fbpx
Estetik Diş Hekimi

Estetik Diş Hekimi Dolgu Yapabilir mi?

Bazı insanların inci beyazı gibi estetik ve mükemmel gülümsemeleri olduğunu düşünebilirsiniz. Farkında olmadığınız şey, bu insanların çoğunun aslında bir veya daha fazla dolgusu olabilir mi? Bunun nedeni, rutin diş prosedürleri söz konusu olduğunda, dolgular Houston ve ülkenin dört bir yanındaki estetik diş hekimi geçişinden yararlanmıştır.

Boşluklarla birlikte gelen diş çürüğünün yayılmasını önlemek için, bunlar doldurma olarak bilinen bir diş prosedürü ile tedavi edilir.Geleneksel dolgular cıva ve kalay gibi metallerin bir kombinasyonundan yapılırken, bugünün estetik dolguları, dişlere benzer bir kompozit reçineden yapılır, bu da onlara daha doğal bir görünüm ve his verir.Ancak dişlerinizin rengini eşleştirmenin yanı sıra, estetik dolguları genellikle görünümlerinden daha fazlasını içerir.Daha önce de belirtildiği gibi, dolgular bir göz deliği idi çünkü bunlar genellikle dişleri lekeleyen, hatta bazı hastalarda hafif bir alerjik reaksiyona neden olan gümüşten yapılmıştır.

Aslında onlarca yıldır estetik dolgular mevcuttu, ancak içerdikleri malzemeler yüzünden ağrılı bir başparmak gibi yapıştılar.Ama şimdi, kozmetik dolguları, harmanlanabilen, daha doğal hissedebilen ve alerjik reaksiyona neden olmayan gümüş malzemelerinden başka malzemelerden oluşturuluyor.Dolguya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, estetik dolguların ne kadar ilerlediğini düşünün.

Modern Estetik Dolgular

Erken sürüm diş renkli dolgular, günümüzün modern kozmetik dolgularından çok uzaktı.

O zamanlar, dolguların daha fazla karışmasına yardımcı olmak için diş renkli dolgular kullanıldı, ancak şu anda sahip olduğumuz gelişmiş dolgular gibi bir şey değildi.

Diş renginde olmalarına rağmen gümüş (amalgam) dolgular kadar dayanıklı değildi ve her zaman daha iyi görünmüyorlardı.Dayanıklı olmadıkları için diş üzerinde çok fazla baskıya maruz kalan alanlarda da kullanılamazlar çünkü o basınç altında çatlarlar.Ayrıca iyi cilalamadılar ve bir dişin doğal yüzeyi gibi bir şey hissetmediler, böylece her zaman yabancı hissettiler.

Bugün, estetik dolguları, dolguların çok daha dayanıklı ve estetik olarak daha güçlü görünmesini sağlayan daha güçlü malzeme keşiflerinden faydalanmıştır.

Günümüzde diş rengindeki dolgular, geçmişte mümkün olmayan bir şey olan artan dayanıklılıkları nedeniyle azı dişlerinde de kullanılabilir.

Kompozitin Büyüsü

Günümüz diş renkli kozmetik dolguları, modern dolgularda kullanılan reçineyi oluşturmak için plastik ve seramik ya da cam karışımından yapılmaktadır.Özel bir UV ışık tekniği kullanılarak kürlenen dolgu maddeleri bu işlemde son derece sertleşir ve dayanıklı hale gelir.Aslında bu tabakalı bir işlemdir, reçinenin her tabakası dişin üzerine serilir, daha sonra kürlenir, daha sonra boşluk doldurulana kadar başka bir tabaka konur ve tekrarlanır.

Daha sonra fazla kompozit malzeme çıkarılır ve dolgu dişinize uyacak şekilde şekillendirilir ve daha sonra uyacak şekilde parlatılır.

En az 21 yaşındaysanız, hayatınızın bir noktasında çürüğe sahip olma şansınız vardır. Aslında, hiç çürüğü olmayan yetişkinler azınlıktadır. 20-64 yaş arasındaki yetişkinlerin yüzde 90’ından fazlası yaşamlarının bir noktasında çürüğe sahiptir.Bu, en azından bir çürükten muzdaripseniz yalnız olmadığınızı ve daha da kötüleşmesine izin vermek zorunda olmadığınızı bilme açısından  size biraz rahatlık vermelidir.Günümüzün modern kozmetik dolgularında bulunabilecek bazı büyük faydalar vardır.

