fbpx
protez dişlere alışmak

Protez Dişlere Alışmak İçin İpuçları

Eğer diş protezi kullanmaya yeni başladıysanız ilk günler sizin için biraz sancılı olabilir. Özellikle ağızda hissedilen rahatsızlık hissi herkesin yakındığı bir problemdir. Fakat bu durum çok normaldir ve her insan bu süreçten geçer. Tabi ki protez dişlere alışmak , işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sürece hızlı bir şekilde adapte olabilmek için aşağıda yer alan ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

  1. Sabırlı Olun

 Diş tellerinde olduğu gibi protezlerde de ağızda yabancı bir cisimle yaşamaya alışmak biraz zaman alacaktır. Bu süreçte diş protezi ile nasıl konuşulacağını veya nasıl yemek yenileceğini öğrenmek ise bazen can sıkıcı olabilir. Fakat unutmamanız gereken şey şu ki bu süreç sonsuza kadar devam etmeyecek. Konuşmaya ve yemek yemeye alıştıkça durumun sizin için normalleştiğini fark edeceksiniz.

 İlk başlarda hissedilen hafif ağrılar çok normaldir. Özellikle yemek yerken birtakım ağrılar hissedebilirsiniz. Bunun için ilk başta çiğnemesi kolay olan, yumuşak gıdaları tüketmek işinizi kolaylaştıracaktır. Elma gibi sert gıdalara sonraki zamanlarda geçmek, konforunuz açısından çok daha doğrudur. Ayrıca bu süreçte diş hekiminize yapacağınız ziyaretler, bazı rahatsızlıklarınızın giderilmesi konusunda yardımcı olabilir.

  • Şarkı Söyleyin

 Yüksek sesle kitap okumak veya şarkı söylemek proteze alışmak için çok iyi aktivitelerdir. Gün içerisinde yeni diş protezi ile sevdiğiniz şarkıları söylemeye çalışın. Özellikle düşük tempolu, söylemesi rahat şarkılar seçip söyleyerek kelimelerin ağzınızdan çıkışını kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede protez önünüzde bir engel oluşturmamaya başlar ve en sonunda normalleşir.

  • Yapıştırıcı Kullanın

 Diş hekiminiz ile konuşarak piyasada bulunan bir diş protezi kremini ya da yapıştırıcısını edinebilirsiniz. Erken tahrişi azaltmak için ufak miktarlarda kullanmak işe yarayabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, tam oturmayan protez dişlere alışmak için bu ürünlerin kullanılmamasıdır. Protezinizin daha iyi oturması gerektiğini düşünüyorsanız bunu muayenelerinizde halledebilirsiniz. Ama ne olursa olsun bir ürünü kullanmadan önce mutlaka diş hekiminize danışınız.

  • Yanaklarınızdan Yardım Alın

 Yanak kaslarınız ağzınızdaki yiyecekleri yönlendirerek yutmanıza yardımcı olur. Oldukça efektif olan bu kasları, proteze alışma sürecinde de kullanmaktan çekinmeyin. Böylelikle yemek yerken daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Eğer bu süreçte yanak ağrısı yaşıyorsanız diş protezi tam oturmamış olabilir. Böyle bir durumda diş hekiminizden randevu alarak sorunu çözmeye çalışın.

  • Programınıza Sadık Kalın

 Diş çekimi sonrasında herkesin iyileşme süresi ve süreci farklıdır. Özellikle çekim sonrasında bir süreliğine ağrı da oluşabilir. Diş eti çizginizin değişmesi ve protezinizin oturması gibi durumlardan dolayı diş protezi ile yaşamaya alışmak da elbette zaman alacaktır. Bu adımları geçerken diş hekiminizin gözetimi altında olmanız, onun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız çok önemlidir. Özellikle kontrol randevularını aksatmamaya özen gösterin. Bunun yanı sıra ağız bakımınıza da özen göstermeniz, protezlerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Macunu Kullanmak Neden Önemlidir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x