fbpx
diş beyazlatma

Diş Beyazlatma

Ağız Sağlığı ve Diş Beyazlatma 

Günden güne daha fazla insan daha parlak ve daha beyaz dişler için para harcıyor. Fakat bu işlem işe yarayan ve güvenilir bir işlem mi? İşte diş beyazlatma tedavisiyle ilgili sık sorulan soruların cevapları burada.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerinizi daha parlak hale getirmek için uygulanan beyazlatma işlemdir. Dişlerinizi muhteşem beyaz yapamaz, ancak mevcut rengi birkaç ton açabilir.

Kimler Beyazlatma İşlemi Yapabilir?

Bu işlem bir diş hekimi yöntemidir ve ancak bir diş hekimi, ya da bir diş hekiminin reçetesiyle beraber diş sağlığı uzmanı veya diş terapisti gibi uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.
Pek çok güzellik merkezi beyazlatma hizmeti sunmaktadır, ancak profesyonel bir diş sağlığı uzmanı tarafından uygulanmadığı sürece yasal bir işlem değildir ve ağız sağlığı için risk taşımaktadır.
Ayrıca evinizde kendiniz de beyazlatma setleriyle beraber bu işlemi uygulayabilirsiniz, fakat yine de riskli bir işlemdir.

Beyazlatma İşlemi Sırasında Ne Olur?

  Eğer bu işlemi uyguluyorsanız, bu süreçte birkaç aydan fazla diş cerrahisine gitmeniz gerekmektedir.  Diş hekimi, bir ağız koruyucu yapmak için dişlerinizin ölçüsünü alacak ve bir beyazlatıcı jel ile nasıl kullanılacağını size söyleyecektir. Sonrasında, evde damaklığınızı kullanarak, 2 ile 4 hafta arasında belirlenen bir dönemde jeli düzenli olarak uygulamalısınız. Tedaviyi bir hafta kadar kısaltan bazı jeller ise, dişlerde tek seferde 8 saate kadar kalabilir. Güçlü beyazlatma olarak bilinen lazer beyazlatma ise, diş hekimleri tarafından sağlanan bir diğer işlemdir. Dişlerinize bir beyazlatma ürünü sürülür ve ardından beyazlatmayı etkinleştirmek için üzerlerine bir ışık veya lazer uygulanır. İşlem yaklaşık bir saat sürmektedir.   

Her Diş Hekimi Beyazlatma İşlemi Yapabilir Mi?

  Geçerli bir diş hekimliği diploması olan herkes bu işlemi uygulayabilir. Ayrıca diş hekiminden alınacak bir rapor, ile diş eti uzmanları tarafından da uygulanabilir.   

Evde ve Güzellik Salonlarındaki Beyazlatma İşlemi Nasıldır?

    Beyazlatma için yalnızca kayıtlı bir diş hekimine gitmelisiniz. Örneğin güzellik salonlarında uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan beyazlatma işlemleri yasadışıdır. Ayrıca evde uygulanan beyazlatıcı kitler de ağız sağlığınız için risk taşımaktadır.  

Evde ve Güzellik Salonlarındaki Diş Beyazlatmanın Riskleri Nelerdir?

  Bazı ev tipi kitler etkili bir beyazlatma için yeterli kadar ürün içermemektedir. Ayrıca, beyazlatma işlemi bir hekim tarafından yapılmıyorsa, kullanılan damaklık ağıza tam olarak oturmayabilir, bu nedenle beyazlatma jelinin bir kısmı diş etlerinize ve ağzınıza sızarak kabarcıklara ve hassasiyete neden olabilir.    Güzellik salonlarında deneyimsiz ya da ağız sağlığı ile ilgili herhangi bir yetkinliği olmayan kişiler tarafından yapılan işlemler yasal değildir ve ağız sağlığınız için ciddi risk taşımaktadır.  

İşlem Hakkında Nasıl Bilgi Alabilirim?

  İşlemin sizin için uygunluğunu hekiminize sorarak ya da iletişim bölümdeki formu doldurup bize ulaşarak öğrenebilir. 

Beyazlatma İşlemi Kalıcı Mıdır?

  Beyazlatma işlemi kalıcı bir işlem değildir. Kişiden kişiye değişmekle beraber, geçerlilik süresi 3 yıla kadar uzamaktadır.  Alkol, sigara, çay ya da kahve gibi dişlerde leke oluşturan gıdaların tüketimi de beyazlatma işleminin süresini kısaltır.  

 

Bu İşlem Protez Dişlere Uygulanabilir Mi?

  Beyazlatma işlemi protezler, dolgular veya kaplamalar üzerinde uygulanmaz.     

Beyazlatma İşleminin Riskleri Nelerdir?

  Uygulanan tedavi işleminden bağımsız olarak, özellikle de diş hassasiyetiniz varsa, diş etlerinizin işlemde kullanılan kimyasallara karşı duyarlı olabilir ve diş etlerinde yanmaya sebep olabilir. Evde kullanılan beyazlatma kitleri de ayrıca diş minesine zarar verebilir.     

Sonuçtan Memnun Kalmazsam Ne Yapabilirim?

  Beyazlatma işlemi hakkında endişeleriniz ya da sorularınız varsa, veya işlem sonrası dişlerinizde ya da diş etlerinizde hassasiyet sorunu yaşıyorsanız iletişim bölümdeki formu doldurarak en kısa zamanda bize ulaşabilirsiniz.        Kaynak: https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/teeth-whitening/    Diş Beyazlatma Hakkında On Gerçek Yazımıza da Göz Atın.

 

 

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x