fbpx
Ayrık diş

Ayrık Diş Nedir?

Gerçek bir özgüvenin kaynaklarından biri güzel bir gülümsemedir. Fakat bazı problemler bu özgüvene gölge düşürebilmektedir. Bu problemlerden birisi de ayrık dişlerdir. Ayrık diş, güzel bir gülüşü etkileyen olumsuz etkenlerin başında gelir. İki dişin arasındaki istenmeyen boşluğu ifade eden bu kavram, doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilir.

 Dişler arasındaki bu boşluklar ağzın içinde herhangi bir yerde olabilir. Fakat özellikle ön dişlerde meydana gelenler göze çok daha fazla batar. Ayrık dişlere hem yetişkinlerde hem de çocuklarda rastlanabilir. Çocuklarda genellikle süt dişleri döküldüğü ve yerlerine kalıcı dişler geldiği zaman meydana gelir.

Ayrık Diş Sebepleri Nelerdir?

 Ayrık diş oluşumunun temelinde pek çok sebep olabilir. Bunlardan ilki çene ebatları ve diş boyutlarıdır. Dişlerin çene kemiğine oranla küçük olması halinde dişlerin arasında boşlukların olması kaçınılmazdır. Sonuç olarak dişler birbirinden uzak yerlere konumlanmış olur. Bu duruma genlerimiz karar verir. Çünkü diş ve çene ebatları, doğuştan getirdiğimiz özelliklerimizdir.

 Aşırı diş eti büyümesi durumu pek çok soruna davetiye çıkarabilir. Bu problemlerden birisi de ayrık dişlerdir. Özellikle iki ön diş ve diş eti hattı boyunca ortaya çıkabilen diş eti büyümesi, iki diş arasındaki boşluğun büyümesine sebep olur. Bu da ayrık bir görüntü ortaya çıkarır.

 Bazı alışkanlıklar dişler arasında boşluklara sebep olabilir. Bu alışkanlıkların başında parmak emmek gelir. Baş parmağını olması gerekenden daha fazla ve uzun bir süre emen çocuklar, ayrık diş problemi yaşayabilirler. Bunun sebebi ise emme hareketinin öndeki iki dişe baskı yaparak birbirilerinden ayrılmalarına neden olmasıdır.

 Yanlış yutma refleksleri yaşça daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ayrık bir görünüme neden olabilir. Normalde yutkunma sırasında dil, ağzın üst kısmında konumlanır. Fakat bu reflekslerde bir bozukluk olduğu zaman dil, öndeki iki dişe baskı yapar. Bu durum da zamanla dişler arasındaki boşluğun genişlemesine sebep olur. Dil itimi olarak adlandırılan bu süreç, sonuç olarak kötü bir görüntüye sebep olur.

 Diş eti rahatsızlıkları, ağızda en çok rastlanan problemlerden birisidir. Bu rahatsızlıklar dolaylı olarak birçok soruna yol açabilir. Bunlardan birisi de ayrık dişlerdir. Diş etlerindeki şişkinlikler, dişlere destek sağlayan dokulara zarar verir. İlk başta ayrık dişlerle başlayan bu durum zamanla diş kayıplarına kadar gidebilmektedir.

 Bazı ağız problemlerinde diş çekimi yapılması gerekebilir. Bu durum anlık olarak o problemi çözse de başka problemlere sebebiyet verebilmektedir. Ayrık diş de bunlardan birisidir. Çekim sonrasında aynı lokasyonda bulunan dişlerin oluşan boşluğa kayma olasılığı vardır. Eksik dişin yerine protetik tedavisi yapılmadığı durumlarda zaman içinde dişler arasında boşluklar oluşabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Gıcırdatmak Neden Olur?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x