fbpx
diş eti kesimi

Diş Eti Kesimi Nedir?

Herkes çok farklı bir ağız ve diş yapısına sahiptir. Özellikle diş etleri, herkeste farklılık gösterir. Bazılarınınki yüksekken bazılarınınki düşüktür. Kimilerinde ise düzensiz bir diş eti yapısı olabilir. Vücudumuzun en çok göze çarpan yeri olan dişlerimizi estetik olması güzel bir görüntüyü de beraberinde getirir. Bu görüntünün en önemli unsurları da yine diş etleridir. Orantısız büyüklükte olan diş etleri, estetik açıdan kötü bir görüntüye yol açabilir. İlerleyen tıp bilimi, diş eti kesimi ile bunun çaresini bulmuştur.

 En büyük diş sorunlarından biri olan diş etlerindeki orantısızlık kişi için büyük bir özgüvensizlik kaynağıdır. Fakat bu durum diş şekillendirme uygulaması ile kalıcı şekilde çözülebilmektedir. Diş eti kesimi yaptıranlar özellikle ayna karşısında gördükleri görüntüden oldukça memnun olurlar. Bu operasyon sayesinde kişi hem estetik bir görüntüye hem de sağlıklı bir ağız yapısına kavuşabilir.

 Gingivektomi olarak da bilinen diş eti kesimi, diş eti çizginizin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur. Uzman diş hekimlerince yapılan bu operasyon, dişlerin etrafında bulunan fazladan diş eti dokusunun kesilmesi ya da çıkarılmasını içermektedir. Bu uygulama lazer cihazlarla yapılır. Diş eti kesimi yapılmadan önce diş taşları temizlenir ve sonrasında lokal anestezi uygulanır. Operasyon yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. İyileşme süresi ise ortalama olarak 10 – 14 ya da 21- 28 gündür.

 Diş eti kesimi sonrasında hekiminiz size ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Böylelikle kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Operasyondan birkaç gün sonra ağzınıza soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Kompres uygulamasını tek seferde 15-20 dakika arasında yapmak en doğrusudur. Bu uygulama sayesinde ağrılarınız ve şişlikleriniz azalacaktır.

 Diş eti kesimleri sonucunda iyileşme süresi ameliyatın boyutuna bağlı olarak değişebilir. Bu süreç bazen günler bazen de haftalar sürebilir. Bazı aktiviteleri birkaç günlüğüne sınırlamanız gerekebilir. İşlemden sonra özellikle 2 ila 3 üç boyunca ağzınız hassas olabilir. Bundan dolayı yoğurt, patates püresi ve çorba gibi yumuşak gıdalar tüketmeniz çok daha doğru olacaktır.

 Diş eti kesimleri çoğunlukla estetik bir görüntü elde etme amacıyla yapılır. Diş boyutlarının birbirinden kısa ya da uzun olması, estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olur. Özellikle gülümsemede dişlerin çok küçük görünmesi kişiye rahatsızlık verir. Bunun en kolay yöntemi olan diş şekillendirme uygulaması, birçok gülüşü güzelleştirmeyi başarmıştır.

 Diş şekillendirme bazen tıbbi bir zorunluluktan dolayı da tercih edilebilir. Periodontal hastalığınız varsa, diş eti kesimi tedavi amaçlı kullanılabilir ama öncesinde cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi etmeye çalışılması en doğrusudur. Bu tarz tedaviler bakterileri ve enfeksiyonu öldürmek için antibiyotik kullanımını ya da diş temizlemesini içerebilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Beslenmenin Diş Çürüğü Üzerindeki Etkisi Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
serkan
1 yıl önce

emeğinize sağlık güzel çalışmalar..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x