fbpx
Dental Kaplama Bakımı

Dental Kaplama Nasıl Temizlenmeli?

Gülüşümüz kişiliğimizin büyük bir parçası. Yüz, bir insana baktığımızda ilk gördüğümüz şeydir ve gülümserken gösterdiğiniz dişlerden gurur duymak, hayattaki en önemli zevklerden biridir. Dental kaplama, size güzel bir gülüş sağlayabilir.

Ve eğer dişlerinizin kusurları olduğunu hisseden biriyseniz – aşınmış yerleri olabilir veya aralarında renk farklılıkları olabilir – diş kaplamalarının faydalarını düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak elbette, ağzınıza sonsuza dek yapışacak bir şey koymak endişe kaynağı olabilir. İyi düşünülmüş bir karar vermek istiyorsanız, diş kaplamalarını takmanın tüm artılarını ve eksilerini burada bulacaksınız. En önemlisi, onları nasıl temiz ve düzenli tutacağınızı öğrenmektir. Onların suzun süre ağzınızda kalmasını istiyorsunuz ve bu arada paranızı boşa harcamak istemiyorsunuz.

Dental kaplamalara sahip olduğunuzdan dolayı ağız sağlığınızı merak ediyorsanız veya diş hekiminiz size kaplamalara ihtiyacınız olduğunu ve bunları yararlı bulabileceğinizi fark ettiyse, birkaç önemli soruyu inceleyelim.

Dental Kaplama Nedir?

Bu yaygın bir soru. Diş kaplamaları, dişlerin şeklini değiştirmek ve daha sonra gülümsemenizi güzelleştirmek için dişlerinize yapıştırılmış, şekillendirilmiş ince bir malzemeden size uyacak şekilde özel olarak üretilen parçalardır. Kaplamalar diş gibi görünecek şekilde yapılmıştır ve ağzınıza uyacak şekilde mükemmel bir şekilde hizalanmalıdır- genellikle işlemden önce diş minesinin kesilmesi gerekir, bu da ağzınıza doğru ve düz bir şekilde oturmasını sağlar.

Diş kaplamalarının yaygınlığını merak ediyorsanız ve gülüşünüz için ne kadar yararlı olabileceğini merak eden tek kişi sizseniz, endişeleriniz tam bu sayfada çözülebilir. Kaplamalar, birçok insanın takmaya karar verdiği kozmetik bir diş hekimliği ilavesidir ve medya endüstrisinde de fark edebileceğinizden çok daha yaygındır.

Dental Kaplamalarınızı Nasıl Temizlersiniz?

Peki, kaplamalarınızı taktıktan sonra, onlara nasıl bakmalısınız? Kaplamalar, düzgün bakıldığında en az 10 yıl kullanılır. Peki, kaplamalarınızı daha erken kaybetmemek için günlük yaşamınızda ne tür şeyler yapmanız veya değiştirmeniz gerekir? Neyse ki, süreç çok basit ve şimdiye kadar hayatınızın büyük bir kısmında yaptığınız bir şey!

Dişlerinizi fırçalayın!

Zaten günde iki kez fırçalamanız gerektiğini biliyorsunuz – yatmadan önce ve normal 24 saatiniz boyunca en az bir kez daha. Çoğu insan uyandıklarında fırçalamayı sever, ancak size en uygun zamanda fırçalamayı seçebilirsiniz. Tabii ki, her ana yemekten sonra fırçalamak dişlerinizi ve ağzınızı temiz tutmak için en iyisi olacaktır, ancak bu günlük programlarımızda son derece pratik olmayabilir.

Diş ipi kullanın

Diş ipi kullanmak ağzınız için harikadır, çünkü ulaşılması zor yerlere girer ve dişleriniz arasındaki yiyecekleri temizlemenizi sağlar. Ağzınızın mümkün olduğunca bakteri barındırmamasını sağlamanın harika bir yoludur.

Diş ipi dişleriniz için mükemmeldir ve düzenli bir ağız hijyeni rutininin bir parçası olmalıdır. Günde bir kez diş ipi kullanmak dişlerinizi ve yeni kaplamalarınızı temiz ve güvenli tutmak için mükemmeldir, ancak bir kez daha söylememiz gerekirse, her yemekten sonra diş ipi kullanmak ideal olacaktır.

Ve Daima Diş Hekiminizle Konuşun

Ağız sağlığınızda veya hijyen rutininizde değişiklik yapmayı düşündüğünüzde daima diş hekiminizle konuşmalısınız. Sizin ve ağzınız için doğru seçenekler hakkında fikirlerini aldığınızdan emin olun ve mümkün olduğunca tavsiyelerini dikkate almaya çalışın.

Doğru diş hekimi ağız sağlığınız için en iyisini bilir. Diş kaplamalarının tüm artılarını ve eksilerini çok daha ayrıntılı ve size uygun bir hızda anlatacaklardır. Ayrıca, kaplamalarınız takıldıktan sonra, iyi oturduklarından ve nasıl göründüklerinden ve memnun olduğunuzdan emin olmak için sizi bir değerlendirme için çağırmalıdırlar.

Dişler ile ilgili doğru sanılan 4 yanlış bilgi adlı makalemize de göz atın!


0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x