fbpx
diş-telleri

Diş Telleri Tarihi Nedir/Nasıldır?

Modern diş telleri yıllar içinde çok yol kat etti. Bugünün tasarımları ise her zamankinden çok daha şık ve rahat olacak şekilde üretilmekte. Düzgün dişlere sahip olamamak sadece günümüz dünyasının bir sorunu değil aslında. Tarih boyunca Yunan filozofları bile çarpık bir gülümsemenin nasıl düzeltileceğini tartışmıştır.

Eski zamanlarda ortodontinin ilkel versiyonlarının var olduğu bilinmektedir. Çünkü dişlerinde bant bulunan mumyalar keşfedilmiştir. Ancak bu aletler her zaman yaşayanların gülümsemesini iyileştirmek için kullanılmadı. ÖrneğinEtrüskler, öbür dünyaya hazırlık için tercih ediyordu.

Ortodonti için kullanılan materyaller önceki zamanlarda çok farklıydı. Bazı eski toplumlar metal braketler yerine bağırsaklarda bulunan bir lif olan katgüt yani ameliyat ipliğinden yapılmış kordonlar kullandılar.

Antik Ortodonti

Eski toplumların dişleri düzeltme ve bakım yapma teknolojisine sahip olduğunu düşünmek hala oldukça şaşırtıcı bir durumdur. Mısır mumyalarında ilkel metal braketlerden yapılmış diş telleri ve hayvan derisinden yapılmış kablolar keşfedilmiştir.

Erken ortodonti teorileri ve uygulamalarına sahip olanlar sadece Mısırlılar değildi. Eski Etrüskler, ölen kişinin dişlerini korumak için ağız koruyucusuna benzeyen altın bir bant kullanırlardı. Hatta M.Ö. 400 civarında Yunan filozofları Aristoteles ve Hipokrat, dişleri düzeltmek için çeşitli teoriler bile geliştirdiler.

Fransa’da Modern Ortodontinin Doğuşu

Karanlık Çağlar, ortodontide çok fazla ilerlemenin olmadığı zamanlarda büyük bir boşluk bırakmaktadır. Ortodonti için büyük atılımlar Fransa’da 1700’lere kadar bir daha görülmedi.

Genellikle diş hekimliğinin babası olarak adlandırılan Fransız diş hekimi Pierre Fauchard, “bandeau”yu icat etti. Bandeau, diş kemerini genişletmek ve dişleri düzeltmek için tasarlanmış, at nalı şeklinde metal bir şeritti. Bandeau, rahatsız edici ve pahalı olduğu için ilgi görmedi; ancak ortodonti alanında büyük bir yükselişe ilham verdi.

1757’de Pierre Bourdet adlı bir diş hekimi, bandeau üzerinde daha fazla yenilik yaptı ve geliştirdi. Ayrıca yirmi yaş dişlerini çekmenin, ağızda sıkışma yapmanın ve diğer dişleri çarpık pozisyona getirmenin engelleyebileceğini keşfetti.

Cristophe-Francois Delabarre, ağızdaki aşırı kalabalığı gidermek için diş çekmeye alternatif bir yöntem buldu. Dişleri ayırmak ve fazlalığı gidermek için dişlerin arasına ipler ve tahta takozlar yerleştirdi. 18. yüzyıl Fransız diş hekimlerinin yenilikleri, bugün bildiğimiz modern ortodonti ve diş telleri için bir temel oluşturdu.

1970’ler ve Sonrasındaki Gelişmeler

1970’lerde diş telleri için bazı büyük yenilikler görüldü, bu da onları bugün gördüğümüz diş tellerine benzer hale getirdi. Eskiden dişlere braket yapıştırmanın tek yolu her dişin etrafına tel sarmaktı. Dental yapıştırıcılardaki yenilikler, braketlerin doğrudan dişlerin üzerine yerleştirilmesini mümkün kıldı ve daha rahat bir deneyim sağladı.

1970’lerden önce, parantezler genellikle gümüş ile altından yapılırdı ve bu da son derece pahalı olmalarına neden olurdu. 1970’lerde paslanmaz çelik braketlere geçiş, diş tellerini daha erişilebilir bir seçenek haline getirdi. Estetik nedenlerle diş teli almakta tereddüt eden kişiler için lingual diş telleri (dişlerin arkasına, dile bakacak şekilde yerleştirilen) de tanıtıldı.

1980’lerdeki teknikler, daha hızlı çalışılmasını sağladı ve böylece daha fazla hasta sabit diş tellerine sahip olmaya başladı. 1980’lerde ve 90’larda braketler daha karmaşık hale geldi. Ancak diş tellerine birçok ayar yapıldı, böylece ortodontistler teli bükmek için daha az zaman harcadı. Bu da daha fazla zaman tasarrufu anlamına geliyordu ve sabit braketler daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldi.

Aynı zamanda, teller gelişiyordu. Bazıları için yeni alaşımlar kullanıma sunuldu. Paslanmaz çelik tellerin her 4 haftada bir ayarlanması gerekiyordu, ancak yeni nikel titanyum tellerin bir hafızası vardı. Bu da sık sık ayarlamaya gerek kalmadan dişlere birkaç hafta boyunca hafif kuvvetler uygulanabileceği anlamına geliyordu. Bu, ortodontistler ve hastaları için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdı. Hastaların ameliyatı çok sık ziyaret etmesi gerekmiyordu, bu da ortodontistin daha fazla hastayı kabul edebileceği anlamına geliyordu. Son 30 yılda gençlerin sabit diş teli taktığını görmek yaygınlaşmıştır. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, elbette diş tellerinin tasarımı da gelişmeye devam edecektir.

İlginizi Çekebilir: Yirmilik Dişi Hemen Çektirmek Şart mı?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x