fbpx
plak ve tartar oluşumu

Plak ve Tartar Oluşumu Birer Problemdir! Peki Ama Neden?

Plak, kişinin dişleri üzerinde birikme eğiliminde olan yumuşak ve yapışkan bir maddedir. Diş minesine ve diş etlerine saldıran asitler üreten bakteriler içerirler. Yeterince erken çıkarılmazlarsa diş eti iltihabı, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve tartar oluşumu gibi dişle ilgili enfeksiyonlar gelişebilir. Plak ve tartar oluşumu önemli bir problemdir.

Vücudunuzdaki en sert madde olan diş minesi ile kaplı olan dişleriniz birçok aşınma ve yıpranmayı kaldırabilir. Ancak plak oluşumuna müsaade ederseniz tartar geliştirme riski altında olabilirsiniz. Hem plak hem de tartar diş rahatsızlıkları riskini artırır. Plak ve tartar arasındaki farkları bilmek, yaşanabilecek sorunları önceden belirlemeye yardımcı olur.

Diş Plakları Tartar Oluşumuna Yol Açar

Plak; kişinin sadece dişlerini fırçalayarak çıkarabileceği yumuşak, şeffaf ya da sarı bir bakteri tabakasıdır. Plak dişlerin üzerinde çok uzun süre kalırsa sertleşerek tartar oluşturur. Genellikle daha koyu bir renge sahiptir. Bir kişinin plak ve diş eti hastalığı geliştirme riski, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak daha yüksektir.

  • Dişleri düzenli fırçalamamak ya da diş ipi kullanmamak
  • Diş çürüğü için genetik anlamda risk altında olmak
  • Sigara içmek
  • Yüksek şekerli bir beslenme düzenine veya çok yüksek stres seviyesine sahip olmak
  • Düzenli diş bakımı yaptırmamak
  • Dişleri iyice temizlemeyi zorlaştıran diş telleri veya tutucular gibi ağız aletleri takmak

Plak düzenli olarak temizlenmezse tükürüğünüzdeki bileşenler birikerek 24 ila 72 saat içinde plakın sertleşmesine ve tartara dönüşmesine neden olur. Yetişkinlerin %68’inde tartar vardır. Diş taşı da denilen tartar, dişlerinizdeki plak sertleştiği zaman ortaya çıkan sarı ya da kahverengi renkli bir tortudur. Dişlerdeki plak ve tartar oluşumu diş minesine güçlü bir şekilde bağlıdır. Dolayısıyla yalnızca bir diş hekimi tarafından çıkarılabilir. Bireyler, tartar oluşumuna karşı duyarlılıklarında büyük farklılıklar gösterir. Birçoğu için bu tortular yaşla birlikte daha hızlı birikir.

Plak ve Tartarın Dişlerinize Olan Etkileri

Peki, plak neden bir problemdir? Plaktan korunmak ve kurtulmak için gerekli adımları atmazsanız şunlara yol açabilir:

  • Çürükler: Bakteriler tarafından plakta üretilen asitler düşük pH seviyesine neden olabilir ve diş minesini yiyip bitirebilir.
  • Diş eti iltihabı: Plak bakterilerinin birikmesi diş etlerinin iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Kötü Nefes: Kötü diş hijyeninden kaynaklanan plak oluşumu da nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir.

Kişi; şekerli, baharatlı ve asitli besinler tüketmeye devam ettiği sürece dişlerde plak oluşmaya devam eder. Diş minesine saldıranlar, asit salan bakterilerdir. Plakın yapışkan olma eğiliminde olduğunu, bu nedenle asidi her zaman dişlere bağlı tuttuğunu ve diş minesi üzerinde daha sonra diş çürümesine neden olabilecek büyük etkilere neden olduğunu unutmamanız gerekir. Plak dişlerde çok fazla olursa diş eti hastalığına yakalanma olasılığı yüksektir.

Genellikle diş etlerinde kanamaya neden olabilen diş eti iltihabı olarak başlayabilir ve zaman geçtikçe daha ciddi bir şeye dönüşebilir. Hatta kanal tedavisine bile ihtiyacınız olabilir. Asit, mineyi ne kadar çok yerse diş eti dokusu dişlerden o kadar uzaklaşır. Bu, bakterilerin dişleri destekleyen alttaki kemiği eşit şekilde yok etmesi için yer açar. Tartar ise diş eti çizgisinin altında veya üstünde oluşur. Genellikle diş eti çekilmesine ve tedavi edilmediğinde diş eti hastalıklarına yol açar. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı plak ve tartarı kontrol altında tutabilir.

Plak ve Tartar Oluşumu Genel Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Çalışmalar; diş eti hastalığının arkasındaki bakteriler ile kalp hastalığı, diyabet, felç, solunum rahatsızlıkları, bunama, eklem romatizması, erken doğum gibi sağlık sorunları arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bilim insanları kesinlik vermese de çoğu uzman plak ve tartardaki bakterilerin kan dolaşımına girerek ana organları etkilediğini ve genel sağlık koşullarını kötüleştirdiğini ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Diş Sağlığı İçin Gece Rutininin Önemi

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x