fbpx
diş eti hastalıkları ve kanser riski

Diş Eti Hastalıkları ve Kanser Riski Arasındaki İlişki

Kanserden korunmanın yollarından birini öğrenmek ister misiniz? Dişlerinizi daha sık fırçalayın ve diş ipi kullanın. Yeni araştırmalar gösteriyor ki, diş eti hastalıkları olan kişilerin belirli kanser türlerine yakalanma riski daha yüksek. Yani diş eti hastalıkları ve kanser riski arasındaki ilişki sanılandan daha derindir.

Uzun süreli sağlık çalışmasından elde edilen verilere göre, diş eti hastalıkları mide kanseri riskini %52 ve boğaz kanseri riskini %43 artırıyor. İki veya daha fazla diş kaybeden kişilerin de kanser riskinin, hiç diş kaybetmeyen insanlara kıyasla daha yüksek olduğu biliniyor. Araştırmacı Mingyang Song’a göre periodontal hastalığı olan ve çok sayıda diş kaybetmiş olan katılımcıların, diğer faktörler göz önüne alındığında bile gastrointestinal kanser riski daha yüksek.

Peki Çalışmanın İçeriği Nedir?

Çalışma için araştırmacılar, iki uzun vadeli çalışma sırasında 98.000 kadın, 40.000 erkekten toplanan sağlık verilerini analiz ettiler. 22-28 yıllık takip sırasında, katılımcıların 199’u boğaz kanseri ve 238’ü mide kanserine yakalandı.

Genel olarak, herhangi bir diş eti hastalığı olan kişilerin, dişlerini kaybetmiş olup olmadıklarına bakılmaksızın, diş eti hastalığı olmayan insanlara kıyasla boğaz kanseri riski %59 daha fazlaydı. Mide kanserine bakıldığında bazı farklılıklar vardı. Diş kaybetmeyen ancak diş eti hastalıkları olan kişilerin mide kanseri riski %50 artarken, bir veya daha fazla diş kaybedenlerin riski %68 arttı.

Amerikan Kanser Derneği epidemiyoloji araştırmalarının bilimsel direktörü Peter Campbell’e göre, “Ağız, yemek borusu ve mide elbette birbirine bağlı ve sindirim sisteminin önemli bileşenleridir. Bir organın hastalığına dair bir belirtecin, kanser gibi başka bir hastalığa bağlı olduğunu görmek şaşırtıcı değildir.”

Diş eti hastalıklarının yol açtığı iltihap, kanser riskini arttıran bir faktör olabilir. Diş eti hastalığı olan insanlar, kanser gelişimine sebebiyet veren yüksek sistemik iltihaba sahip olma eğilimindedir. Kötü ağız sağlığı, ağız ve diş etlerinde kansere katkıda bulunabilecek bakterilerin büyümesine sebep olması ihtimali de mümkündür. Diş kaybına ve diş eti hastalığına yol açan bakteri ve patojenlerin bazılarının mide ve yemek borusundaki tümörlerle de ilişkili olduğu görülmüştür.

Song, bu çalışmada diş eti hastalığına bağlı kanser riskinin tütün kullanımından bağımsız olduğunu belirtti. Kötü bir ağız sağlığı olan ve sigara içen kişilerin, sindirim sistemini kapsayan kanserler konusunda daha yüksek bir riskle karşı karşıyadır. Sağlıksız diş etlerine ne kadar uzun süre sahip olursanız, kanser riskinizin o kadar yüksek olması muhtemeldir.

Kötü bir diş eti geçmişiniz mi var? Potansiyel kanser riskinizi azaltmak mı istiyorsunuz? Düzenli olarak diş hekimine gitmenizi, ağız sağlığınıza önem vermenizi, kanser semptomlarını öğrenmenizi ve yaşa uygun tüm kanser taramalarından geçmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2020-07-21/keep-flossing-study-ties-gum-disease-to-higher-cancer-risk

Yetersiz Ağız Bakımı Karaciğer Kanserini Tetikliyor adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x