fbpx
dişlere zarar veren alışkanlıklar

Farkında Olmadan Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Ağız Sağlığı ve Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişleriniz Daha İyisini Hak Ediyor

Dişlerinizin beyazlığını fark etmeden bozuyor musunuz? Tırnak yeme alışkanlığınız varsa veya yeni aldığınız kıyafetlerin etiketlerini sökmek için dişlerinizi kullanıyorsanız dişlerinize kalıcı hasar vermiş ya da veriyor olabilirsiniz. Sağlıklı dişler için günde iki kez dişlerinizi fırçalamalı düzenli olarak diş ipi kullanmalı ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmelisiniz. Bu yazımızda ise sizler için dişlere zarar veren alışkanlıklar nelerdir, ve alternatif olarak neler yapabiliriz, bunlardan bahsettik.

1. Fazla Şekerli Yiyecek ve İçecekler

Kurabiye, şeker ve kekleri unutun. Bunlar çürüklere davetiye çıkaran yiyeceklerdir ve dişlere zarar veren alışkanlıkların başında gelir. Uzmanlar bu yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması gerektiğini söylüyor. Ayrıca spor içecekleri gibi diğer türlü şeker kaynaklarından da uzak durulması gerektiğini ve yeterli miktarda su alımının önemini vurguluyorlar. Doktorunuzun önerdiği şekilde ve tarzda diş macunu kullanarak şekerin dişlere verdiği zararı önleyebilirsiniz.

2. Yetersiz Miktarda Su Tüketimi

Çürüklerden kaçınmak istiyorsanız enerji içecekleri, tatlandırılmış spor içecekleri ve soğuk çay gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı, bunlar yerine su tüketmelisiniz. Su yalnızca bedeniniz için değil, ağız sağlığınız için de çok önemli ve faydalıdır. Kuru bir ağız çürük oluşumuna sebep olacak bakterilerin üremesine ortam hazırlar.

3. Tırnak Yeme Alışkanlığı

Parmaklarınızı ağzınızdan uzaklaştırın! Tırnaklarımızı ısırdığımız an çenemizi ileri pozisyonda tutarız bu da alt çenenin sürekli olarak doğal olmayan bir pozisyonda durması anlamına gelir. Bu durum ağrıya ve çenede rahatsızlık veren bir hissiyata neden olabilir. Ayrıca diş yüzeyindeki beyaz tabakanın da soyulmasına neden olarak diş sararmasına da yol açar. Diş kırılmasına neden olan en yaygın neden de tırnak yeme alışkanlığıdır. Bu alışkanlığı bırakmak için tadı size acı gelecek ojeleri sürmeyi veya stresinizi azaltmayı deneyin.

4. Dişleri Çok Sert Fırçalama

Çok sert ve agresif bir şekilde diş fırçalamak dişleri aşındırabilir. Bu alışkanlık diş minesine zarar vermekle kalmaz aynı zamanda diş etlerinde hassasiyet oluşumuna da sebebiyet verir. Aynı zamanda diş köklerini de zarar görmeye müsait duruma getirebilir. Diş fırçalamayı diş ve diş etleriniz için bir masaj olarak düşünün ve ona göre nazikçe fırçalayın.

5. Asitli Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında limonlu su içmek de var. Asitli gıdalar dişleri çürük ve bakterilerden koruyan dişin doğal minesine zarar verir. Meyve ve meyve suları, limon içeren maden suları asit içerir ve bu da iş minesinde erimeye yol açar.

6. Süt Dişlerini Önemsememek

Süt dişlerinin düştüğü bir gerçek, ancak bu süt dişlerinin önemli olmadığı anlamına gelmiyor.  Aslında süt dişlerinin durumu ilerideki yetişkin dişlerinin ne kadar sağlıklı olacağını belli ediyor. Evet süt dişleri kalıcı dişler değildir, elbette ki düşeceklerdir ancak bunun da bir zamanı vardır. Eğer süt dişi erkenden düştüyse yerine gelecek yetişkin diş için yeterli alan olmayabilir. Aynı zamanda diğer dişlerin kaymasına ve sonradan tel tedavisinin gerekmesine neden olabilir.

7. Dişleri Alet Olarak Kullanmak

Herkesin maden suyunu veya bira kapağını ağzıyla açan bir tanıdığı illa ki olmuştur. Dişleri çiğnemek dışında herhangi bir amaç için kullanmak dişlere ciddi derecede zarar verecektir. Bu zarar zamanla kötüleşebilir ve enfeksiyona kadar da ilerleyebilir. Eğer dişlerinizle böyle bir şey yaptıysanız sonrasındaki birkaç gün ve hafta dişlerde herhangi bir renk değişimi var mı diye kontrol edin. Eğer varsa hemen bir diş hekimine başvurun.

8. Parmak Emme Alışkanlığı

Masum gözükebilir ancak uzmanlara göre parmak emmek bir travma olarak değerlendirilir ve dişlere zarar veren alışkanlıkların başında gelmektedir. Bu alışkanlık üst damağa baskı yapar ve dişi hareket etmeye yönlendirir. Bırakılması zor bir alışkanlık olduğu için uzmanlar çocukların bir yaşında ilk dişlerinin oluşmasıyla birlikte diş hekimi kontrolü altına girmeye başlamaları gerektiğini söylüyor. Diş hekimi ebeveynlerle diş bakımı ve nasıl yapılması gerektiğini konuşacak, ek olarak da parmak emme alışkanlığının nasıl bırakılabileceğine dair bilgi verecektir.

9. Sigara İçmek

Sigara tüketimi dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında en tehlikeli olanıdır. Diş lekelenmelerinden ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Tütünün içinde bulunan kimyasallar ciddi derecede inatçı diş lekelerine yol açar. Bunların yanında ağız kokusuna da neden olacaktır. Sigara tüketimi plak ve bakteri oluşumuna da ortam hazırladığı için diş eti hastalıklarına da sebep olur. Diş kaybının en büyük sebebinin diş eti hastalıkları olduğunu düşünürsek bu durumun ciddiyeti pek de azımsanacak miktarda değil. Sigarayı bırakmak bu durumda sizin için en sağlıklı seçenek olacaktır.

10. Buz Çiğnemek

Soğuk bir içecek tüketirken bardağın içindeki buzlar ağzınıza geldiğinde onları da çiğniyorsunuz değil mi? Yanlış hareket. Bunu çok sık yapmayın. Buz çok sert bir madde olduğu için diş ve diş dolgularında kırılmaya neden olacaktır. Uzmanlar bunun çok yanlış ve gereksiz bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Bir dişi kırmanın riskine değecek bir şey değil. Uzun süreli etkisi ise çene ağrısı ve diş hassasiyeti olarak biliniyor.

Kaynak: https://health.usnews.com/health-news/health-wellness/slideshows/10-surprising-habits-killing-your-teeth?slide=12

Dişlere En Zararlı Yiyecekler Nelerdir? Yazımıza da Göz Atın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x