fbpx
İnvisalign mi Diş Teli mi

Invisalign vs. Diş Telleri

Invisalign ve diş teli tedavilerine oldukları gibi baktığımızda birbirleriyle karşılaştırmak daha kolay hale gelir. Dişler, Invisalign ve diş telleri arasındaki farkı bilmez, ancak her iki aletin dişleri hareket ettirmesinin ve ortodontistlerin hastalarla çalışırken neden diğerini seçtiklerinin biyomekanik faydaları vardır.

Ağız hijyeni ve dişleri hareket ettirme yeteneği açısından, Invisalign genellikle bozulmuş periodontal dokular, açık ısırıklar ve küçük çapraşıklıklar için tercih edilen bir tedavi seçeneğidir. Meşgul hastalar aynı zamanda daha kısa randevulardan ve daha uzun randevu aralıklarından yararlanırlar, standart bir tedavi için ortodontistinizi 2-3 ayda bir yaklaşık 15 dakika görmek zorunda kalırsınız.

Diş telleri aşırı derin boşluklu ısırıkları, geniş boşlukları ve ekstraksiyon gibi büyük kök hareketleri gerektiren ısırıkları olan hastalar için mükemmeldir. Diş telleri ile standart bir ayarlama yaklaşık 30 dakika sürer ve yaklaşık 4-8 ​​haftada bir gerçekleşir. Hijyen diş telleri ile daha zordur ve hastalar etkili bir şekilde fırçalama ve diş ipi kullandıklarından emin olmak için ortodonti ekibiyle birlikte çalışmalıdır.

Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmelere ve ortodontistlerin açık hizalayıcı tedavi anlayışında kaydedilen ilerlemeye bakıldığında, çoğu vaka Invisalign ürünü ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Ortodontist genellikle bazı diş hareketlerinin Invisalign tedavisi ile aylar ve diş telleri için yıllar alabileceği için tam tersine hangi tedavi yönteminin her hastaya daha verimli sonuç sağlayacağına dayanarak diş telleri veya Invisalign önerir.

Ortodontist için önemli bir endişe, hastanın tedavi sürecinde tükenmesi ve elastik veya Invisalign plaklarını takmayı bırakmasıdır. Bu, diş telleri veya Invisalign tedavisi olsun, 1.5-2.5 yıldır tedavi gören hastalarda daha sık görülür. Bir Invisalign hastası tedavi sürecinden yorulup plaklarını takmayı bıraktığında, tedaviyi durdururlar. Ancak diş telleri ile, bir hasta birkaç gün boyunca elastik aparatları takmayı bırakırsa, tedaviye geri dönmek küçük değişikliklerle mümkün olur. Bu nedenle ortodontistler genellikle daha karmaşık vakalarda diş telleri önerir.

                           Invisalign                                                            Diş Teli

Hijyen: Plaklar çıkarılabilir, bu da temizlemeyi çok daha kolay hale getirir.Hijyen: Diş telleri dişlere bağlanır, böylece temizlik zor olabilir.
Estetik: Plaklar neredeyse hiç fark edilmez.Estetik: Görünüşte metal, berrak seramik seçenekleri veya eğlenceli renkler mevcuttur.
Acil durum ziyaretleri: NadirAcil durum ziyaretleri: Tedavi sırasında tellerin gevşeme olasılığı.
Konuşma: Bazı hastalar hafif bir lisp fark eder.Konuşma: Konuşma genellikle etkilenmez.
Randevu Uzunluğu: ~ 15-20 dkRandevu Uzunluğu: ~ 30 dk
Randevu Aralığı: ~ 2-3 ayRandevu Aralığı: ~ 4-8 hafta
Hasta Uyumu: Başarılı tedavi için gereklidir. Hasta günde 22 saat plaklarını takmalıdır.Hasta Uyumluluğu: Invisalign kadar gerekli olmasa da önemlidir
Diş Hareketi: Küçük diş rotasyonları veya devrilme hareketleri için idealdir.Diş Hareketi: Tork veya boşluk kapatma gerektiren daha karmaşık diş hareketleri için idealdir.

Belirtildiği gibi, Invisalign kullanırken normal olarak yaptığınız gibi ağız hijyeni rutininize devam edebilirsiniz, ancak yine de boşluklara karşı hassas olursunuz. Diş telleri ile ortodontistiniz, tellerin altını ve braketlerin etrafını temizlemenin doğru yolunu gösterecektir.

Invisalign genellikle yetişkinler için tercih edilir, çünkü pratikte görünmezdir, daha az acil durum randevusu, daha az ziyaret gerektirir. Ek olarak, tedaviyi tamamlamak için yüksek motivasyon düzeyleri, Invisalign ‘ın gerektirdiği yüksek uyumluluk düzeyi için onları ideal bir hasta yapar.

Invisalign veya diş telleri dişleri daha verimli hareket ettirir mi?

Genel olarak, danışmadan hangisinin sizin için daha verimli olacağını söylemek zor. Herkesin ihtiyaçları farklıdır, sizin için en iyi bakım planını belirlemek için ortodontistinize danışın.

Plaklarınızı taktığınızda, sudan başka bir şey yemek veya içmek için çıkartığınızdan ve plakları geri takmadan önce dişlerinizi fırçalamak disiplin gerekir. Geleneksel diş teli tedavisinde ortodontist çok fazla iş yapar ve size yapacak çok bir şey kalmaz.

Invisalign’ı tercih edenler plakların neredeyse görünmez olduğunu bilerek kendilerini daha rahat hissederler. Sizin için en iyi tedavi planının ne olduğuna karar vermeye çalışırken, ortodontistinize danışın.

Kalp hastalarında antibiyotik profilaksisi adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x