fbpx
Gece plakları diş gıcırdatmayı önler

Gece Plakları Diş Gıcırdatmayı Nasıl Önler?

Korkunç baş ağrıları ve ağrılı bir çene ile uyanıyor musunuz? Dişleriniz düz ve yıpranmış mı? Eğer öyleyse, uyurken diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığınız olabilir. Bruksizm (diş gıcırdatma olarak da bilinir) uyku sırasında bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdattığınız zamandır. Diş gıcırdatma, dişlerinize ve çenenize zarar verebilir. Bunu önlemenin en iyi yolu gece plakları olabilir.

plağı, üst ve alt dişleriniz arasında koruyucu bir tabaka oluşturan uyurken takabileceğiniz bir ağızlıktır. Uyku sırasında diş gıcırdatma nedeniyle dişlerinize veya çenenize zarar vermenizi önlerler.

Bruksizm nedir?

Bruksizm diş gıcırdatma için kullanılan teknik terimdir. Çoğu zaman, gıcırdatma bilinçsizce yapılır, bu nedenle böyle bir sorununuzun olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Dişlerinizi gıcırdattığınızın farkında olup olmadığınıza bakılmaksızın, bruksizm potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur. Neyse ki, diş hekiminiz rutin diş muayenesi sırasında diş gıcırdatma belirtilerini fark edebilecektir.

Birçok soruna yol açabilir:

Baş ağrısı

Diş ağrısı

Çene ağrısı

TMJ bozukluğu

Diş hasarı (yontulmuş dişler, kırıklar, gevşek dişler, vb.)

Kulak ağrıları

Boyun ağrısı

Diş gıcırdatma hareketi çene kaslarınızı çalıştırır ve ağrılı bir şekilde uyanmanıza neden olur. Çeneniz, dişleriniz ve boynunuzdaki kas hassasiyeti baş ağrısına neden olur. Hasar yeterince ağırsa, dişlerinizi tedavi etmek için kron, kaplama veya diğer restorasyonlar gerekebilir. Dental gece plakları sadece bruksizm semptomlarınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Gece Plakları Dişleri Nasıl Korur?

Gece plakları, diş gıcırdatmasını durdurmanın en iyi yollarından biridir. Diş hekiminiz dişlerinizin ölçüsünü alıp, bir laboratuvara gönderecek ve sizin için özel olarak tasarlanmış bir gece plağına sahip olacaksınız. Gece plakları, üst ve alt dişleriniz arasında koruyucu bir bariyer oluşturarak çalışır. Uyurken gece ağız koruyucusu takılması diş gıcırdatmayı ve gelecekteki diş restorasyonlarına olan ihtiyacı önleyecektir.

Bir gece plağı, yaşadığınız baş ağrılarından ve çenenizden veya dişlerinizden kaynaklanan herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Gece korumaları, genel uyku kalitenizi artıracak ve acı yerine yenilenmiş hissi ile uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Diş taşlama, özellikle çok stres altındaysanız, oluşabilecek bir durumdur. Bruksizm korumaları, diş gıcırdatma semptomlarını önlemenize yardımcı olabilir, böylece iyi bir gece uykusu alabilirsiniz. Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olmak için bir gece plağı edinmek hakkında konuşmak için diş hekiminize ulaşın.

Invisalign vs diş telleri adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x