fbpx
Çocuk Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Geçici olmalarına rağmen, çocuğunuzun bebek dişleri önemlidir ve çürüklere karşı hassastır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda diş çürüğü genellikle Biberon Diş Çürüğü veya Erken Çocukluk Çürüğü olarak adlandırılır. Çocukların yiyeceklerini çiğnemek, konuşmak ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak için güçlü, sağlıklı dişlere ihtiyacı vardır. İlk dişleri de yetişkin dişlerinin doğru bir şekilde çıkmasını sağlamaya yardımcı olur. On yıllarca dişlerini korumaya yardımcı olmak için bebeklere iyi ağız bakımı ile başlamak önemlidir.

Biberon Çürüğü Neden Olur?

Biberon Çürüğü çoğunlukla üst ön dişlerde görülür, ancak diğer dişler de etkilenebilir.

Diş çürümesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Yaygın bir neden, bebeğin dişlerinin şeker içeren içeceklere sık sık ve uzun süre maruz kalmasıdır. Diş çürümesi, bebek bir şişeyle yatağa yatırıldığında veya biberon bebek için emzik olarak kullanıldığında ortaya çıkabilir.

Diş çürüğü, neden olan bakterilerin anneden (veya birincil bakıcıdan) bebeğe geçmesiyle başlayabilen bir hastalıktır. Bu bakteriler tükürükten geçer. Anne bebeğin besleme kaşığını ağzına koyduğunda veya ağzındaki bir emziği temizlediğinde bakteriler bebeğe geçebilir.

Bebeğiniz veya çocuğunuza yeterli miktarda florür verilmezse, diş çürümesi riski de artabilir. İyi haber şu ki çürüme önlenebilir.

Biberon Çürükleri Nasıl Önlenir?

Yaygın olarak beslenme kaşığı veya emzik yalamak yoluyla tükürüğü bebekle paylaşmamaya çalışın. Her beslemeden sonra, çocuğunuzun diş etlerini temiz, nemli bir gazlı bez veya bezle silin.

Çocuğunuzun dişleri çıktığında, 3 yaşına kadar bir çocuk diş fırçası ve bir smear (veya pirinç boyutunda) florür diş macunu ile hafifçe fırçalayın.

3 ila 6 yaşları arasında bezelye büyüklüğünde florür diş macunu ile dişleri fırçalayın.

Çocuğunuzun diş macununu yutmayacağına güvenene kadar fırçalamayı denetleyin – genellikle 6 veya 7 yaşına kadar.

Biberonlara sadece formül, süt veya anne sütü koyun. Biberonları şeker suyu, meyve suyu veya meşrubat gibi sıvılarla doldurmaktan kaçının.

Çocuğunuz bir emzik kullanıyorsa, temiz olarak kullanın; şekere veya balı batırmayın.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik edin.

Çocuğunuzun ilk dişi göründüğünde, diş hekiminizle ilk diş hekimi ziyaretinin planlanması hakkında konuşun. İlk diş muayenesine, çocuğun doktoru ile iyi bir bebek muayenesi yapın. Unutmayın: erken başlamak, iyi bir diş sağlığı için hayatın anahtarıdır. Beslenme ve bebeğiniz hakkında daha fazla bilgi için Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ni ziyaret edin.

Protezlerinizin daha iyi oturmasını nasıl sağlarsınız adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x