fbpx
sigara ve ağız sağlığı

Sigara ve Ağız Sağlığı Etkileri

 Sigara içmek, toplumumuzda sıklıkla rastlanan bir alışkanlıktır. Bu zararlı alışkanlık maalesef ki her yaştan insanı kurban olarak seçer. Sigaranın kalp sağlığından cilt sağlığına kadar vücudumuzdaki pek çok organa ve dokuya zarar verdiğini biliyoruz. Her ne kadar sigaranın genel vücut sağlığı için zararları sıklıkla konuşulsa da sigara ve ağız sağlığı için nasıl etkileri olduğu pek konuşulmuyor. Peki sigara ve ağzı sağlığı için hangi olumsuz etkilerde bulunur?

 Ağızda Bulunan Kan Damarları Büzüşür

 Sigara ve ağız sağlığı içerinde bulunan nikotin maddesinin damarları daraltıcı bir etkisi vardır. Sigara ve ağız sağlığı için olan etkisi ile ağızdaki damarlar büzüşür ve bu da diş etlerindeki kan akışını azaltır. Kan akışı azalan diş eti yeterli oksijen ve kan hücresi alamaz. Böylece diş etlerinin kendini koruma özelliği azalır. Ayrıca tamir edici etkisi de büyük oranda azalır. Bunun sonucunda da ağız, oluşabilecek herhangi bir hastalığa karşı savunmasız kalmış olur.

Tükürük Sıvısında Azalma Meydana Gelir

 Nikotin sadece diş etlerine zarar vermez. Aynı zamanda tükürük sıvısı için de büyük bir tehdittir. Oldukça etkin bir madde olan nikotin, sinir sistemini uyarır. Bunun sonucunda tükürük akışında azalma meydana gelir. Ağız ve vücudun geri kalanı için önemli bir salgı olan tükürük azaldığında bakteri plaklarının oluşma ve ağza yerleşme süreci hızlanır. Buna bağlı olarak dişlerde çürük olasılığı da artar.

Dişleri Lekeler

 Sigara içmek kişinin ağzında katran birikmesine sebep olur. Dişlerin üstünde biriken bu katran ise uzun vadede renklenmelere neden olur. Koyu kahverengi renklenmeler estetik açıdan oldukça kötü durmaktadır. Kalıcı etkiler bırakan bu lekeler belki de kişi için en büyük ve en önemli ağız sağlığı problemlerinden birisidir.

Ağız Kokusuna Neden Olur

 Ağız kokusu hem kişinin kendisini hem de etrafındakileri rahatsız eden bir problemdir. Soğan, sarımsak gibi yiyecekler ya da diş çürükleri gibi faktörler ağız kokusuna neden olarak gösterilebilir. Fakat diğer bir etken ise sigara içmektir. Çünkü sigara içinde bulunan kötü maddeler zamanla ağızda birikir. Bu da kötü kokulara sebep olur. Ayrıca tükürük salgısının azalması da ağzı kokusunun bir diğer sebebidir.

Diş Eti Hastalıklarına Eğilim Artar

 Tükürük sıvısının azalması ve kan damarlarının büzüşmesi ile savunmasız hale gelen diş etleri, pek çok hastalığa açık hale gelir. Yanak ve diş etleri üzerinde çoğalan bakteriler sürekli olarak yeni hastalıklara davetiye çıkarır. Ayrıca kan basıncının düşmesi kanama gibi basit belirtilerin bile olmamasına ve hastalığın geç anlaşılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra ağızdaki kemiklerin, sigara kullananlarda bariz bir şekilde azaldığı kanıtlanmıştır. Bu da çürükler olmasa bile diş eti ve kemik çekilmelerinden dolayı bireylerin dişlerini kaybedebileceğini gösterir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Neden Dil Temizliği Yapmalıyız?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x