fbpx

Dental İmplant Sorunları ve Bunların Tedavisi

Dental implant sahibi olan hastalar, çenelerine cerrahi olarak implante edilmiş yapay, titanyum diş köküne sahiptir. Dental implant kemikle osseointegrasyon adı verilen bir işlemle kaynaştığında, doğal bir dişin eksik olduğu yere yapay bir diş (taç) yerleştirilebilir. Dental implant işlemlerinin çoğu başarı ile sonuçlanmaktadır. Periodontal ve İmplant Bilimi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, implantların yüzde 97’sinin uzun vadeli olduğu bulundu. Bununla birlikte bazen problemler ortaya çıkabilmektedir fakat bu sorunlar diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Peki dental implant sorunları ve tedavileri nelerdir?

 

İyileşme Dönemi Çıkabilecek Sorunlar

Bir implantın sorunsuz uygulanabilmesi için sağlıklı diş etleri ve kemik ile çevrelenmesi gerekir. Birçok faktör implantın kemiğe bağlı kalmasını etkileyebilir.

Örneğin, implant ameliyattan sonra iyileşme sürecinde gevşeyebilir. Bu olduğunda, genellikle ağrı veya enfeksiyon olmaz. Hasta, dental implantı kaplamak için sınırlı miktarda kemiğe sahip olabilir. Bu özellikle üst çenedeki azı dişlerinin yakınına, ekstraksiyon bölgelerine, kemik grefti yapılan bölgelere, dar sırtlara ve çenenin alt önüne yerleştirilen implantlarda yaygındır, çünkü bu bölgeler genellikle düşük kemik kalitesine sahiptir. Sigara içen veya diyabet kontrolü zayıf olan hastaların da implantlarında yer alan kemikle ilgili sorun yaşama olasılıkları daha yüksek olabilir.

Kullanım Sırasında Çıkabilecek Sorunlar

Bir implant iyileşme döneminden sonra kullanıldığında da sorunlar geliştirebilir. Kemik kendisine uygulanan kuvvetleri kaldıramazsa, implant gevşeyebilir. Bu sorunu tedavi etmek için diş hekiminiz implantınızı çıkaracak ve kemiğin bölgeyi doldurmasına izin verecektir. Bu, kemik grefti ve dikiş gerektirebilecek cerrahi bir işlemdir ve muhtemelen lokal anestezi altına alınacaksınız. Alan güçlendirildikten sonra diş hekimi implantı değiştirecektir.

Kemik kaybı da gevşek bir implanta yol açabilir. Dişeti hastalığı nedeniyle dişlerini kaybeden kişiler, implant çevresindeki kemik kaybı için daha yüksek risk altındadır.

İmplant ve bitişik dişler arasında fazla boşluk olabilir, çünkü implant kaybedilen dişle tam olarak aynı boyutta veya şekilde olmayabilir. Bu, yiyeceklerin implant ve doğal dişler arasında sıkışmasına neden olabilir. İmplantlar hareket etmediği için, herhangi bir boşluğu çıkarmak için tepenin değiştirilmesi gerekebilir.

İmplant enfekte olursa, daha ciddi dental implant sorunları ortaya çıkabilir. Peri-implantit, implantı destekleyen kemik kaybına neden olan ve genellikle implantın çıkarılmasını gerektiren bir hastalıktır.

Yapısal Sorunlar

Bir implantın birkaç bileşeni vardır: kemiğe yerleştirilen fikstür, dişi yerinde tutan abutment ve diş protezi olarak hizmet eden bir taç, köprü veya protez olabilir. Abutment, genellikle altın, titanyum veya zirkonya gibi güçlü malzemelerden yapılmış olsa da, abutmenti implant gövdesine bağlayan vida gibi kırılabilir. Metal veya seramikten yapılmış tüm diş bileşenleri, taç dahil olmak üzere yıpranabilir ve kırılabilir. İmplantınızın bir kısmı kırılırsa, diş hekiminiz sorunun derecesini değerlendirebilir ve hangi tedavinin gerekli olduğunu belirleyebilir.

Dişlerinizi gıcırdatma probleminiz varsa implantınızın tepesine zarar verebilirsiniz. Diş hekiminiz bunun önüne geçmek için bir gece koruma plağı önerebilir.

İmplantınızı Doğru Kullanma

Diş implantları oldukça etkilidir, ancak bir implantın ömür boyu sürmesi gerekmez. Doğal dişler gibi, implantlar da zamanla problemler geliştirebilir (çürüme ve boşluklar hariç). Bir implant uygulamadan önce, diş hekiminizle prosedür için gerçekçi beklentiler belirlediğinizden emin olun.

İmplantınızı iyi durumda tutmak için ağız hijyeninizi koruyun ve olası sorunları proaktif bir şekilde yönetmek için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

Ortodontik tedavi nedir ? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x