fbpx
diyabet ve ağız sağlığı

Diyabet ve Ağız Sağlığı İlişkisi

Diyabeti Kendinizden Uzak Tutmak Mı İstiyorsunuz? Dişlerinizi Fırçalayın ve Diş İpi Kullanın!

Dişlerinizin parlamasını sürdürmeniz için yeni ve beklenmedik bir neden var: diyabetten kaçınmak. Yeni araştırmalar, dişlerini günde üç kez düzenli olarak fırçalayan kişilerin diyabet riskinin azaldığını gösterdi. Peki diyabet ve ağız sağlığı arasındaki ilişki nedir?

Çalışma ayrıca diş hastalığı veya çok sayıda eksik dişi olan kişilerin yüksek diyabet riskinin daha fazla olduğunu buldu. Geliştirilmiş ağız hijyeninin yeni başlangıçlı diyabeti azaltabileceği öne sürülüyor.

Kötü ağız hijyeninin, kronik iltihapla ilişkili olabileceği düşünülüyor. İltihap, ağız sağlığını etkiler ve diş etlerinde bakterilerin toplanabileceği bir yer oluşturarak diş eti hastalığına yol açabilir. Bu bakteriler daha sonra vücudun dolaşımına girebilir ve kan şekeri kontrolünü bozabilecek bağışıklık sistemi tepkilerini tetikleyebilir.

Ancak, diyabet ve ağız sağlığı arasında nedensel bir ilişki olduğunu kanıtlamak zordur, çünkü kötü ağız sağlığı ile ilgili birçok faktör diyabet ile de ilişkilidir. Kötü diş sağlığına sahip olmanın direkt olarak diyabete neden olup olmadığını söyleyemesek de doğru olduğunu bildiğimiz bir şey var: diyabet, kötü diş sağlığına neden olabilir. Diyabette ortaya çıkabilecek yüksek kan şekeri seviyeleri diş çürümesine ve kötü diş sağlığına neden olabilir.

Diyabet ve Ağız Sağlığı Arasındaki İlişki Üzerine Yapılan Çalışma

Çalışma, Güney Kore’deki yaklaşık 190.000 kişinin verilerine baktı. Katılımcıların yaş ortalaması 53 idi. Bu bilgiler 2003 ve 2006 yılları arasında toplanmıştır. Altı hastadan birinde o zaman diş eti hastalığı vardı. Ortalama takip süresi 10 yıldı. Bu süre zarfında, çalışma grubunun yaklaşık %16’sı diyabet geliştirdi. Katılımcılar hakkında yaş, kilo, kan basıncı, fiziksel aktivite, gelir, sigara içme durumu ve alkol tüketimi gibi bir dizi faktör kontrol edildi.

Ve böylece, diş eti hastalığına sahip olmanın diyabet riskinde %9’luk bir artışla ilişkili olduğu bulundu. 15 veya daha fazla eksik dişi olanların diyabet riski %21 daha yüksekti. Öte yandan, iyi ağız sağlığı daha düşük diyabet riski ile ilişkiliydi. Dişlerini günde üç veya daha fazla kez fırçalayan insanlar %8 daha düşük diyabet riskine sahipti.

Ağız sağlığı ile diyabet riskinin azalmasının etkisi genç insanlarda daha güçlü görünüyordu. Nedenleri belirsiz olsa da diş fırçalamanın kadınlarda diyabete karşı daha fazla koruma sağladığı da görülmüştür.

Günde En Az İki Kez Diş İpi Ve Diş Fırçası

Ağız sağlığı herkes için önemlidir. Zaten diyabete sahip insanlar için, yılda en az bir kez diş muayenesi yapmak önemliyken rutin kontroller için bile yılda en az iki kez kontrole gidilmesi oldukça önemlidir. Diyabeti olmayan insanlar için iyi bir ağız sağlığı yanı sıra sağlıklı bir yaşam tarzı tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2020-03-03/want-to-help-keep-diabetes-at-bay-brush-amp-floss

İlk Belirtileri Ağızda Görülen 7 Hastalık adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x