fbpx
Köprü yaptırmak

Köprü Yaptırmak Neden İyidir?

Son zamanlarda dişinizi mi kaybettiniz? Diş kaybı gülümsemenizi fazlasıyla etkiler. Ayrıca ağız sağlığınızı ve yaşam kalitenizi de etkileyebilir. Örneğin, bir dişi kaybetmek en sevdiğiniz yiyecekleri yemeyi veya güvenle konuşmayı zorlaştırabilir. Bunun önüne geçmek için köprü yaptırmak iyi bir seçenek olabilir.

Bir diş köprüsü nasıl çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, bir diş köprüsü dişinizi kaybettikten sonra gülümsemenizde kalan boşluğu “köprüler”. Diş restorasyonu, doğal dişler veya porselen kronlarla kaplı diş implantları ile her iki tarafa tutturulmuş bir sahte dişten oluşur. Hastaların çoğu diş köprülerinin doğal göründüğünü ve hissettirdiğini söylüyor. Köprü yaptırmak hakkında herhangi bir sorunuz varsa, restoratif diş hekimliğinde deneyimli bir diş hekimine başvurmanızı öneririz.

Gülümsemenizi Onarın ve Ağız Sağlığını Koruyun

Ön dişler için bir diş köprüsü, gülümsemenizin görünümünü önemli ölçüde artırabilir. Bir ön diş köprüsü size sadece güven vermekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla diş kaybından ve hatta yüzün çökmesini engellemeye yardımcı olabilir. Diş hekiminize ne kadar erken danışırsanız, ağız sağlığınızın iyi olmasını sağlama şansınız o kadar artar.

En Sevdiğiniz Yiyecekleri Rahatlıkla Yiyin

Bir dişini kaybettikten sonra, çiğneme sırasında ağrı yaşayabilirsiniz. Dental plak ve gıda partikülleri de boş diş yuvasında toplanabilir ve diş eti iltihabı veya periodontal hastalık riskinizi artırabilir. Diş köprüsü, en sevdiğiniz yiyecekleri yemeye devam etmenizi sağlayan bir diş değişimidir. Tedaviden sonra ağrısız yiyebilir ve dengeli bir diyet sürdürebilirsiniz.

Açıkça ve Güvenle Konuşun

Eksik dişleri olan kişilerin bir lisp ile konuşması veya belirli kelimeleri telaffuz etmede güçlük çekmesi olağandır. Dişleriniz, ağzınızda kelimeler oluşturmada hayati bir rol oynar. Ne demek istediğimizi görmek için, dudaklarınızın veya dilinizin dişlerinizle kaç kez temas ettiğini görmek için yüksek sesle okumaya çalışın. Dental köprüler sadece gülümsemenizin görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda net ve güvenle konuşmanızı kolaylaştırır.

Sağlıklı Çene Kemiği Dokusunu Koruyun

Sağlıklı kalmak için çene kemiğinizin diş köklerinden uyarılması gerekir. Diş çekiminden sonra, çene kemiği daha fazla diş kaybı veya hatta yüz çökmesi riskiyle karşılaşabileceğiniz ölçüde bozulmaya başlar. Bir diş köprüsü, çene kemiği dokusunun sağlıklı kalmasına yardımcı olur, böylece ağız sağlığınızı ve yüzünüzün şeklini koruyabilirsiniz.

Daha Fazla Diş Kaybını Önleyin

Dişlerinizin kökler ve çevresindeki dişler tarafından yerinde tutulduğunu anlamak önemlidir. Bu, bir dişi kaybettiğinizde, yakındaki dişlerin açık alana doğru eğilmeye ve hatta gevşemeye başladığı anlamına gelir. Daha fazla diş kaybını önlemek için, diş köprüsü tedavisini diş hekiminiz ile birlikte düşünmenizi öneririz. Diş köprüsü, boş diş soketini doldurur, böylece yakındaki dişler yerinde kalır.

Diş eti hastalığı nedir?Belirtileri nelerdir adlı makalemize de göz atın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x