fbpx

Plak Oluşumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Plak oluşumu, diş çürümesine ve diğer ağız sağlığı bozukluklarına yol açabilen yaygın bir diş problemidir. Plak, diş ve diş etlerinin oluşturduğu ve tedavi edilmediği takdirde hasara neden olmayan yapışkan bir bakteri tabakasıdır. Kötü diş hijyeni, bakterilerin kontrolsüz ürünlerine izin vermek için genellikle plak üretiminin ana nedenidir.

Genetik veya beslenme gibi faktörler nedeniyle de plak bozulması meydana gelebilir, şekerli içecekler ve içecekler ağzımızdaki bakterileri beslediğinden özellikle zararlıdır. Zaman zaman, bu bakteriler dişlerimizin minesine saldıran ve üremeye neden olan asit üretir. Tedavi edilemezse bu durum çürüklere ve hatta diş kaybına neden olabilir. Dişlerinizdeki plağın tamamını temizlemediğiniz zaman plak diş taşı olarak bilinen daha sert bir maddeye dönüşür. 

Plak oluşumu ve tomurcuklarını ve diş çürümesini büyütmek için florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalamak, düzenli olarak diş ipi kullanmak, gargara kullanmak ve düzenli kontroller için diş hekiminizi ziyaret etmek gibi iyi ağız hijyenini dikkate almak önemlidir.

Sonuç olarak, diş plağı oluşumu çok yaygın bir sorundur ve çürükler ve diş eti hastalıkları gibi başka bir ülkeye yol açabileceğinden ciddiye alınması gerekir. Düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak plak kanatlarını önlemenin en iyi yolunu bulmak, ancak diş hekimine düzenli ziyaretler de derin bir temizlik ve profesyonel tavsiye için önemlidir. Diş bakımına karşı koruyucu olan yardımcı olan gıdalarla birlikte beslenmek, dişlerde plak korumada de fark yaratmak için gereklidir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir:Ağız Kokusu Neden Olur?”

4 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x