fbpx
çocuklarda ortodontik tedavi

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ne Zaman Başlamalıdır?

 Diş hekimi ziyaretleri genellikle yetişkinler tarafından yapılmaktadır. Hatta ortada bir sorun olmadığı sürece çoğu yetişkin bu ziyaretleri yapmaktan çekinir. Fakat biz yetişkinler kadar çocukların da düzenli bir şekilde diş kontrolüne gitmesi gerekir. Özellikle yedi yaşında erken ortodontik tarama için diş hekimi kontrolüne gidilmesi önerilir. Bunun sebebi ise arka azı dişlerin bu yaşlarda çıkmasıdır. Çıkan arka azı dişleri, çocuklarda ortodontik tedavi bir problemin olup olmadığının bir habercisi olabilir. Böylece olası bir problem, erkenden teşhis edilebilir.

 Erken tanı, erken ortodontik tedavi anlamına gelir. Bu da dişleri ve çenesi gelişmekte olan çocuğun durumunun kötüleşmeden çözülmesi için gereklidir. Erken çocuklarda ortodontik tedavi daha az acı, daha kısa ve ucuz tedavi demektir ki bu da hem aile hem de çocuk için daha avantajlıdır.

 Erken ortodontik tedavide amaç, henüz gelişmekte olan sorunu durdurmak ve nedeni ortadan kaldırmaktır. Böylece yüz ve çene kemiklerinin büyümesi yönlendirilmiş ve gelen kalıcı dişler için yeterli alan sağlanmış olur. Ayrıca bu tarz bir hastaya tüm kalıcı dişler çıktıktan sonra ikinci bir tedavi uygulanarak da dişler en iyi pozisyona getirilebilir.

Erken Ortodontik Tedavi Hangi Problemlerin Önüne Geçer?

 Çocuklarda ortodontik tedavi birçok sorunun ortadan kaldırılmasında etkilidir. İlk olarak başparmak emme, ağızdan nefes alma ve dil itme gibi alışkanlıkların gelişmesini önlemede oldukça etkilidir. Çocuğun çenesinde ve dişlerinde ortaya çıkan gelişimsel birtakım kusurların sonrasında ısırma problemlerine dönüşmesine de engel olur.

 Ortodontik tedaviler ve ameliyatlar hem çok maliyetli hem de acı verici süreçler olabilir. Özellikle yer etmiş ve daha da büyümüş sorunlar, kişiye maddi ve manevi anlamda zarar verir. Çocuklukta yapılan erken ortodontik tedavi, ameliyatlar da dahil olmak üzere gelecekteki tedavilere olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltır. Böylece her anlamda tasarruf etmiş olursunuz.

Erken Ortodontik Tedavi Nasıl Olur?

 Çocuklarda ortodonti tedavisi pek çok farklı şekilde olabilir. Ortodontist, bir diş aleti tavsiye edebilir. Bu diş aleti dişleri hareket ettirmek, çenenin konumunu değiştirmek ya da dişleri yerinde tutmak amacıyla kullanılabilir. Böylece dişlerde istenen değişiklik sağlanmış olur. Bazen ortodontist hiçbir alete ihtiyaç duymayabilir. Sadece bebek dişleri çekilerek kalıcı dişlerin daha iyi çıkması sağlanabilir.

 Sonuç olarak her hastalıkta olduğu gibi ortodontik rahatsızlıklarda da erken teşhis çok önemlidir. Çocuğun yedi yaşındayken muayene edilmesi ile birçok sorunun önüne geçilebilir. Eğer ortodontist tarafından bir ön tedavi gerektiği saptanırsa bu tedavinin yapılması, gerekmezse de doğru yaşın beklenmesi en doğrusudur. Fakat bu tedaviye on iki yaşını geçirmeden başlanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Sigara ve Ağız Sağlığı Etkileri

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x