fbpx
Kemik Grefti

Kemik Grefti Nedir?

 Birçok insan çenesinde kemik kaybı veya yetersizliği durumu ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle herhangi bir nedenden dolayı dişlerini kaybeden kişilerde çene kemiğinin zayıflaması durumu gözlemlenir. Çünkü diş kökleri çene kemiği üzerinde sıralanmaktadır. Neyse ki bu ciddi problem kemik grefti tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Genellikle implant yaptıracak kişilere uygulanan bu tedavi, implant öncesi çene kemiği sorunlarını yok eder.

Kemik Grefti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 İmplant tedavisi yaptırmak isteyen hasta öncesinde detaylı bir muayeneden geçer. Bu muayenede çene yapısı incelenir ve böylece kemik grefti uygulamasının gerekip gerekmediğine karar verilir. Bunun sonucunda dişiye özel bir tedavi planı oluşturulur. En sonunda hastanın da görüşleri alınarak operasyon sürecine başlanır.

 Ameliyat, lokal anestezi altında gerçekleşir. Gerektiği durumlarda sedasyon uygulamalarına da başvurulabilmektedir. Bu operasyon için genellikle tercih edilen metot otojen kemik grefti olmaktadır. Süreç, hastanın ağzının içindeki sağlıklı dokulardan parçalar alınarak başlar. Bu dokular sonrasında sorunlu bölgeye transfer edilir. Alınan dokular hastaya ait olduğundan dolayı olumsuz bir durum ortaya çıkmaz.

 İmplant tedavisinde çene kemiği düzeyinin yeterli olmadığı zamanlarda başvurulan greft uygulaması oldukça etkilidir. Bu tedavi eğer küçük bir alana uygulanıyorsa aynı gün içerisinde implant tedavisinin gerçekleştirilme ihtimali vardır. Fakat problemli bölgenin büyüklüğü ve hastanın kronik rahatsızlıklarına göre süreç farklı ilerleyebilir.

Kemik Grefti Ameliyatı Sonrası

 Kemik grefti operasyonu sonrasında işlem gören bölgede şişliklerin olması çok normaldir. Diş hekiminizin önereceği reçeteli ilaçlar sayesinde şişlikleri azaltabilir ve bu süreçteki ağrıları minimuma indirebilirsiniz. İyileşme sürecinde en önemli noktalardan birisi de hijyen ve bakımdır. İşlem gören alanı gerekli şekilde temizlemeniz gerekir. Aksi halde enfeksiyon kapabilir ve farklı diş problemleri yaşayabilirsiniz. Tedavi sonrasında genellikle 3 ay içerisinde bölge, gerekli kemik yoğunluğuna ulaşır ve böylelikle implant tedavisine başlanabilir.

İmplant Tedavisinde Ne Zaman Kemik Grefti Ameliyatı Gerekir?

 İmplant tedavisi, kaybedilen dişlerin yerini doldurabilmek için büyük bir şanstır. Fakat implantlar çene kemiğine vidalandığı için bu bölgenin yeterli seviyede ve sağlam olması gerekir. İşlem yapılacak bölgedeki dişlerin uzun süre önce kaybedilmiş olması, çene kemiğinin zayıflamasına sebep olur. Böyle bir temel üzerine implant yapılmayacağı için çene kemiği yeterli seviyeye ve sağlamlığa getirilir.

 Kemik greftine ihtiyaç duyulması durumunda tedavi süreci doğal olarak uzayacaktır. Bu hasta için can sıkıcı bir süreç olabilir. Fakat unutulmaması gereken şey şu ki ihtiyaç olduğu halde bu operasyon gerçekleştirilmezse implantların sağlam olmaz. Bu sebeple hekimin tavsiyelere uygun olarak hareket edilmesi gerekir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Protez Dişlere Alışmak İçin İpuçları

5 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x