fbpx
diş beyazlatma ürünleri

Diş Beyazlatma Ürünleri Diş Tabakasına Zarar Verebilir

Estetik ve Diş Beyazlatma

İnsanlar her yıl, diş beyazlatma ürünleri için bir milyar dolardan fazla harcıyorlar. Bu ürünler gülümsemeleri daha parlak hale getirse de, yeni araştırmalar diş hasarına da neden olabileceğini gösteriyor.

Bilim İnsanlarından Yeni Çalışmalar

Yapılan çalışmalarda araştırmacılar, reçetesiz diş beyazlatma ürünleri içindeki aktif bileşen olan hidrojen peroksitin, dişin koruyucu minesinin altında bulunan protein açısından zengin diş eti dokusuna zarar verebileceğini tespit edilmiştir.

New Jersey’deki Stockton Üniversitesi’nde kimya profesörü olan Kelly Keenan, 6-9 Nisan 2019’da Orlando, Florida’da konuyla ilgili geniş çaplı bir deney yapmıştır. Meslektaşlarının aksine, diş yüzeyinin çoğunluğunu oluşturan ve neredeyse tamamen kolajenden oluşan dentin üzerine odaklanmaktadır.

Hidrojen peroksitin diş minesi ve dentin içine nüfuz edebileceği iyi bilinmektedir. Bunun yanısıra, araştırmacılar tarafından yapılan önceki çalışmalar, dişler, beyazlatma şeritleri ile tedavi edildiğinde dentin tabakasındaki kolajenin azaldığını göstermiştir.

Yapılan çalışmada hidrojen peroksitin kolajene ne yaptığını tanımlamaya çalışan ekip, çalışmalar için tüm dişleri kullanmış ve hidrojen peroksitin proteinler üzerindeki etkisine odaklanmıştır.

Yapılan bir diğer araştırmada ise, ekip, dentin içindeki ana proteinin hidrojen peroksit ile reaksiyonunda daha küçük parçalara dönüştürüldüğünü gözler önüne sermiştir.

Sonraki deneylerde ise, saf kolajene hidrojen peroksit eklenmiş ve daha sonra proteinin görselleştirilmesini sağlayan bir jel sayesinde eektroforez laboratuvar tekniği kullanarak protein analizi yapılmıştır.

Profesör Keenan, tüm çalışmalar sonucunda, beyazlatma şeritlerinde bulunduğu gibi benzer hidrojen peroksit konsantrasyonları eklemenin, orijinal kolajen proteininin kaybolması için yeterli olduğunu belirtmiştir. Bununla beraber, bu durumun muhtemelen birçok küçük parçanın oluşumundan kaynaklandığını söylemiştir.

Araştırmacılar, deneylerinin dişlerdeki kolajen ve diğer proteinlerin kendini onarıp onaramayacağını ele almadığını belirtmiştir. Bu nedenle diş hasarının kalıcı olup olmadığı saptayamamışlardır.

Sonuç olarak;

Kolajen, araştırmacılar, hidrojen peroksit ile temas ettiğinde salınan protein fragmanlarını daha da tanımlamaya çalışmıştır. Ayrıca, hidrojen peroksitin dişlerdeki diğer proteinler üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemeyi planlamaktadırlar.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190409135928.htm

Diş Beyazlatma Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x