fbpx
çocuklarda diş bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı ve Önemi

Çocuğunuzun güzel, parlak bir gülümsemeye sahip olmasını istemez misiniz? Onlara iyi bir ağız bakımı alışkanlığı sağlamak için biraz çaba harcamanız gerekir. 5-11 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %20’sinde en az bir tedavi edilmemiş diş çürüğü vardır. Bir tehdit haline gelmeden önce çocuklarda diş bakımına ve sağlığına dikkat etmek çok önemlidir.  Bununla birlikte, çoğu çocuk diş hekimlerini ziyaret etmekten çekinmektedir. Bu yazıda, özellikle çocuklarda diş bakımı ihtiyacına ve bu konuda dikkatsiz olmanın zararlarına değineceğiz. Ayrıca en iyi ağız ve diş bakımını nasıl sağlayacağımıza dair kullanışlı yollara biraz ışık tutuyoruz. 

Çocuklarda Diş Bakımının Önemli Olmasının 7 Nedeni

Diş Çürüklerini Uzak Tutun

Ağızdaki artık yiyecekler dolayısıyla oluşan bakterilerin etkisiyle diş çürükleri veya aşınmalar oluşur. Plak oluşturan kimyasalları serbest bırakırlar, bu da dişte bir çürüğe neden olur. Diş çürüğü, diş ve diş etlerinde ağrı, şişmiş diş etleri, enfeksiyonlar vb.dahil olmak üzere diğer birçok sağlık sorunu da oluşur. Zamanında tedavi edilmezse, bir dişten diğerine yayılabilir ve hatta yemek yemede ve konuşmada zorluklara bile yol açabilir. Bazı çocuklar çürüklerin neden olduğu ağrı nedeniyle uykusuz geceler geçirirler. Çocuğunuzun bu tür sorunları yaşamasını önlemek istiyorsanız, ağız hijyenine önem vermesine dikkat etmelisiniz. 

Diş Eti Problemlerine Elveda

Diş etleri şişmiş, kırmızı veya ağrılı hale geldiğinde, diş eti problemlerinin en hafif şekli olan diş eti iltihabı ağızda oluşmaya başlar. Küçük çocukları ne kadar büyük ölçüde etkileyebileceğini hayal edebilirsiniz. Plaklar diş etlerinde bazı ciddi enfeksiyonlara yol açarlar. En kötü durumda, destekleyici diş minesine de saldırabilirler. Diğer belirgin semptomlar ise fırçalarken veya diş ipi kullanırken kolayca kanayan diş etleri, diş etlerinde iltihaplanmadır.

Kötü Nefesi Uzak Tutar

Ağız kokusunun ana nedeni kötü diş sağlığıdır. Ağız kokusu, çocuklarınızın akranlarıyla etkileşime girmesini engelleyebilir ve bunu istemeyiz. Diş etlerinin ve dişlerinin daha sağlıklı olmasını sağlamak için düzenli bir ağız bakımı programı oluşturulmalıdır. Bu aynı zamanda kötü nefesi de uzak tutacaktır.

Genel Olarak Sağlıklı Vücut

Dişlerinizin, diş etlerinizin ve ağzınızın sağlığının vücudunuzun genel sağlığını etkilediğini biliyor muydunuz? Diş Hastalıkları, özellikle diş eti hastalıkları, inme, diyabet, kalp hastalıkları vb. gibi ciddi sağlık tehlikelerine yol açabilir. Her ne kadar çocuklarda şans hafif olsa da kim bu kadar büyük risk almak ister? 

Ağız Problemlerini Erken Tespit Etmek

Diş hekiminiz, daha fazla hasarı önlemek için diş problemlerinizi yeterince erken teşhis edebilir. Sağlıklı bir diş rutini ile diş problemlerini uzak tutmanın birkaç yolunu söyleyebilir. Ağız sorunları erken tespit edilirse, zamanında tedavi edilmesi daha kolay olacaktır. 

Yaklaşan İkincil Dişlerin Etkili Sağlığı

Bazı insanlar çocukların süt dişlerinin geçici olduklarını düşünerek çok fazla dikkat etmiyorlar. Süt dişleri bebeğinizin ikincil dişlerinin ne kadar iyi gelişeceğini belirleyecektir. Bu nedenle, çocuğunuzun ağız sağlığına dikkat etmek söz konusu olduğunda uzun vadeli bir yatırım vardır.

Parlak Gülümseme

Dişlerin sararması, çocuğunuzu gülümsemesi konusunda daha az güvende hissettirebilir. Hatta çocuğunuzun ağzında sürekli ağrı olursa gülümsemesini kaybedebilir. Bu durumlardan herhangi birinde, ağız hijyenini daha yakından kontrol etmeniz gerekecek.

Çocuklarda Diş Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

  • Diş hekimine bir ziyaret planlayın-son 6 ay içinde diş hekiminizi henüz görmediyseniz, şimdi tam zamanı. Ayrıca, bebeğinizi bir yaşına girer girmez diş hekimine götürmeniz önerilir. 
  • Çocuklar genellikle süt şişeleriyle uyurlar ve bakteriler eylemlerini canlı tutar. Ağızlarında şişelerle uyumalarına izin vermemek çok önemlidir. 
  • Sağlıklı Beslenin, Çok Şekerli Yiyeceklerden Kaçının: Hiç şüphesiz yediğiniz yiyecekler ağız sağlığınızı belirler. Çocuklar dondurma, çikolata, hamur işleri, aromalı içecekler vb. gibi şekerli yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Fast-food bile ağız sağlığına zararlı olabilir. 
  • Günde iki kez dişlerinizi fırçalamak çok önemlidir. En başından itibaren sağlıklı alışkanlıklar öğretmek uzun vadeli sonuçlar için yararlı olacaktır. Fırçalama, birikintiyi ağızdan çıkarır ve ayrıca plakayı temizlemeye yardımcı olur.  
  • Diş ipi ve antiseptik gargarayı teşvik edin. Tek başına fırçalama, bazen yiyecek parçacıklarını dişlerin arasından çıkaramaz. Diş ipi onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Günde en azından diş ipi kullanmaları için bir alışkanlık oluşturmak her zaman iyidir. Bakteri, enfeksiyon ve ağız kokusunu azaltmak için antiseptik bir gargara kullanmalarına da izin verebilirsiniz.

Kaynak: https://www.dentalnews.com/2019/10/28/why-dental-care-is-crucial-for-kids/

Çocuklar İçin Doğru Diş Hekimi Nasıldır? Adlı Yazımıza Göz Atmayı Unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x