Estetik Dolgular

   Bir çürüğü tedavi etmek için geleneksel bir metal dolgu (amalgam dolgu) kullanıldığında, aslında dişinizle hiç bir zaman olmaz ve çoğu zaman insanlar düşmüş bir dolguyu değiştirmek için dişçiye geri dönmek zorundadır.Bir çukur sabitlemek gibi görselleştirebilirsiniz. Tabii, bir çukur yapışkan sıkıştırılmış kir ve çakıl ile doldurabilirsiniz ve delik? Dolu olacak.Ama zamanla, çevreleyen asfalta hiçbir şey bağlanmadığı için, bu yapı yıpranacaktır. Yağmur, sürekli trafik ve rüzgar içerideki malzemeyi aşındırır ve sonunda delik geri döner ve genellikle daha fazla çatlak ve hasara yol açar.

   Bununla birlikte, çevredeki hasarsız asfalta yapışan yeni asfalt ile düzgün bir şekilde sabitlendiğinde, bu çukur artık kalıcı olarak doldurulur ve sadece bir? Dolum mu?

  Aynı prensip, bir boşluğun doldurulması için de geçerlidir. Geleneksel dolgularda diş hekimi daha sonra toz halinde bir alaşımı sıvı civa ile birleştirerek amalgam macun maddesi oluşturur.

  Bu yumuşak, esnek macun, önceden hazırlanmış boşluğa doldurulur ve dolguyu oluşturmak için hızla kürlenir, ancak dişinize asla yapışmaz.

   Estetik dolgular, diğer taraftan, macun değildir, aslında, tamamen dolana kadar boşluklar üzerine tam anlamıyla boyanmış yüzeye boyanmış bir reçine malzemesidir.Bu reçine daha sonra herhangi bir pürüzlü yüzey anomalisini gidermek için biraz öğütülür ve daha sonra görünümü tamamlamak için cilalanır. Reçine malzemesi dişlerinize yapışır ve dişlerinizin rengine uyar. Artık doğal dişinizin bir parçası olduğu için geleneksel dolgular gibi gevşeyemez.

En Sağlıklı Diş Dolguyla Korunmuş Diştir

Amalgam dolguların belirli bir şekilde oturması için bir boşluğa doldurulması gerektiğinden, yeterli yer açmak için dişin gerçekten delinmesi gerekir. Bu işlem sağlıklı diş malzemesinin önemli bir bölümünü delmeye başlar. Estetik dolgular, sağlıklı dişinizin çıkarılmasını gerektirmez. Bu, kozmetik dolguları büyük boşlukların yanı sıra küçük boşluklar için mükemmel bir çözüm haline getirir.

Estetik Dolgular Güvenlidir

Amalgam dolguları metallerin bir kombinasyonunu içerir, ancak  büyük olasılıkla belirttiğimiz bir cıvata özellikle de cıvata kaldırdığınızdan eminiz. Evet, amalgam dolgular cıva içerir ve 6 yaşın üzerindeki hastalarda FDA tarafından güvenli kabul edilen çok düşük seviyelerde olmasına rağmen, kaçınabiliyorsanız vücudunuza koymak istediğiniz bir metal değildir.

Bunun nedeni, çok düşük seviyelerde gerçekten güvenli olsa da, bazı hastalara alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bazı reaksiyonlar oldukça ciddi olabilir. Bununla birlikte, kozmetik dolgular hiç cıva veya metal içermez ve tamamen biyouyumludur.

Estetik Dolgular Görünmez

Kozmetik duyguların en popüler avantajlarından biri, dişinizden neredeyse ayırt edilemez olmasıdır. Dişinizin rengine uyan ve aynı zamanda doğal bir diş gibi hissettiren bir reçineden oluştuğu için, dolgularınız olduğunu söylemek zordur. Bu, amalgam dolgularla gelen korkunç karanlık noktalar olmadan size güzel bir gülümseme verir.

Diş hassasiyeti neden olur adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x