fbpx
diş bakımı alışkanlıkları

Yetersiz Ağız Bakımı Karaciğer Kanserini Tetikliyor

Yetersiz Ağız Bakımı

Son günlerde yapılan araştırmalarda yetersiz ağız bakımı ile vücut sağlığının yanı sıra bazı kanser türleri arasında ilişki olabileceği kanıtlanmıştır.

Queen’s University Belfast araştırmacıları tarafından, İngiltere’de 469,000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada,  ağız sağlığı  ve gastrointestinal kanser riskleri (karaciğer, kolon, rektum ve pankreas kanseri) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan çalışmada kanser riski ile ağrılı veya kanamalı diş etleri, ağız ülserleri ve gevşek diş etleri gibi hastalıklar arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur.

Araştırmalar Ne Gösteriyor?

Çoğu gastrointestinal kanser ve ağız sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmamakla birlikte, hepatobiliyer (karaciğer, pankreas, safra kesesi) kanseleri ile ilgili bir bağlantı bulunmuştur.

Queen’s University Belfast’taki Halk Sağlığı Merkezi’nden Dr. Haydée WT Jordão, yetersiz ağız bakımı ile kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli kronik hastalıkların ortaya çıkma ihtimalleri arasında bağlantı olabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, özellikle gastrointestinal kanser türleri arasındaki ilişki üzerine incelemeler yapıldığını açıklamıştır.

Altı yıllık araştırma sürecinin sonunda, 469.628 katılımcıdan 4.069’unda (ortalama) gastrointestinal kanser türleri gözlenmiş, vakaların %13’ünde de ağız hastalıkları oluşmuştur. Ağız hastalığı olan vakaların daha çok genç,  yoksul sosyoekonomik bölgelerde yaşayan ve günde iki porsiyondan daha az meyve ve sebze tüketen insanlardan oluştuğu ortaya çıkmıştır.

Yapılan çalışmada, karaciğerin, bakterilerin insan vücudundan uzaklaştırılmasına katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır. Hepatit, siroz veya kanser gibi hastalıklardan etkilendiğinde, karaciğerin işlevi azalacak ve bakterilerin daha uzun süre hayatta kalacağı kanıtlanmıştır. Bu nedenle de, daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olacağı ortaya çıkmıştır.

Birden fazla eksik dişe sahip katılımcıların tarafından yapılan başka bir araştırmada ise yetersiz ağız bakımı nedeniyle kanser riskinin artabileceği belirlenmiştir. Hastaların yeme düzenlerini değiştirmeleri, daha yumuşak ve potansiyel olarak daha az besleyici yiyecekler tüketmeleri gerektiğini ortaya konmuştur. Bununla beraber de karaciğer kanseri riskini azaltabilecekleri kanıtlanmıştır.

Karaciğer kanseri, ABD’de yılda yaklaşık 60.000 kişinin hayatını tehdit eden altıncı ölümcül kanser türüdür. Avrupa genelinde ise, beş yıllık sürede hastaların hayatta kalma oranı ise yalnızca %11’dir. Yapılan araştırmalar sonucunda, yeterli ağız bakımının sağlanmasıyla beraber, vakalarda ölüm oranının %50’ye kadar önlenebilir olduğu belirlenmiştir.

Diğer risk faktörleri ise genellikle aşırı kilo veya obez, sigara ve alkol tüketimi gibi yaşam tarzı ile ilgili olduğu ortaya konmaktadır.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190617125124.htm

Ağız Sağlığı Kanseri Önlemede Önemli Midir? adlı Yazımıza Göz Atmayı Unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x