fbpx
astım ve ağız sağlığı

Astım ve Ağız Sağlığı

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem küçük hava yolları etkilenebilir. Fakat astım ve ağız sağlığı arasında bir ilişki mümkün müdür? Tüm detaylar bu yazımızda.

ABD’deki Periodontoloji Dergisi tarafından yapılan bir araştırmada, astımı olan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığının sağlıklı kişilere göre yaklaşık 5 kat daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Tüm dünyada yaklaşık 235 milyon insanda bulunan astım hastalığı, ayrıca ağız kuruluğuna neden olabilir ve bu da plak oluşumuna ve diş eti hastalığına yol açabilir. Astımınız varsa, diş sağlığınızı korumak ve plak ve diş eti hastalıklarını uzak tutmak için adımlar atmak önemlidir.

Astım ve Ağız Kuruluğu

Astımınız varsa, ağız yeterince tükürük üretmediği için ağız kuruluğu yaşamanız mümkündür. Kısıtlı hava akışı nefes almayı zorlaştırdığı için, astımı olan kişilerde sıklıkla ağız kuruluğu görülür. Astım hastalığı, tükürük bezlerini baskılanmasına ve tükürük üretiminin sınırlanmasına da katkıda bulunur. Tükürük, kötü bakterileri yıkamak için gereklidir. Bunun yerine, ağız kuruluğu, zararlı bakterilerin barınması ve plak birikmesi için uygun koşullar yaratır ve böylece ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açar.

Diş eti hastalığının önlenmesi

Neyse ki, astıma rağmen ağız sağlığını korumanın ve diş eti hastalıklarını uzak tutmanın birkaç yolu var. İnhalerinizi kullandıktan sonra ağzınızı daima su ile çalkalayabilir, ya da daha etkili olması açısından dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Astım hastalığı genellikle hastaları çürüklere daha yatkın hale getirdiği için dişleri ve ağzı yormayan bir inhaler kullanmak önemlidir. Ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek alternatif uygun bir inhaler olup olmadığını doktorunuza sorun. Ayrıca diş hekiminize astımınız hakkında bilgi verebilir ve ondan ağız sağlığınız ve hijyeniniz için tavsiyeler isteyebilirsiniz. Ya da evde kendiniz birkaç uygulama ile, örneğin, gün boyunca düzenli olarak su içerek, ağız kuruluğunu önleyebilirsiniz.

Nihayetinde, diş sağlığınıza bakmanın en iyi yolu, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile ağız hijyeninizi en üst düzeyde tutmaktır. Diş eti hastalığı tedavi edilebilir, fakat bundan korunma şüphesiz en iyi yaklaşımdır. Ağız sağlığınız konusunda daha dikkatli olan astım hastaları, yaşamları boyunca güzel ve sağlıklı bir gülümsemeyi kolayca koruyabilirler.

Kaynak: https://www.dentalnews.com/2020/05/04/connection-asthma-oral-health/

Yetersiz Ağız Bakımı Karaciğer Kanserini Tetikliyor adlı Yazımıza Göz Atmayı Unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x