelememeniz için size en uygun olanı bir an önce bulmanız önerilir.

Düzenli Muayeneye Gidin

Düzenli ziyaretlerin, sorunları erkenden yakalamanız için size en iyi fırsatı verdiğini bilmelisiniz. Daha sık temizliğe ihtiyacınız varsa diş eti hastalığı ve çürük riskini en aza indirmek için diş hekimi randevunuzu düzenli olarak aldığınızdan emin olun.

Asitli İçecekleri Sınırlayın

Gazlı içecek alışkanlığı dişlerinizi mahvediyor olabilir. Bir kola veya meyve suyu içmeniz gerekiyorsa bütün gün yudumlamak yerine hemen için. Ardından, pH dengesini ağzınıza geri getirmeye yardımcı olmak için ferahlatıcı bir bardak su ile devam edin.

Kuru Ağzı Ciddiye Alın

Ağız kuruluğu bazı tıbbi durumlarda ortaya çıkabilir. Yeterince tükürük salgılanmaması halinde dişleriniz zarar görecek ve daha hızlı bir şekilde çürüyecektir. Bu durum da diş kaybıyla sonuçlanabilir. Ağız kuruluğunuz varsa doktorunuzla konuşun. Bazı uzmanlar diş eti dokularınızı nemli tutmak için size özel ağız gargaraları sunmaktadır.

Dişlerin Birer Açacak Olmadığını Unutmayın

Bu, yeterince fark edilmeyen ama aslında oldukça zararlı bir davranıştır. Paketleri veya kapakları dişlerinizle açmaya çalışmayın. Diş kırılmalarını önlemek için ağzınızı değil, bir makas veya açacak kullanın.

Spor Sırasında Ağızlık Takın

Spor, diş kaybının bir başka yaygın nedenidir. Diğer türlere göre daha fazla koruma sağlayan bir ağızlık alın. Düşme riskiniz olan yerlerde ve bisiklete binmek gibi aklınıza gelmeyecek sporlar için bile ağızlık takmanız gerekebilir.

Diş Gıcırdatması İçin Koruyucu Kullanın

Bu alışkanlık genellikle bilginiz dışında gerçekleşir, ancak baş ağrısı ve aşınmış dişler gibi gıcırdatma belirtileri fark edebilirsiniz. Bu alışkanlığınızın dişlerinizi kırmaması için özel bir ağız koruyucusu kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Stres ve Ağız Sağlığı Arasındaki İlişki Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x