fbpx
çocukların diş hekimi

Çocuklarınızın Diş Hekimi Korkusunu Nasıl Azaltırsınız?

Diş randevuları, bazı çocuklarda, özellikle de erken yaşta ciddi ağız problemleri geçirmiş olanlarda, çocukların diş hekimi korkusunu oluşturmasına sebep olabilir. Çocuğunuz ilk diş hekimi randevusundan önce bilinmeyen bir korku veya önceki deneyimlerinden kaynaklanan genel bir endişe yaşıyorsa, diş hekiminin ofisine randevudan önce bir ziyarette bulunabilir ve korkularını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların Diş Hekimi Korkusunu Azaltmak İçin İyi Bir Beklenti Oluşturun

Çocuğunuzla, basit bir muayenede, önemli bir cerrahi müdahalede veya normal bir diş randevusunda ne olacağı  hakkında mutlaka konuşun ve çocuklarınızın sorularını yanıtlamaya hazır olun. Diş hekimi korkusu bu sayede azalabilir. Gerçekleşecek işlemler hakkında yalan söylemeyin, kolay anlaşılabilir ve rahatlatıcı bir dille gerçeği anlatmaya çalışın. Gerekirse çocuğunuzla birlikte oturun ve çocuk diş hekimi muayenelerinin resimlerine bakın. Diş hekimi koltuğuna, tepesindeki ışığına ve diğer kullanılan ekipmanlara dikkat çekin ve çocuğunuzun alışmasını sağlayın. Ayrıca diş randevusundan sonra onu güçlendirmek için  sabırsızlıkla bekleyeceği bir ödül koyun.

Yanlarında Bir Arkadaş Getirmelerine İzin Verin

Çocuğunuzun favori bir peluş hayvanı veya başka küçük oyuncağı varsa, diş hekiminin çalışmasına müdahale etmemesi koşuluyla, randevuya getirmelerini önerin. Bazen diş hekimlerinin ofislerinde, randevular sırasında çocukların tutması için özel bir oyuncak koleksiyonu olabiliyor bu da çocuğunuzun konfor seviyesini artırır. Diş hekiminizi çocuğunuzun gerginlik seviyesini söylemek için önceden aramak da süreci iyileştiren etkenlerden biri.

Çocuk Diş Sağlığı

İçinde Diş Hekimi Ziyareti Olan Hikayeler Okuyun veya Oyunlar Oynatın

Diş hekiminizi ziyaret etmeden önce, çocuğunuza kendi yaş seviyesine yönelik çeşitli kitaplardan okumaya çalışın. Bir çok çizgi filmin de diş hekimi ziyaretleriyle ilgili bölümleri mevcut. Oyuncak diş seti kullanarak da çocuğunuzu hazırlayabilirsiniz.

Rutin diş randevuları da dahil olmak üzere iyi ağız bakım alışkanlıklarının erken yaşta güçlendirilmesi, çocukların diş bakımına karşı olumlu bir tutum geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklar, diş hekiminin dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olmak istediğini ve bir diş hekimi ofisini ziyaret etmenin korkutucu bir deneyim olmaması gerektiğini anlamalıdır.

Bu makale genel ağız sağlığı konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlamıştır. Kesinlikle profesyonel tavsiye, teşhis ve tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır.  Tedavi ile ilgili sorularınız için mutlaka diş hekiminize başvurun.

Dental implantların protezlere göre faydaları adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x