fbpx
çene ağrısı

Çene Ağrısı Nedir? Sebebi Nedir?

 Çene ağrısı, kadın ya da erkek fark etmeksizin birçok insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Birbirine benzer semptomlara yol açan bu durum, çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Çene ağrısı özellikle eklem ve çene kaslarından kaynaklanır. Bilhassa sinüzit, migren, baş ağrısı, kemik dolgusu iltihabı ve kireçlenme gibi sağlık sorunları, çene ağrısına sebep olabilir. Ayrıca diş ve diş eti hastalıkları da yaygın nedenlerden biridir.

 Sağlık sorunları, birbirini doğurabilen yapıya sahiplerdir. Özellikle tiroid hastalığı, sebep olduğu birçok sağlık sorununun yanı sıra çene ağrısı için bir etken de olabilmektedir. Ayrıca lyme hastalığı da çene ağrısı nedenlerinden sayılabilir. Tiroid ve lyme gibi spesifik rahatsızlıkların yanı sıra uykusuzluk, yorgunluk, vitamin eksiklikleri ve düzensiz beslenme gibi etmenler çene ağrı ve diğer birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

 Hangi hastalık olursa olsun fark etmez kişi, bu durumdan çok etkilenir. Hatta bazı noktalarda günlük rutinlerini halledemeyecek seviyeye bile gelebilir. Gün içerisinde en çok kullandığımız bölge ağız bölgesidir. Aynı konumda bulunan çenede bir ağrı meydana geldiği zaman otomatik olarak ağız aktivitelerini etkilenecektir. Özellikle çiğneme, yutma ve konuşma gibi önemli aktiviteleri engellediğinden dolayı günlük yaşama ve iş yaşamına gölge düşürmektedir.

Çene Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

 Çene ağrısı tedavisi için ilk önce sorunun nedeninin tespit edilmesi gerekir. Bu noktada doktorunuz fiziksel muayenelere ek olarak bazı görüntüleme tekniklerine de başvurabilir. Muayene esnasında hastalığa hem fiziksel hem de psikolojik nedenler olabileceği göz önünde bulundurulur. Sebep belirlendikten sonra tedavi planı oluşturulur. Enfeksiyon, yapısal bir sorun veya başka herhangi bir rahatsızlıktan meydana gelmişse ilaçlı tedavilere ya da cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Aynı zamanda gevşeme terapileri de sürece katkı sağlayabilir.

 Hangi rahatsızlık olursa olsun mutlaka üzerine düşülmesi gerekir. Özellikle çene gibi birden fazla sebebi olabilen rahatsızlıklar özenli bir muayeneyi gerektirir. Eğer altında ciddi başka bir rahatsızlık varsa ve bu rahatsızlık tedavi edilmezse, çok daha kötü sonuçlar doğabilir. Bunun yanı sıra çene ağrısı zaman içinde şiddetini artırdığı için muayeneden kaçınmak sorunların sadece daha çok şiddetlenmesine neden olur. Eğer ağrılara ek olarak mide bulantısı, göğüste daralma gibi şikayetler de yaşarsanız, bir uzmana danışmakta acele etmelisiniz.

  Başka Hangi Sorunlara Sebep Olabilir?

 En başta da belirtildiği çenedeki ağrılar günlük hayattaki işlevleri bir hayli olumsuz etkiler. Çene hareketlerinde kısıtlanma, çene kitlenmesi en çok görülen sorunlardandır. Ayrıca buradaki ağrı, göz, kulak, yüz, boyun ve yanak gibi bölgelere de vurabilir. Bu da genel bir rahatsızlık ve ağrı durumu anlamına gelir. Bununla birlikte yüksek ateş ve şişlik gibi sorunlara da davetiye çıkarabilir. Anlaşılacağı üzere çene ağrıları, hiç de küçümsenecek bir problem değildir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Ayrık Diş Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x