fbpx
diş eti hastalığı ve iltihap

Diş Eti Hastalığı ve İltihap Mekanizması

Periodontal (diş eti) hastalığı ile kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer iltihaplı durumlar arasındaki bağlantı uzun süre önce kurulmuştu, ancak diş eti hastalığı ve iltihap arasındaki sistematik mekanizma şimdiye kadar bir sır olarak kalmıştı.

İnflamasyon Nedir?

Bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumaya çalışması esnasında meydana gelir. İnflamasyonun amacı, vücudun iyileşmeye başlaması için hasarlı dokunun yerini belirlemek ve ekarte etmektir.

Aktiflik Aşaması

Ağız sağlığı durumunun genel sağlığın önemli bir göstergesi olduğu zaten biliniyordu. Diş eti hastalığını iltihaplı durumlara bağlayan mekanizma ile diyabetten kardiyovasküler hastalıklara kadar değişen sistemik hastalıklar arasındaki ilişkiler çözüldü.

Araştırmalar, diş eti hastalığı ve iltihap mekanizmasının koşullarını neyin birbirine bağladığını bulmak için, öncelikle diş eti hastalığı tarafından aktive edilen hücrelerin davranışlarına odaklandılar. Bunlar doğuştan gelen bağışıklık sisteminin hücreleri olan akyuvarlardır. Daha çok diş eti hastalığı olarak bilinen periodontitten sorumlu bakteriyel enfeksiyonların üstesinden gelmek için bağışıklık sistemi bu akyuvarları serbest bırakır.

Bir oral enfeksiyonla savaşmak için aktif hale getirildiğinde, sistemik bir etki oluşuyor: diş eti hastalığı ve iltihap mevcutken, akyuvarlar bollaşır ve saldırı için hazırlanırlar. Uyanık hale gelen bağışıklık sistemi daha sonra herhangi bir ikincil enfeksiyona aşırı bir güçle yanıt verebilir. İşte o zaman vücut ikincil enflamatuar koşullardan kaynaklanan hasara duyarlı hale gelir. Bağışıklık sistemi akyuvarlar tarafından saldırıya hazır hale getirildiğinde, ikincil bir olay, bu bağışıklık hücrelerinin etkilenen doku ve organları yok etmesine neden olur. Kısacası diş eti dolayısıyla inflamasyonun ardından gelen ikincil vücutsal sorunlar aşırı tepki dolayısıyla olumsuz etkilenebilir hale gelebilir.

Genel Sağlık İçin Ağız Sağlığı

Bunun, ağız hijyeninin ilgili olmayan ikincil sağlık sorunlarına karşı savunmasızlığı etkileyebileceğine inanılıyor. Tüm vücutta bağışıklık hazırlanması, görünüşte farklı olan bu koşulları birbirine bağlayabilir.

Çalışmanın ayrıca bugünlerde herkesin aklında bulunan iltihaplı bir hastalık için önemli sonuçlar olabilir: COVID-19. Periodontal hastalığı olan hastaların COVID-19 ile olumsuz sonuçlara sahip olma olasılığının çok daha yüksek olabileceğine dair kanıtlar var. Bu çalışma, sebeplerine dair bazı ipuçları sağlayabilir.

Kaynak: https://www.news-medical.net/news/20201020/Scientists-discover-mechanism-linking-gum-disease-to-inflammatory-conditions.aspx

Diyabet ve Ağız Sağlığı İlişkisi adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x