fbpx
dis-beyazlatma

Diş Beyazlatma Şeritleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beyazlatma şeritleri, dişlerdeki lekeleri çıkarmaya ve dişleri beyazlatmaya yardımcı olabilecek popüler bir diş ürünüdür. Bir dişçi muayenehanesindeki tedaviler kadar etkili olmasalar da daha basit ve ucuz bir alternatif olabilirler. Ancak kişiler, şeritlerin içeriklerini kontrol etmeye ve dikkatli bir şekilde uygulamaya özen göstermelidir.

Bununla birlikte, evde kullanılan beyazlatma şeritlerinin diş hekimleri tarafından sağlanan ürünlere göre daha düşük konsantrasyonlarda beyazlatma maddesi içerdiğini bilmek gerekir. Çok lekeli dişleri olan veya yüksek beklentileri olan kişiler, bu şeritleri kullanarak istedikleri sonuçları elde edemeyebilirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyazlatıcı şeritler için alışveriş yaparken aşağıdakiler göz önünde bulundurulmalıdır.

 • İçindekiler: İnsanlar, karbamid ve hidrojen peroksit de dahil olmak üzere kanıtlanmış etkili bileşenler içeren ürünleri tercih etmelidir.
 • Diş hekimi onayı: Diş hekimliği kuruluşlarından onaylı ürünlere bakmanız tavsiye edilir.
 • Kullanıcı yorumları: İnsanlar, başkalarının bir ürün hakkında ne söylediğini görmek için online yorumları kontrol edebilir. Öncesi ve sonrası fotoğrafların karşılaştırılması, belirli bir beyazlatma şeridi markasından neler beklenebileceğine dair doğru bir fikir sağlayabilir. Ek olarak, bir kişi diş hekiminden özel tavsiye istenebilir.

Diş Beyazlatma Şeritleri Nasıl Kullanılır?

Beyaz şeritleri uygulamadan önce dişlerinizi ıslak bir diş fırçasıyla (florürlü diş macunu olmadan veya hiç diş macunu olmadan) fırçalamanız çok önemlidir. Bu, dişlerinizdeki gözeneklerin açılmasını ve böylece beyazlatma şeritlerindeki beyazlatıcı maddeye daha açık olmalarını sağlayacaktır. Islak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı sadece suyla çalkalayın. Şeritleri uyguladıktan ve bir süre sonra çıkardıktan sonra normal şekilde fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatma şeritlerini her gün kullanın, ancak ürünün belirttiğinden fazla olmasın.En iyi sonuçları elde etmek için diş beyazlatma şeritlerinizi her gün kullanmalısınız. Fakat bunları talimatlarda belirtilenden daha sık veya daha uzun süre kullanmak, diş minesinde aşınmaya neden olabilir. Bu da hassasiyete ve başka sorunlara yol açabilir.

Beyazlatıcı şeritlerle diş etlerinize dokunmayın. İçerisindeki şeritlerdeki beyazlatıcı madde, diş etlerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu etkin ajan, özellikle diş etlerinizdeki yumuşak dokuya zarar verebilir ve bu da ileride çok çeşitli ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir.

Beyazlatma şeritlerini eşit şekilde uygulayın. Elbette beyazlatma şeritleri sadece yerleştirildikleri alanları beyazlatacaktır. Eşit olmayan beyazlamayı önlemek ve dişlerinizin eşit şekilde beyazlamasını sağlamak için şeritleri düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Beyaz şeritleri uyguladıktan sonra belirli yiyecek ve içeceklerden belirli bir süre uzak durmaya özen gösterin. Uyguladıktan sonra en az birkaç saat kahve, şarap ve diğer aromalı/renkli içeceklerden kaçınılmalıdır. Dişlerinizdeki gözenekler bu süre boyunca ağzınıza koyduğunuz her şeye açık hale gelecektir. Bu nedenle koyu renkli yiyecek veya içecekleri tüketmemelisiniz.

Avantajları ve Dezavantajları

Beyazlatma şeritleri kullanmanın artıları şu şekilde olabilir:

 • Etkili beyazlatma
 • Kullanım kolaylığı
 • Diş hekimine gitmeye gerek kalmaması
 • Ekonomik olması

Beyazlatma şeritleri kullanmanın avantajları olsa da bazı dezavantajları da vardır.

 • Şeritler, diş hassasiyeti ve diş eti tahrişi gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Beyazlatma şeritleri, etki göstermek adına ağartma maddeleri kullandığı için bu ürünlerin aşırı kullanımı dişlere zarar verir.
 • Bazı insanlar, evde beyazlatma şeritleri ile istedikleri sonuca ulaşamayabilirler. Bir kişinin gözle görülür sonuçlar elde etmek için birkaç defa bu ürünleri kullanması gerekebilir.
 • Şeritleri, yerinde simetrik tutmak zor olabilir; bu nedenle biraz zahmetli sayılabilir.
 • Beyazlatma seansları yaklaşık 30 dakika sürebilir. Dolayısıyla ürün kullanımı zaman ve sabır gerektirir.

Tüketiciler genellikle ürün talimatlarına uyulması durumunda yan etki yaşamazlar. Ancak kişinin diş eti hastalığı veya başka bir diş sorunu varsa beyazlatma şeritlerini denemeden önce bir diş hekimine danışılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Diş İpi Kullanmanın Dört Faydası

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x