fbpx
Kalp Hastalarında Diş Tedavisi

Kalp Hastalarında Antibiyotik Profilaksisi

Bazen doktorlar ve diş hekimleri, belirli diş prosedürlerinden önce bir hastanın (özellikle kalp hastalarında) antibiyotik almasını önerir. Buna “antibiyotik profilaksisi” denir. Peki, sağlık hizmeti sağlayıcıları neden bu ekstra adımı öneriyor?

Hepimizin ağzımızda bakteri vardır ve bir dizi diş tedavisi- ve hatta çiğneme, fırçalama veya diş ipi gibi günlük rutinler- bakterilerin kan dolaşımına girmesine izin verebilir (bakteriyemi). Çoğumuz için, bu bir sorun değil. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi bu bakterilerin herhangi bir zarara neden olmasını önler. Bununla birlikte, bazı insanlar için (örneğin kalp hastalarında) bakteriyeminin vücudun başka bir yerinde bir enfeksiyona neden olabileceği endişesi vardır.

Antibiyotik Profilaksisinden Kimler Yararlanabilir?

Spesifik kalp rahatsızlıkları olan az sayıda insan için antibiyotik profilaksisi önerilir. Amerikan Kalp Derneği, diş bakımı öncesinde antibiyotik kullanması gereken kişileri belirleyen rehberlere sahiptir. Bu yönergelere göre, antibiyotik profilaksisi aşağıdaki kişiler için düşünülmelidir:

Yapay kalp kapakçıkları: Enfektif endokardit olarak bilinen kalp veya kalp kapakçıklarının enfeksiyonunun öyküsü, nadir ancak hayatı tehdit eden bir enfeksiyon.

Kalbin içindeki valflerden biriyle bir problemin geliştiği bir kalp nakli: Doğumdan itibaren mevcut olan kalp rahatsızlıkları

Onarımdan sonraki ilk altı ay içinde, ister cerrahi ister kateter müdahalesi ile yerleştirilmiş olsun, protez bir malzeme veya cihaza sahip olma

Bir kalp kusurunun onarıldığı, ancak onarım için kullanılan protez yamanın veya protez cihazının yerinde veya bitişiğinde kalan bir kusur olduğu durumlar

Antibiyotik profilaksisi hakkında herhangi bir sorunuz varsa diş hekiminizle bu kılavuzlar hakkında konuşun.

Eklem Protezi Olan Kişiler İçin Antibiyotik Profilaksi Yönergeleri

Yapay eklemler gibi ortopedik implantları olan kişiler için antibiyotik profilaksi kılavuzları da revize edilmiştir. ADA ve Amerikan Ortopedi Cerrahları Birliği’nin neden önerileri güncellediği ve artık yapay eklemleri olan herkes için antibiyotik önermediği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dental kaplama nasıl temizlenmeli adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x