fbpx
diş_sağlığı

Diş Sağlığı İçin Gece Rutininin Önemi

Diş sağlığı için gece ağız hijyeni önemlidir. Çünkü uyurken yutkunmayız, bu nedenle ağzımızdaki bakteriler gece boyunca artar. Uyku halindeyken önemli olan, bakterilere parçalanacak ve beslenecek bir şey vermekten kaçınmaktır. Dişlerinizi yatmadan önce fırçalamak onları plak oluşumundan ve diş çürümesinden korumaya yardımcı olacaktır.

Diş Sağlığı En Son Dişleri Fırçalamak

Diş çürümesine, plak oluşumuna ve diş eti hastalığına karşı korunmak için yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız diş sağlığı için önemlidir. Yatmadan önce dişlerinizi fırçaladığınızda, uykuda olacağınız 7 ila 9 saatlik süre boyunca ağızdaki bakterilerin sabit bir besin kaynağına sahip olmamasını sağlarsınız. Bununla birlikte, özellikle diş çürümesine yatkınsanız akşam yemeğinden hemen sonra ve yatmadan önce tekrar fırçalayabilirsiniz.

Su, diş fırçası ve diş ipi dişlerinize dokunacak son şeyler olmalıdır. Öksürük şurubu bile dişlerinize yapışabilen maddeler içerir (sonuçta boğazınızı kaplamak için tasarlanmıştır) ve diş etlerinde sorunlara neden olur. Gece yarısı atıştırmasına karşı koyamıyorsanız daha sonra fırçaladığınızdan mutlaka emin olun. Üzerine su içmekte herhangi bir sıkıntı yoktur, ancak içilen diğer içecekler mutlaka ağızdan atılmalıdır.

Diş Sağlığı İçin Diş İpi Kullanmak

Gece rutininiz, dişlerin arasındaki sıkışık alanlardan plak ve yiyecek artıklarını çıkarmak için diş arası temizliği içermelidir. Yapmak isteyeceğiniz son şey, dişlerinizin arasına yiyecek sıkışmış olarak yatağa gitmektir. Bu, bakterilerin beslenmesi ve çoğalması için bol miktarda yakıt sağlayacaktır. Beslendikleri sırada diş minesini parçalayabilen asitler salgılarlar. Diş ipi için birkaç dakikanızı ayırarak bu yakıtın çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Diş fırçası ile tüm plaklara ulaşamazsınız. Diş ipi, yumuşak olduğunda plağı çıkarmanızı sağlar. Plak sertleşip tartara dönüştüğü anda, yalnızca profesyonel bir temizlik onu çıkarmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, günde en az bir kez (tercihen gece uykusundan önce) diş ipi kullanmak günlük ağız hijyeninizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Diş eti hastalıklarına ve aşırı diş taşı oluşumuna yatkınsanız dişlerinizi günde iki kez diş ipi ile temizlemeniz önerilir. Diş ipi kullanımı dikkatli yapılmalıdır; çünkü yanlış diş ipi kullanımı diş etlerine ve dişlere ciddi zarar vererek farklı ağız enfeksiyonlarına neden olabilir.

Kötü Sabah Nefesini Önlemek

Uyurken ağzınız “dinlenme moduna” geçtiği için sabahları ağız kokusuyla uyanmak yaygın bir durumdur. Ayrıca bazı ilaçları kullanan kişiler, sabahları rahatsız edici bir nefes duymaya daha yatkındır. Ağız kokusu, geceleri tükürük eksikliği ile ilişkilidir ve bundan tamamen kaçınmak mümkün değildir. Bununla birlikte, geceleri uygun bir diş bakımı yaparsanız sabahları hafif ağız nefesi ile uyanma şansınız daha fazladır. Yatmadan önce bir gece rutini uygulamak, ağzınızı temizlemeye ve ağzınızda kötü kokuya neden olan bakteri ve kalıntılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Uyuma şekliniz de sabah nefesinizi etkileyebilir. Horlama ve ağızdan nefes almak ağız kokusu olasılığını artırır. İşin mantığı basittir; ağzınız açık iken tükürük miktarını azaltır ve bakterilerin ağızda gelişmesine izin verir. Diş eti iltihabı da ağız kokusunun nedeni olabilir. Olası diş sağlığı problemini erken aşamada teşhis etmek için diş kontrollerinizi zamanında yaptırmanız gerekir.

Ağzı Gargara ile Durulamak

Gece diş bakımınızın bir diğer temel adımı, ağzınızı gargara ile çalkalamaktır. Geceleri gargara yapmak bakterileri yok etmeye, plak ve çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve uyurken diş etlerinizi diş eti iltihabından korur.

Alıveriş yaparken kozmetik olanlar yerine terapötik (tedavi edici) gargaraları seçmeniz gerekir. Çünkü ötekiler ağız kokusunu sadece maskelemek için tasarlanmıştır ve günlük ağız hijyeninizde etkili değildir. Çoğu gargara marketlerde satılır, fakat reçete gerektirebilecek bazı gargaralar da vardır. Genel olarak gargaralar dişlerinize herhangi bir zarar vermez ancak bazı durumlarda problemlere neden olabilir. En iyi gargara seçimi için diş hekiminize danışın.

İlginizi Çekebillir: Diş Kaybı Nasıl Önlenir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x