fbpx
ağız hijyeni ve COVID-19

Ağız Hijyeni ve Covid-19 Arasındaki Bağlantı

Ağız hijyeni ve COVID-19 yani şiddetli akut solunum yolu sendromu enfeksiyonu şiddeti arasında bir bağlantı bulundu. Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u 30 Ocak 2020’de küresel bir acil durum ilan etti ve 11 Mart 2020’de, dünya çapında son derece bulaşıcı virüs olduğunu ve bunun bir salgın olduğunu ilan etti.

Bu çalışma ne hakkındaydı?

Virüs bulaşmış birçok hasta komplikasyonsuz iyileşirken, bazılarının hastaneye kaldırıldı ve oksijen desteğine ihtiyacı oldu. Hastalığın kötü sonucu ile ilişkili bazı risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve kalp hastalığı vardır. Araştırma ekibi, COVID-19 nedeniyle ölümlerin yüzde 52’sinin sağlıklı bireylerde de meydana geldiğini ve bunun arkasındaki nedenin belirsiz olduğunu açıkladı. COVID-19’un ana komplikasyonlarının kan pıhtıları, zatürre, sepsis, septik şok ve akut solunum sıkıntısı sendromu olduğu açıklandı.

Ağız hijyeni ve COVID-19

Ağız hijyeni ve periodontal hastalığı olanlarda görülen COVID-19 komplikasyonları araştırıldı. Ağızdaki yüksek bakteri yükü ile viral sonrası komplikasyonlar arasındaki bağlantıyı ve ağız sağlığını iyileştirmenin COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyon riskinin nasıl azaltılabileceği belirlendi.

Akciğer enfeksiyonu sırasında, oral salgıların akciğerlere inme riskinin olduğunu ve bunun da enfeksiyona neden olabileceği açıklandı. Ağızdaki zararlı bakterilerin en yaygın nedenlerinden birinin periodontitis veya diş eti enfeksiyonudur. Bu bakteriler, tükürükte tespit edilebilen ve akciğerlere ulaşarak içlerinde enfeksiyona yol açabilen protein gruplarının oluşumuna yok açar. Yetersiz ağız hijyeni akciğerler ve ağız arasında bakteriler arası değişim riskini artırabilir, bu da solunum yolu enfeksiyonları ve potansiyel olarak viral sonrası bakteriyel komplikasyonlar riskini artırabilir.

Çalışmanın sonuçları

İyi ağız hijyeni, özellikle 70 yaşın üzerindeki hastalarda hava yolu enfeksiyonlarını önlemenin bir yolu olarak kabul edilmiştir. Periodontal hastalığı olanlar yüzde 25 oranında kalp hastalığı riski, üç kat şeker hastalığına yakalanma riski ve yüzde 20 yüksek tansiyona yakalanma riski taşıyor. Bunların hepsi şiddetli COVID-19’un risk faktörleridir.

Oral bir mikrobik ortam ve COVID-19’un bağlantılı olabileceği belirtildi. Şiddetli COVID-19, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve obezite için dört temel risk faktörünün de kötü ağız hijyeni ile ilişkili olduğu belirlendi. SARS-CoV-2 enfeksiyonu sırasında ağızdaki bakteri yükünü ve potansiyel bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmak için ağız hijyeninin iyileştirilmemişse de muhafaza edilmesi tavsiye edilir.

Kaynak: https://www.news-medical.net/news/20200630/Oral-hygiene-and-severity-of-COVID-19-e28093-the-connection.aspx

Diş Eti Hastalığı ve İltihap Mekanizması adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x