fbpx
çene kisti

Çene Kisti Nedir?

Ağız floramız içerisinde pek çok bakteri ve mantar yaşamaktadır. Bu canlılar tükettiğimiz gıdalardan beslenir. Fakat bakterilerin olması gerekenden daha fazla üremesi ağza ve dişlere zarar vermeye başlar. Bu küçük mikroorganizmaların işgali sonucunda ağız içinde çeşitli yaralar ve şişlikler oluşmaya başlar. Bu rahatsızlığa çene kisti adı verilir.

 Çene kisti mavimsi, saydam ve küçük bir görüntüye sahiplerdir. Bu keselerin içi berrak bir sıvı ile doludur. Genellikle dil, damak, yanak ve dudakta meydana gelir. Fakat piercing çevresinde de oluşabilir. Bu keseler zararsız ve ağrısız olmasına rağmen şişlik hissi rahatsızlık verebilir.

Çeşitleri Nelerdir?

 Normal çene kistinin asıl sebebi ağız içerisinde yer alan yumuşak dokuların zarar görmesi veya dişlerde herhangi bir problemin meydana gelmesidir. Fakat bazen farklı çeşitte kistler de ortaya çıkabilir. Kök ucu kisti, dentigeröz kistleri ve nazopalatin kistler olmak üzere üç çeşit çene kisti vardır. Bu kist çeşitlerine nadiren rastlanır.

 Çene kistleri hem iyi huylu hem de kötü huylu olabilir. Fakat ilk başta iyi huylu olan sonrasında kötü huyluya dönüşebilir. Bu kötü huylu olanlarsa çene kaslarında ciddi sorunlara ve hasarlara yol açabilir. Bu yüzden mutlaka bir diş hekimine görünmek ve yardım almak gerekir.

Çene Kisti Belirtileri Nelerdir?

  • Her kist çeşidinde olduğu gibi çenedeki de muayenelerde anlaşılmayabilir. Fakat zamanla büyüdükleri için daha fark edilir hale gelirler.
  • Özellikle ilk zamanlarda ağrı veya sızı yapmaz.
  • Kist iltihaplanmaya başladığında ağrı oluşturmaya başlar.
  • Kistler büyüdükçe sinirlere baskı yapar. Bu da çeşitli bölgelerin uyuşmasına sebep olabilir.
  • Problemin ilerlemesi alt çene kemiğinde kırıklar ve yaralanmalar meydana getirebilir.
  • Zamanla yüz bölgesinde fark edilir şişlikler oluşur.

 Bu bahsedilen durumları yaşıyorsanız mutlaka bir diş hekimine kontrole gitmelisiniz.

Çene Kisti Tedavisi

 Bu tip kistler genellikle kendi kendine yok olur. Bu yüzden tedaviye pek ihtiyaç duyulmaz. Hatta bazen sadece ağız ve diş bakımını özenle gerçekleştirmek bile sorunu ortadan kaldırabilir. Fakat eğer size rahatsızlık veriyorsa ve ısırma, çiğneme veya diğer ağız hareketlerini etkilemeye başladıysa bir diş hekiminden yardım alabilirsiniz. Çene kisti tedavisi için hekim steril bir iğne yardımıyla içindeki sıvıyı boşaltabilir. Kistin içindeki sıvının alınmasına rağmen sorunun kendini tekrarlaması durumunda cerrahi bir operasyon olan çene kisti ameliyatı tercih edilebilir.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Çene Ağrısı Nedir? Sebebi Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x