fbpx
Diş Beyazlatma İşlemi

Profesyonel Diş Beyazlatma İşlemi

Diş beyazlatma işlemi, dişlerinizin rengini açmak için kullanılan estetik tedavi yöntemidir. Bu işlem, dişlerin görünümünü en iyi şekilde iyileştirdiğinden, günümüzdeki popüler varlığını korumaktadır. Diş renkleri yıllar içinde; yiyecekler, içecekler, sigara veya alkol gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Bütün bu faktörler dolayısıyla; rengi değişen dişlerin eski formlarındaki beyazlığına kavuşması için çoğu kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.  

Diş beyazlatma yöntemi iki farklı şekilde yapılabilmektedir: birincisi, diş hekimleri tarafından yapılan profesyonel diş beyazlatma yöntemi ile ikincisi, evde diş beyazlatma kitleri ile bu işlemler yapılabilmektedir.

Profesyonel diş beyazlatma yöntemi, diş hekimleri tarafından uygulanan bir işlemdir ve genellikle bunun için birkaç seans gereklidir. Bu yöntem, diş renginizi en az 2 ton açar ve bununla daha hızlı daha kalıcı bir sonuç alınır.

Evde diş beyazlatma kitlerinin içinde ise; diş beyazlatma jelleri veya diş beyazlatma diş fırçaları gibi ürünler içermektedir. Birkaç hafta boyunca kullanıldığı takdirde bu yöntemle de, dişlerinizin rengi yine 1-2 ton açılacaktır.

Bu diş beyazlatma yöntemleri, cebe hitap eden bir yapıda olması ve kolayca ulaşılabilir olması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu nedenle, beyazlatma işlemi öncesinde diş hekiminizle konuşmalı ve tüm sorularınızı yanıtlamasını istemelisiniz…

Diş beyazlatma işlemi öncesinde;

  • Öncelikle, diş sağlığınızın iyi olması gerekmektedir. Diş çürükleri veya diş eti sorunları olan kişiler, beyazlatma işlemi için uygun değildir. Önce mutlaka hekiminize diş sağlığınızı kontrol ettirmelisiniz.
  • Beyazlatma işlemi öncesinde, dişlerinizin temiz ve hijyenik olmasına dikkat edilmesi gerekir. İşlem öncesinde, dişlerinizi iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Ayrıca diş hekiminiz tarafından önerilen diş fırçalama tekniğini uygulamanız durumunda daha iyi bir sonuç elde edeceksiniz.
  • İşlem öncesinde mutlaka diş hekiminizle konuşmalısınız. Beyazlatma işlemi için uygun olup olmadığınızı, işlem sırasında oluşabilecek yan etkiler ve sonuçları hakkında bilgi almalısınız.

Diş beyazlatma işlemi sonrasında ise:

  • Beyazlatma işlemi sonrasında en yaygın olarak görülen yan etkiler; ağrı, hassasiyet ve dişlerde oluşan geçici renk değişikliğidir. Ağrı ve hassasiyet genellikle tedavi sonrasında birkaç gün içinde geçmektedir. Dişlerdeki geçici renk değişikliği ise genellikle birkaç gün içinde düzelir.
  • Beyazlatma işlemi sonrasında diş etlerinizde tahriş meydana gelmesi, dişlerinizde çürük oluşması veya dişlerinizin daha hassas bir hale gelmesi gibi diğer yan etkilerde görülebilmektedir. Ancak bu yan etkiler genellikle geçicidir ve uygun bir bakım ile önlemi alınabilir.
  • Beyazlatma işleminin sonucunun ne kadar kalıcı olacağı ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İşlem sonrasında, dişlerinizin rengi, bir süre için açık kalacaktır. Ancak yiyecek ve içecek gibi faktörler dişlerinizin rengini tekrar değiştirebilir. Bu yüzden beslenmenize büyük ölçüde dikkat etmelisiniz!

Unutmayın! Beyaz dişler; gülümseyen, mutlu bir kişiliğe sahip olmanın yegâne anahtarıdır…

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Şeffaf Plaklar ile Kolay Tedavi

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x