fbpx
İltihaplı Diş Ağrısı

İltihaplı Diş Ağrısı Çözümleri

İltihaplı diş ağrısı yaşıyorsanız bu sorunun temelinde ne olduğunu tespit etmeniz önemlidir. Bu sayede herhangi bir iltihaplı diş ağrısı, şişmeyi veya diğer semptomları en iyi nasıl gidereceğinizi belirleyebilirsiniz. Belirtileriniz bir veya iki günden fazla devam ederse diş hekiminize görünmeniz gerekir.

Dişinizin içindeki pulpa sinirler, doku ve kan damarları ile dolu yumuşak bir maddedir. Bu pulpa sinirler vücudunuzdaki en hassas sinirler arasındadır. Ancak bakteriler tarafından tahriş edildiğinde veya enfekte olduğunda şiddetli ağrıya neden olabilirler. İltihaplı diş ağrısı sorununa sebep olabilecek durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Diş çürüğü
  • Apse (dişin merkezinde bakteriyel bir enfeksiyon)
  • Kırık diş
  • Hasarlı dolgu
  • Sakız çiğnemek, diş gıcırdatmak veya sıkmak gibi tekrarlayan hareketler. Bu hareketler dişlerinizi aşındırabilir.
  • Enfekte diş etleri
  • Erüpsiyon (diş çıkarma süreci) veya bir dişin çıkarılması (örneğin yirmi yaş dişleri)

İltihaplı Diş Ağrısı Kendi Kendine Geçebilir mi?

Dişinizin etrafında olan ancak içinde olmayan ve ağrıdan kaynaklanan bazı diş ağrıları, dişçiye gitmeden iyileşebilir. Diş etinde geçici bir kızarıklıktan (tahrişten) kaynaklanan ağrı, birkaç gün içinde giderilebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bu süre zarfında etkilenen bölge ile çiğnememeye çalışın. Ek olarak yumurta ve yoğurt gibi yumuşak yiyecekler yiyin; dişler hassassa tatlılardan, çok sıcak ya da çok soğuk yiyeceklerden kaçının.

Tuzlu Suyla Durulama

Tuzlu su ile durulama doğal bir dezenfektandır. İltihapları iyileştirebilir, enflamasyonu temizleyebilir ve dişlerinizdeki gıda parçacıklarını parçalayabilir. Tuzlu suyla durulamak için 1/2 çay kaşığı tuzu, bir bardak ılık veya sıcak suya eriyene kadar karıştırın. Çözeltiyi gargara yapar gibi ağzınızda 30 saniye çalkalayın ve tükürün. Tüm durulama bitene kadar bunu tekrarlayın.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres, bölgedeki kan damarlarının daralmasına yardımcı olarak şişliği ve iltihabı azaltır. Bu, özellikle dişlerinizde travma varsa iyi bir çözümdür. Ağrılı bölgeye 20 dakikalık periyotlar halinde, havluya sarılmış soğuk bir buz kompresi tutun. Soğuk bir paket veya bir torba dondurulmuş sebze kullanabilir, 10 dakikalık aralıklarla yüzünüzün yanına uygulayabilirsiniz. Birkaç saatte bir tekrarlayın.

İltihaplı Diş Ağrısı ile Nane Çayı Poşetleri

Nane, diş eti iltihaplanmalarındaki hassasiyet sonucu yaşanan ağrı için uyuşturma özelliklerine sahip olan mentol içerir. Bu yöntemi kullanırken ağrı azalıncaya kadar birkaç dakika boyunca etkilenen dişe ıslak ve hafif ılık bir çay poşeti tutabilirsiniz.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı, ağrıyı uyuşturan ve iltihabı azaltan doğal bir antiseptik olan öjenol içerir. Bu yağ böylece ağrıyı uyuşturabilir ve iltihabı azaltabilir. Bir pamuğa az miktarda karanfil yağı sürün ve etkilenen bölgeye uygulayın. İsterseniz küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı ekleyip ağzınızı iyice çalkalayabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısı ile Sarımsak

Sarımsak, tıbbi faydalarıyla yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sarımsak ezildiği zaman; zararlı, plağa neden olan bakterileri öldürebilen ve ağrı kesici etki sağlayan doğal bir antibakteriyel madde olan allisin salgılar. Bir parça çiğ sarımsak çiğneyin veya etkilenen bölgeye ezilmiş çiğ sarımsak sürün. Tercihe bağlı olarak ezilmiş bir diş sarımsağı macun haline getirip de uygulayabilirsiniz. Sarımsak bakterileri öldürebilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Vanilya Özü

Vanilya özü, mikropları öldürmeye ve etkilenen dişin etrafındaki alanı uyuşturmaya yardımcı olan alkol içerir. Bu sayede ağrıyı geçici olarak uyuşturur ve antioksidanlar bölgenin iyileşmesine yardımcı olur. Vanilya özütünü bir pamuğa uygulayın ve ağrıyı gidermek için ağrılı bölgeye kısa bir süre tutun.

Diğer Doğal Çözümler

Diğer doğal ilaçlar arasında zencefil, kırmızı acı biber, elma sirkesi, çay ağacı yağı, kekik, kekik yağı ve diğer uçucu yağlar, soğan, salatalık, zerdeçal ve aloe vera bulunur.

İlginizi Çekebilir: Ağız Gargarası Ne İşe Yarar?

https://smallseotools.com/view-report/f2383147a24733202d83c505c8278d25
0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x