fbpx
diş macunu kullanmak

Diş Macunu Kullanmak Neden Önemlidir?

 Gün içerisinde tükettiğimiz gıdalar ağız içerisinde yoğun bir bakteri oluşumuna sebep olur. Özellikle şekerli gıdaları çok seven bakteriler, bu gıdalardan beslenerek üremeye devam ederler. Fakat bakterilerin ağız içerisinde oluşturduğu asidik ortam dişlerde zaman içinde birçok probleme neden olur. Başta çürükler olmak üzere diğer diş ve diş eti problemlerine zemin hazırlar. Ağızda oluşan bu zararlı asidik ortamı nötralize etmek içinse tek yol diş macunu kullanmak.

 Düzenli yapılan ağız bakımı sayesinde ağızda oluşacak bakteri birikimini engelleyebilirsiniz. Bu da uzun vadede sağlıklı dişlere sahip olmak ve konforlu bir hayat anlamına gelir. Fırçalama esnasında kullanılan diş macunu kullanmak, içerisinde bulunan maddeler sayesinde ağzınızın asit seviyesini normal düzeye indirir. Bu da dişlerinizin çürümesine engel olur.

Diş Macunu İçerisinde Hangi Maddeler Bulunur?

  • Magnezyum karbonat, sudan arındırılmış silisyum, kalsiyum karbonat, sudan arındırılmış alüminyum oksit ve fosfat tuzları: Nazik aşındırıcılardır.
  • Florür: Diş minesinin daha güçlü olmasına yardımcı olur.
  • Tatlandırıcı (sakarin vb.): Diş çürümesine engel olan yapay tatlandırıcılar, macuna hoş bir aroma verir. Böylece macun daha kullanılabilir bir hale gelmiş olur.
  • Sorbitol, gliserol ve başka nemlendiriciler: Diş macununun kurumasına engel olur.
  • Mineral koloid veya deniz yosunu: Macuna belirli bir yoğunluk kazandırır.
  • Sodyum lauryl sülfat: Bu gibi deterjanlar macunun köpürmesini sağlar.

Diş Macunu İçerisinde Yer Alan Florürün Yararları

 Bir diş macunu kullanmak için en temel madde florürdür. Her yaştan insanın ömür boyu kullanması gereken bir madde olan florür, diş minesi için oldukça faydalıdır. Diş yüzeyindeki tahribatı en aza indirir. Ayrıca mine tabakasının güçlenmesine destek olur. Böylece bakterilerin oluşturduğu asitlere karşı diş minesi çok daha dirençli hale gelir.

 Görüldüğü üzere florür ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı bir maddedir. Fakat özellikle de çocuklarda aşırı kullanılmaması tavsiye edilir. Eğer çocuğunuz varsa onu diş fırçalarken izlemelisiniz. Diş macununu fazla kullanmasına ya da yutmasına engel olmalısınız. Fırçalama işlemi bittikten sonra da ağızlarını çalkalamaları konusunda gerektiğinde onları uyarmalısınız. Fakat altı yaşına geldiği halde macunu yuttuğunu gözlemliyorsanız florür içermeyen bir diş macunu tercih edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz üç yaşından küçükse kesinlikle florür kullandırmamalısınız.

İhtiyaca Göre Diş Macunu

 Her bireyin ihtiyaç duyduğu diş macunu kullanmak birbirinden farklıdır. Örneğin hassas diş problemi yaşıyorsanız postasyum nitrar, stronsiyum klorür ve arginin içeren bir diş macunu kullanmanız daha doğru olacaktır. Diş eti iltihabınız veya tartar sorununuz varsa disodium pyrophosphate ve çinko sitrat içeren macunlar sizin için daha doğru bir tercihtir. Eğer diş beyazlatmaya ihtiyacınız varsa içerisinde karbonat, karbamid ve peroksid bulunan macunlar size göre olabilir. Ağız ve diş yapınız için en uygun diş macununu, hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Hekimliğinde Üç Boyutlu Baskı Teknolojisi

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x