fbpx
Erken Çocukluk Çürükleri Nedir

Erken Çocukluk Çürükleri Nedir?

Erken çocukluk çürükleri, çoğunlukla çocuğun üst ön dişlerinde görülen ancak diğer dişleri de etkileyebilen çürüklerdir. İlk önce diş eti çizgisinin yakınında beyaz lekeler olarak ortaya çıkar. Los Angeles Çocuk Hastanesi Diş Hekimliği ve Ortodonti Anabilim Dalı pediatrik diş hekimliği şefi DDS’den Dr. Jose Polido’ya göre, bu lekeleri ilk başta görmek zor, ancak erken yakalanırsa çürüklere dönüşmesi durdurulabilir. Daha da kötüleştikçe, düzeltmek için daha karmaşık prosedürler gerektiren kahverengi lekeler, delikler veya kırık dişler gibi görünebilirler. Çürümenin daha da kötüye gitmesini önlemek için erken tedavi almak çok önemlidir.

Erken Çocukluk Çürüklerinin Nedenleri Nelerdir?

Süt ve meyve suyu gibi şeker içeren sıvılar ve yiyecekler çocuğunuzun ağzında saatlerce kaldığında olur. Bakteriler şekeri sever ve onu zamanla çocuğunuzun dişlerini yok eden asitler yapmak için kullanırlar. Dr. Polido, “Beslenme sıklığı, ağız hijyeni, ilaçlar, diğer tıbbi ve diş sorunları gibi bu ve ilgili diğer faktörler, çocuğunuzun çürük riskini veya çürük geliştirme olasılığını belirler” diyor.

Erken Çocukluk Çürüklerini Önlemenin Basit Yolları

Çürümeyi önlemenin en kolay yollarından biri, çocuğunuzu süt, mama, meyve suyu veya diğer tatlı sıvılarla dolu bir biberonla yatırmamaktır. Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre, yedi veya sekiz aylık olan çoğu çocuğun artık gece beslenmesi gerekmiyor. Ayrıca, çocuğunuza uzanırken bir biberon vermek, onları kulak enfeksiyonlarına yakalanma riskine sokabilir. Çocuğunuzun uyumak için bir biberonu olması gerekiyorsa, süt veya meyve suyunu birkaç hafta içinde çocuğunuz sadece su içmeye başlayana kadar yavaşça su ile seyreltin.

Diğer önleme yöntemleri şunları içerir:

  • Çocuğunuza sadece yemek sırasında biberon verin. Çocuğunuzun gün boyunca onunla dolaşmasına veya ondan içmesine izin vermeyin.
  • Çocuğunuz için sağlıklı ve dengeli bir diyet benimsemek ve nişastalı, şekerli atıştırmalıkları ve şekerli içecekleri sınırlandırmak.
  • Bebeğinizin diş etlerini doğumdan itibaren yumuşak bir diş fırçası veya bez ve su ile temizlemek. İlk dişleri çıktıktan sonra günde iki kez yumuşak bir diş fırçası kullanın. Çocuğunuz iki yaşın altındaysa “smear” diş macunu ve iki ila beş yaş arasındaysa “bezelye büyüklüğünde” miktarda diş macunu kullanın. Florürlü diş macununun kullanımı, diş hekimi veya sağlık kuruluşu tarafından belirlendiği üzere, çocuğunuzun çürük riskine göre belirlenir.
  • Emzikleri herhangi bir şekerli sıvıya batırmayın.
  • Çocuğunuza mümkün olduğunca erken, tercihen bir yaşına gelmeden önce bir bardaktan içmeye başlamasını öğretin. Bir bardaktan içerek, sıvının ön dişlerin etrafında birikme olasılığı daha düşüktür. Amerikan Pediatri Akademisi, “15 aylıktan sonra biberon kullanan veya günde üç defadan fazla şeker veya nişastalı atıştırmalıklar tüketen çocukların ECC alma riski daha yüksektir” diyor.
  • Çocuğunuzu ilk doğum gününe kadar erken bir değerlendirme için çocuk diş hekimine götürün. Pediatrik diş hekimi, çocuğunuzun çürük geliştirme riskini ve bunları önlemenin en iyi yolunu tartışacaktır.

Unutmayın, süt dişleri konuşma ve çiğneme için çok önemlidir. Erken çocukluk çağı çürükleri çocuğunuzun dişlerini çok erken kaybetmesine neden oluyorsa, çocuğunuzun daimi dişleri çarpık veya çapraşık gelebilir. Bugün bu önerileri izleyerek, çocuğunuzun ömür boyu iyi diş alışkanlıkları edinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Beslenmenin Diş Çürüğü Üzerindeki Etkisi Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x