fbpx
ağız sağlığı

Ağız Sağlığı Kanseri Önlemede Önemli Midir?

Son günlerde yapılan araştırmalar sonucu, bilim insanları ağız sağlığının gerek kanserli hücrelerde, gerekse diğer hastalıkları meydana getiren bakteri ya da virüsler üzerinde önemli etkisi olduğu açıkça ortaya konmuştur. Bu yazımızda sizler için, ağız sağlığı kanseri önlemede önemli rol oynayabilir mi sorusunu yanıtladık.

Finlandiya Helsinki Üniversitesi Merkez Hastanesi ve İsveç Karolinska Enstitüsü’ndeki bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, diş eti iltihabına sebep olan bakterilerin veya dişleri çevreleyen dokuyu etkileyen bir rahatsızlık yarattığı tespit edilmiştir. Bununla beraber, ortaya çıkan hastalığın da pankreas kanseri habercisi olabileceği ortaya konmuştur.

Bilim insanları diş eti iltihabına sebep olan bakterilerin, ağız kanserleri ve diğer bazı kanserlerin gelişimindeki rolünü incelemek bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca yapılan bu araştırmada, diş eti iltihabı kanser kaynaklı ölümler arasındaki bağlantı üzerine de durulmuştur. İngiliz Kanser Dergisi’nde yayımlanan bu çalışma ilk kez dişeti iltihabı ile ilişkili bakteriler olan Treponema Denticola’nın da kanserin başlangıcında etkili olabilen moleküler düzeyde bir mekanizmanın varlığını kanıtlamıştır.

Yapılan başka bir araştırma ile, yine diş eti iltihaplanmasına sebep olan başka bir bakterinin, kanser hücrelerinin sağlıklı dokuyu istila etmek için kullandığı enzimleri aktive ettiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, yine bu bakterinin, örneğin enzim inhibitörleri olarak bilinen molekülleri etkisiz hale getirerek, bağışıklık sisteminin etkililiğini azalttığı görülmüştür.

Uluslararası Kanser Dergisi tarafından, 70 bin kişilik bir denek grubu üzerinde, 10 yıllık süreyle yapılan bir başka çalışma yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, diş iltihabının kanser ölüm oranı ile, özellikle pankreas kanserinden kaynaklanan ölümlerle açıkça bir ilişkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Tüm bu araştırmaların sonucunda, oral bakterilerin vücutta oluşan iltihaplanmada ve bu iltihaplanmanın vücudun diğer bölgelerine yayılmasında ciddi derecede rol oynadığı kanıtlanmıştır. Diş eti iltihaplanmasının önlenmesi ve erken teşhisin, hastaların yalnızca ağız sağlığı için genel sağlıkları için de önemli olduğuna işaret etmektedir.

Neler Yapmalıyız?

Günde en az iki kez diş fırçalama, bununla beraber düzenli olarak diş ipi ve gargara kullanmak hem ağız sağlığınızı korur, hem de yukarıda bahsettiğimiz gibi kanser türlerini önlemede önemli bir rol oynar. Tüm ağız ve diş bakımı randevularınız veya şikayetleriniz için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180116093603.htm

Diş Eti Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Adlı Yazımıza da Göz Atmayı Unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x