fbpx
çocukların dişlerini fırçalaması

Çocukların Dişlerini Fırçalamalarını Sağlamanın 5 Eğlenceli Yolu

İyi diş hijyeninin genç yaşta başlaması gerekir, ancak ebeveynseniz, çocukların dişlerini fırçalamasını sağlamanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Çocuklara diş fırçalatma süreci nasıl daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz? İşte beş yol:

1. Ödül Teklif Edin

Çocuğunuz dişlerini fırçalamakla ilgili bir sorun çıkarıyorsa, bunun karşılığında bir şeyler teklif edin. Sonuç olarak, iyi şeyleri diş fırçalama ile ilişkilendirmeye başlayacaklar. Ödüller küçük olmalı. Örneğin, hafta sonu görmek için filmi seçebilir veya her başarılı fırçalama için bir etkinlik kitabına bir çıkartma ekleyebilirler.

2. Bir Hikaye Anlatın

Çocuklar dişlerini fırçalarken sıkılabilirler, o zaman neden onları bir hikâye ile eğlendirmiyorsunuz? Yatağa gelene kadar okumak için beklemek yerine, dişlerini fırçalarken hikayeye başlayın. Bu şekilde fırçalama tekniklerine de göz atabilirsiniz.

3. 2 Dakika Müzik Çalın

Çocuklar da dahil olmak üzere herkesin iki dakika dişlerini fırçalamasını öneririz. Şarkılar, zamanı ilgi çekici ve eğlenceli bir şekilde geçirmenin mükemmel bir yoludur. Youtube’da özel diş fırçalama şarkıları bile var. Çocuğunuz belirli bir şarkıyı seviyorsa, bunu iki dakika çalın.

4. Zamanlayıcı Uygulaması Alın

İki dakika boyunca bir yumurta zamanlayıcısı ayarlamak, çocukların dişlerini fırçalamakla ilgilenmeyebilir, ancak zamanlayıcı en sevdikleri Disney karakterini veya küçük bir canavarı içeriyorsa ne olur? Disney Magic Timer ve Brusheez gibi eğlenceli zamanlayıcı uygulamaları favori çizgi film karakterlerini ve canavarları getiriyor. Çocuklar tam iki dakika boyunca fırçalamaya teşvik edilir ve ilerleme rozetleri, animasyonlar ve daha fazlası ile ödüllendirilirler.

5. Diş Fırçasını ve Diş Macunu Seçmelerini Sağlayın

Çocuklar her şekilde bağımsız olmayı severler. Bu nedenle, diş fırçası ve diş macunu hakkında bir fikirleri varsa, diş fırçalama konusunda daha heyecanlanabilirler. Onları yanınızda mağazaya götürün ve kendilerinin seçmelerine izin verin. Diş fırçalarının birkaç ayda bir değiştirilmesi gerektiğinden, yeni bir fırça seçmek eğlenceli bir gelenek haline gelebilir.

Tüm bu yöntemleri deneyerek diş fırçalamayı çocuğunuz için eğlenceli hale getirebilir ve onları ağız – diş bakımı konusunda motive edebilirsiniz.

Hangi yöntemin çocuğunuzda daha çok işe yaradığını bize yorumlarda bildirebilirsiniz.

Köprü yaptırmak neden iyidir adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x