fbpx
Diş Şeffaf Plağı ile Kolay Tedavi Mümkün!

Şeffaf Plaklar ile Kolay Tedavi

Diş şeffaf plağı, dişlerin estetik görünümünü iyileştirmeye yarayan ve diş görünümünü koruma amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklar, dişlerin ön yüzeyine uygulandıkları için diş rengine uyum sağlayıp dişlerin doğal görünümünü korumaktadır.

Dişlere birçok yararı bulunan bu plaklar, çeşitli malzemelerden yapılmaktadır: Örneğin; kompozit plaklar, diş renginize uygun plastik bir malzemeden yapılır ve dişlerinizin ön yüzeyine kolaylıkla uygulanabilmektedir. Dişlerinizin doğal görünümünü koruduğu için bu plaklar günlük hayatta sıklıkla tercih edilir. Porselen plaklar ise porselen bir malzemeden oluştuğu için daha dayanıklı ve daha zorlu koşullara kadar dayanıklılık göstermektedir. Fakat bu plaklarda dişlerin ön yüzeyine uygulanması oldukça zor ve zaman alıcıdır.

Şeffaf plaklar; dişlerin estetik görünümünü iyileştirmekte ve var olan şeklini korumaktadır. Diş rengi zamanla solma veya lekelenme gibi nedenlerle koyulaşabilir. Bu durum dişlerin estetik görünümünü bozmaktadır. Bu noktada diş şeffaf plağı devreye girer… Plaklar dişlerin rengini açma amacıyla da kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine uygulanan şeffaf plak aynı zamanda diş sağlığını da koruma amacıyla kullanılır. Bu plaklar, koruyucu bir katman oluşturduklarından dişlerinizin ön yüzeyini zarar veren etkenlere karşı korumaktadır.

Ortodontik tedavi istemeyen herkes, çoğunlukla şeffaf plak kullanımını tercih etmektedir. Şeffaf plaklar, çapraşık ve düzensiz dişlerinizi de düzene sokar. Dişlerinizin düzensiz olması estetik açıdan güzel görünmeyebilir. Fakat bu durum diş şeffaf plağı ile giderilebilir. Dişlerinizin ön yüzeyine uygulanan plaklar, dişlerinizde bulunan estetik sorunları çözmek için kullanılır. Plaklar diş çatlaklarını da önleyerek dişlerinizin inci gibi sıralanmasını sağlamaktadır. Böylelikle dişlerin daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanması sağlanır.

Şeffaf Plakların Kullanımı

Şeffaf plakların nasıl kullanılacağı, plağın hangi amaçla kullanılacağına göre değişebilir. Örneğin; estetik amaçla kullanılacak olan plaklar dişlerin estetik görünümünü korumak ve dişlerin rengini açmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu tür plaklar, dişlerin ön yüzeyine kolaylıkla uygulanır ve dişlerin doğal görünümünü korur.

Şeffaf plaklar şu şekilde uygulanmaktadır:

  1. Öncelikle, dişler temizlenir ve pürüzsüz bir yüzey oluşturulur.
  2. Plak malzemesi, dişlerin ön yüzeyine uygun şekilde sıkılır.
  3. Plak, dişlerin ön yüzeyine uygun şekilde şekillendirilir ve düzgün bir şekil verilir.
  4. Daha sonrasında ise malzeme ışık ile kurutulur ve dişlerin ön yüzeyinde kalıcı hale getirilir.
  5. Son olarak ise dişlerin ön yüzeyine uygun şekilde polisaj yapılır ve düzgün bir görünüm verilir.

Ayrıca diş şeffaf plağının uygulanması sırasında, dişlerin sensiblitesi artabilir. Bu yüzden plakların düşme olasılığı mümkündür. Bu yüzden şeffaf plağın uygulanması ve bakımı konusunda mutlaka doktorunuzdan mutlaka tavsiye almalısınız.

Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş şeffaf plağı dişlerin ön yüzeyine uygulandıktan sonra düzenli olarak bakım gerektirir. Bu bakım, şeffaf plakların düşme olasılığını azaltır ve plağın daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar. Diş şeffaf plağının bakımı için gerekli adımlara gelin birlikte bakalım:

  1. Şeffaf plaklar, diş macunu kullanılarak düzenli olarak fırçalanmalıdır.
  2. Plağın üstüne dokunulmamasına dikkat edilmelidir.
  3. Plak, yiyecek ve içeceklerin dişler üzerinde bıraktığı lekelerden arındırılmalıdır.  
  4. Son olarak ise şeffaf plaklar, düzenli olarak ağız içi çözücülerle iyice temizlenmelidir.

Diş sağlığınız için, çapraşık, düzensiz dişlerden kurtulmak istiyorsanız siz de şeffaf plakları denemelisiniz.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Diş Fırçası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x